Nasze profile w mediach społecznościowych

Formuła Student

Przygoda z Formułą Student: Proton Dynamic

Zawody Formuły Student przyciągają uwagę wielu młodych studentów na całym świecie. Zwłaszcza tych, którzy chcą tworzyć wielkie projekty motoryzacyjne. W Polsce powstał kolejny zespół FS – Proton Dynamic. Ich celem jest wystartowanie z własnym bolidem już w sezonie 2018.

Opublikowano

w dniu

Ekipa została założona przez miłośników sportów motorowych, którzy studiują na co dzień na Wydziale Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej oraz Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Chcą oni kontynuować swój rozwój jeśli chodzi o zakresy projektowania i marketingu. Nazwa ich koła naukowego funkcjonuje od października.

Jednym z atutów stosunkowo młodej organizacji jest dobry kontakt z osobami, które tworzyły jeden z pierwszych zespołów Formuły Student w Polsce – whiteEagle Racing, działający w latach 2009-2014. Wiedza i doświadczenia starszych kolegów “po fachu” na pewno pomogą im stworzyć odpowiednie struktury. Nowy system pracy przyczyni się wówczas do ich debiutu na zawodach międzynarodowych. Przed nimi wielkie wyzwanie.

Fot. Proton Dynamic / bolid whiteEagle Racing

Ich pierwszy bolid jednomiejscowy będzie wyposażony w napęd elektryczny. Moc jednostki napędowej ma wynosić 80 kW – niespełna 109 KM. Waga pojazdu bez kierowcy oscyluje w granicach 230 kg. Od zera do setki ma przyspieszać w czasie poniżej 4 sekund. Zatem zapowiada się całkiem nieźle. Wielokrotnie możemy się przekonać, że w “elektrykach” drzemie spory potencjał i oby polskiej załodze udało się spełnić własne założenia.

Proton Dynamic będzie opierał się po części na starych, sprawdzonych rozwiązaniach wypracowanych jeszcze przez whiteEagle Racing. Na ten moment udało im się zaprojektować własny system sterowania oraz układ sensorów. Prace mimo krótkiego przebiegu są już bardzo zaawansowane. Do pełni szczęścia potrzeba tak naprawdę odpowiedniego budżetu. Dział marketingu rozpoczął prace nad pozyskiwaniem sponsorów, którzy nie tylko wesprą ich działania finansowo, ale również podzielą się wiedzą i doświadczeniem.

Głównym celem jest zbudowanie pierwszego w pełni elektrycznego bolidu wyścigowego w Polsce. Następnie wzięcie udziału w przyszłorocznym sezonie. Na ten moment nie wiadomo jeszcze, gdzie udadzą się debiutanci. Czas pokaże. Miejmy nadzieję, że uda im się powiększyć grono polskich zespołów Formuły Student.

Warto śledzić ich postępy prac za pośrednictwem Facebooka. Prace nad ich stroną internetową już trwają, ale wkrótce powinna zostać uruchomiona.

Logo Proton Dynamic

Skomentuj

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama
ReklamaReklama