Nasze profile w mediach społecznościowych

Samochody

Škoda Vision X: CNG, benzyna i napęd elektryczny w jednym samochodzie

Podczas targów motoryzacyjnych w Genewie, Škoda po raz pierwszy zaprezentuje najnowszy model studyjny crossovera napędzanego CNG, benzyną i energią elektryczną. Škoda Vision X cechuje się nie tylko imponującym designem, ale również niezwykłym napędem hybrydowym. Zrównoważona koncepcja napędu zapewnia płynne dostarczanie mocy, zwiększoną zwinność pojazdu i niską emisję dwutlenku węgla, wynoszącą zaledwie 89 g/km.

Opublikowano

w dniu

źródło inf./fot.: Skoda

Zrównoważona koncepcja napędu w miejskim, koncepcyjnym crossoverze, oferuje imponującą kombinację gazu ziemnego CNG, układu napędzanego benzyną oraz dwóch silników elektrycznych. Nowa technologia pozwala na osiągnięcie niskiego poziomu emisji CO2 na poziomie zaledwie 89 g/km.

Model Vision X poszczycić się może 1,5-litrowym, czterocylindrowym silnikiem TSI G-TEC z turbodoładowaniem. Hybrydowy układ napędowy koncepcyjnego modelu Škody zapewnia maksymalną moc na poziomie 96 kW (130 KM) i maksymalny moment obrotowy wynoszący 250 Nm. Jeden ze zbiorników gazu ziemnego znajduje się pod tylnym siedzeniem, drugi za tylną osią pojazdu. CNG napędza przednią oś, z kolei silniki elektryczne, tylną.

Vision X to pierwszy pojazd Škody z napędem na wszystkie koła bez wału przegubowego. Ma to wyraźne zalety: niższa waga automatycznie oznacza mniejsze zużycie paliwa i energii. Dzięki rekuperacji akumulator litowo-jonowy ładuje się podczas hamowania i toczenia. W ten sposób Vision X zamienia energię kinetyczną na energię elektryczną i wykorzystuje ją późniejszej do jazdy. Dzięki zastosowaniu dodatkowego zbiornika paliwa samochód osiąga imponujący zasięg do 650 kilometrów. Silnik elektryczny uruchamia się tylko w razie potrzeby. Wydajność hybrydowego napędu zapewnia Škodzie Vision X przyspieszenie od 0 do 100 km/h w ciągu 9,3 sekundy, zaś maksymalna prędkość pojazdu wynosi 200 km/h.

Elektromobilność odgrywa kluczową rolę w globalnej strategii rozwoju Škoda AUTO, nazywanej „Strategią 2025”. Elektryfikacja gamy modeli Škoda rozpocznie się w 2019r. od wprowadzenia Škody Superb z napędem hybrydowym typu plug-in. Oprócz produkcji samochodów elektrycznych dla Škoda Auto, zakład w Mladá Boleslav będzie produkował również podzespoły elektryczne do hybrydowych modeli kilku innych marek Grupy Volkswagen. Do 2025 roku marka rozszerzy ofertę modeli zarówno hybrydowych, jak i tych zasilanych energią elektryczną.

 

Skomentuj

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama
ReklamaReklama