Connect with us

Motorsport

Polak w zespole WEC. Waldemar Bakuniak o swojej pracy | WYWIAD

Waldemar Bakuniak jest członkiem zespołu wyścigowego ByKOLLES Racing na stanowisku inżyniera aerodynamiki. Jego ekipa wystawia swój prototyp klasy LMP1 w serii WEC. Postanowiliśmy porozmawiać z naszym polskim reprezentantem o jego pracy oraz istotnych kwestiach w sportach motorowych.

Opublikowano

w dniu

waldemar bakuniak bykolles 2018 1
Fot. ByKOLLES Racing & Waldemar Bakuniak / Sezon 2018
ByKOLLES Racing Waldemar Bakuniak

Fot. ByKOLLES Racing / Waldemar Bakuniak

Wiele osób, z którymi rozmawiam mówi mi o rajdach oraz Formule 1. Zwłaszcza młodzi inżynierowie z zespołów Formuły Student. Ty trafiłeś do World Endurance Champioship. Zespół ByKOLLES Racing, którego jesteś członkiem rywalizuje w najwyższej klasie – LMP1. Czy prototypy wyścigowe od zawsze budziły u Ciebie fascynację?

Czy od zawsze… raczej nie. F1 to F1, rajdy to rajdy, na przestrzeni powiedzmy 30 lat każdy rozpozna bolid F1 czy rajdówkę. W przypadku wyścigów długodystansowych klasy i rodzaje samochodów się zmieniały. Zaczynając od GT, przez GTP, sławną grupę C, znowu GTP, kończąc na klasie LMP znaną dziś. Nie mniej jednak zdarzało mi się śledzić urywki wyścigu w 24h Le Mans na przestrzeni lat. Na poważnie serią zainteresowałem się w 2014 r. Jednocześnie rozważałem poszukiwanie w niej potencjalnych pracodawców.

Zespół ByKOLLES Racing miał styczność z Robertem Kubicą. W Bahrajnie w 2016 roku doszło do testów. Czy byłeś zaskoczony taką informacją? Czy spotkałeś się z polskim kierowcą w Bahrajnie?

– Spotykam Polaków w różnych miejscach, ale akurat w Bahrajnie Robert Kubica był ostatnim Polakiem, którego bym się spodziewał spotkać (a co dopiero pracować z nim!) na torze Sakhir. Przez to też informację od kolegów z zespołu o jego udziale w testach potraktowałem z przymrużeniem oka.

Waldemar Bakuniak i Robert Kubica - 2016 rok

Fot. Cezary Gutowski / Waldemar Bakuniak i Robert Kubica – 2016 rok

Czy w przyszłości widzisz któregoś z polskich kierowców w ByKOLLES? Czy też prędzej spodziewasz się kolegi w dziale technicznym?

– Szczerze to… obu. Co do polskich kierowców (poza Robertem Kubicą), przy tegorocznym roll-oucie brał udział 16-letni Jan Antoszewski z Wierczuk Race Promotion.

– Jeśli chodzi o kolegów po fachu – mamy wielu utalentowanych studentów oraz inżynierów w Polsce. Ostatnie sukcesy polskich zespołów Formuły Student pokazują, że Polacy potrafią. Także w obu przypadkach… kto wie?

Skomentuj

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama
ReklamaReklama