Nasze profile w mediach społecznościowych

Motorsport

Rekord Hondy Civic Type R na torze Estoril w Portugalii

Honda ustanowiła nowy rekord toru Estoril w Portugalii dla samochodu produkcyjnego z napędem na przednią oś, wynoszący 2 min. 01,84 sek. Za sterami modelu Civic Type R zasiadł Tiago Monteiro, kierowca Hondy w wyścigowej serii WTCR.

Opublikowano

w dniu

źródło inf./fot.: Honda

Legendarny tor wyścigowy Estoril ma 4,2 km długości, dwa ciasne nawroty, trudną szykanę i bardzo długą prostą, co oznacza, że kierowcy doświadczają niezwykle szerokiego zakresu prędkości w czasie jednego okrążenia. Tor ten nagradza samochody o wyjątkowych osiągach, na które składają się m.in. dobre przyspieszenie oraz łatwość prowadzenia przy dużych prędkościach. Model Civic Type R jest znakomicie dopasowany do toru wyścigowego. Dzięki silnikowi VTEC TURBO o mocy 320 KM, zaawansowanemu układowi zawieszenia i precyzyjnemu układowi kierowniczemu, Tiago Monteiro mógł bardzo pewnie osiągnąć rekord okrążenia samochodem z napędem na przednią oś.

Tiago, wspominając realizację zadania, powiedział: „Przybyliśmy tu z celem, aby pobić dotychczasowy rekord okrążenia należący do poprzedniego samochodu, ale nigdy nie można brać niczego za pewnik – mam na myśli, że ustanowienie rekordu nie jest łatwe. Musisz mieć najwyższe zaufanie do samochodu, aby zaatakować tor Estoril, a nowy Type R jest bardzo mocny, łatwy w prowadzeniu i dodaje dużo pewności siebie. Postanowiliśmy pobić rekord, a rezultat przerósł nasze oczekiwania.”

Komentując zachowanie samego Type R, dodał: „Type R jest stabilny, zapewnia bardzo dużą skuteczność hamowania i ma niesamowity silnik, więc wydaje się, że jeździsz samochodem wyścigowym – na torze łatwo zapomnieć, że jest to samochód drogowy, jednak potem możesz pojechać nim do domu.”

Nowy Type R to duża ewolucja. Chodzi mi o to, że mówimy o zupełnie innym samochodzie pod względem stylistyki, aerodynamiki, zawieszenia, wymiarów, silnika, ale przede wszystkim pod względem radości z jazdy.”

Nowy rekord na torze Estoril jest czwartym rekordem Hondy w 2018 roku, uzyskanym przez samochód z napędem na przednią oś. Civic Type R zapisał również rekordowe czasy okrążeń na Silverstone, Spa-Francorchamps i Estoril.

Podobnego zadania Honda podjęła się w 2016 roku, kiedy to poprzednia generacja Civica Type R odnotowała rekordowe czasy okrążeń dla samochodów przednionapędowych na torach Estoril, Hungaroring, Silverstone i Spa-Francorchamps. Projekt „Type R Challenge 2018” został uruchomiony dla seryjnych samochodów przednionapędowych po pobiciu – w kwietniu 2017 roku – rekordu pętli Nordschleife toru Nürburgring w tej klasie samochodów. Czas okrążenia wyniósł 7 min. 43,8 sek.

Najnowszy samochód sportowy ze słynnym czerwonym logo na grillu jest częścią rozwojowego planu 10. generacji modelu Civic – największego i najbardziej rozbudowanego w historii firmy – i został zaprojektowany w taki sposób, by zapewniać kierowcy maksimum satysfakcji z prowadzenia, zarówno podczas codziennej eksploatacji, jak i w trakcie jazdy po torze wyścigowym. Ultralekka konstrukcja nadwozia z nisko położonym środkiem ciężkości oraz wyrafinowany układ zawieszenia z dwuosiowymi kolumnami resorująco-tłumiącymi, minimalizują wpływ sił skrętnych na układ kierowniczy i poprawiają trakcję w szybko pokonywanych zakrętach.

Skomentuj

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama
ReklamaReklama