"Cicha buda" - pomysł Forda na przeżycie zabawy sylwestrowej przez psy
Nasze social media

Inne

“Cicha buda” – pomysł Forda na przeżycie zabawy sylwestrowej przez psy

Zabawa sylwestrowa. Radosne i uśmiechnięte twarze ludzi odliczających ostatnie sekundy do północy, a niebo rozświetlone licznymi fajerwerkami. Jednak hałas towarzyszący temu wydarzeniu może być niezwykle bolesny dla zwierząt i niepokojący dla ich właścicieli.

Opublikowano

w dniu

źródło inf./fot.: Ford

Szacuje się, że 45 procent psów w Wielkiej Brytanii wykazuje oznaki strachu, gdy słyszy wybuchy fajerwerków, czym martwią się ich właściciele i pozostali domownicy.

Jednym z lepszych rozwiązań może być buda tłumiąca hałas, która wykorzystuje technologię podobną do tej stosowanej w samochodach i słuchawkach. Dzięki niej możliwe jest zapewnienie ochrony wrażliwego słuchu psów i sprawienie, że właściciele nie będą musieli ukrywać swoich zwierząt w przeróżnych zakamarkach domu.

W momencie gdy mikrofony wewnątrz prototypowej budy wykryją hałas fajerwerków, wbudowany system audio zaczyna emitować przeciwstawne częstotliwości, które w efekcie całkowicie eliminują hałas, a przynajmniej znacznie go redukują. Buda wykonana jest w głównej mierze z korka o dużej gęstości, czyli idealnego materiału do izolacji akustycznej. Efekt? Mniej stresu dla Twojego czworonożnego przyjaciela. Na razie to tylko koncepcja, która ma potencjał, aby znacznie przyczynić się do poprawy zdrowia i samopoczucia zarówno psa, jak i jego właściciela.

„Dla wielu zwierząt wybuchające fajerwerki to źródło olbrzymiego stresu. W porównaniu do ludzi psy słyszą rzeczy, które znajdują się cztery razy dalej i w znacznie szerszym zakresie częstotliwości. Przygotowanie się na pokaz fajerwerków odpowiednio wcześniej jest kluczowe, a częścią tego zadania jest znalezienie takiego miejsca, w domu, gdzie zwierzę jest bezpieczne i szczęśliwe.” – przyznaje Graeme Hall, pseudonim „The Dogfather”, jeden z najlepszych brytyjskich trenerów psów, który pomógł już 5 000 psów i ich właścicielom w rozwiązaniu problemów behawioralnych zwierząt.

Inspiracją dla samego pomysłu była technologia redukcji hałasu, którą firma Ford wprowadziła do modelu Edge SUV, a która sprawia, że podróż samochodem jest zdecydowanie cichsza. Gdy mikrofony wykryją wysoki poziom hałasu dobiegający z silnika lub skrzyni biegów, system audio pojazdu zaczyna emitować przeciwstawne fale dźwiękowe.

„Zastanawialiśmy się, w jaki sposób technologie, które stosujemy w naszych samochodach, mogą być wykorzystane do pomocy w innych sytuacjach. Czy dzięki zastosowaniu naszego systemu aktywnej redukcji hałasu (Active Noise Control) psom nie byłoby łatwiej przetrwać wybuchy fajerwerków? Mamy jeszcze kilka pomysłów na to, w jaki sposób wiedza specjalistyczna firmy Ford mogłaby ulepszyć i usprawnić nasze codzienne życie.” – przyznaje Lyn West, Brand Content Manager, Marketing Communications, Ford of Europe.

Buda redukująca hałas, będąca na razie tylko prototypem, to pierwsza z serii inicjatyw podejmowanych przez firmę Ford, nazywanych Interwencjami, w ramach których wiedza specjalistyczna związana z rynkiem motoryzacyjnym pozwala rozwiązywać problemy życia codziennego.

Reklama

Facebook

Reklama
Reklama