Connect with us

Formuła Student

PolSl Racing z drugim bolidem FS. “Quarado” gotowy na sezon 2019

PolSl Racing ma już 5 lat doświadczenia. Jednak dopiero teraz zespół był w stanie stworzyć swój drugi bolid Formuły Student, czyli SW-02. Maszyna została nazwana “Quarado”. Czy ekipa ze Śląska powalczy o dobry wynik już w najbliższych zawodach Formuły Student?

Opublikowano

w dniu

Fot. PolSl Racing

Nowa maszyna studentów z Politechniki Śląskiej w Gliwicach została zaprezentowana pod koniec zeszłego roku, 12 grudnia. Uroczysta prezentacja odbyła się w Sali Teatralnej CKS Mrowisko. Obok bolidu pokazany został także elektryczny motocykl “Elektra”, który zapewnił oddziałowi PolSl eRacing zwycięstwo podczas zawodów SmartMoto Challenge 2018 we Wrocławiu. Ekipa wygrała w klasyfikacji generalnej obejmującej jednoślady o mocy do 8 kW. Wyróżniono także rozwiązania z grupy Smart System, czyli telemetrię, nawigację, wyświetlanie parametrów jazdy oraz silnika.

Obecnie Koło Naukowe liczy sobie łącznie 45 członków, którzy pracują w 7 działach. W projekt zaangażowanych jest aż 6 wydziałów Politechniki Śląskiej. 

Fot. PolSl Racing / “Elektra” i SW-02 “Quarado”

Quarado jest drugim bolidem w historii polskiego zespołu. Początkowo plan zakładał przygotowanie go na start sezonu 2018, ale ta sztuka się nie udała. Choć warto podkreślić, że teraz samochód jest znacznie bardziej dopracowany i jego zaletą jest posiadanie pełnego pakietu aerodynamicznego. SW-01 nie posiadał przedniego i tylnego skrzydła. Większość okresu zespół poświęcił na przygotowanie motocykla “Elektra” i można uznać to za strzał w dziesiątkę. Dzięki udanemu debiutowi ekipa mogła zwrócić na siebie uwagę i przyciągnąć nowych sponsorów oraz partnerów, wspomagających ich wiedzą oraz w produkcji podzespołów do SW-02.

Analiza techniczna

Co nowego w bolidzie? Naprawdę jest tego całkiem sporo, ponieważ PolSl Racing postawiło na innowacyjność i udowodniło, że 2 lata przygotowań “nie poszły na marne”. 

 • Moc silnika zwiększono o ponad 25% – teraz wynosi 95 KM – o 15 KM więcej niż w SW-01,
 • Masa pojazdu zredukowano również o 25% – 220 kg (było 280 kg),
 • Pierwszy tego typu pojazd Politechniki Śląskiej z pełnym pakietem aerodynamicznym. Dzięki optymalizacji CFD bolid uzyskuje 500N siły docisku już przy zaledwie 20 m/s,
 • W większości bolid wykonany został z nowoczesnych  materiałów, tj. kompozyty z włókna węglowego (redukcja masy elementów poszycia o 60% przy jednoczesnym zwiększeniu jego sztywności) oraz stali z domieszką chromu i molibdenu (redukcja masy ramy bolidu oraz zwiększenie jej wytrzymałości). Ultra lekkie felgi wykonano z magnezu,
 • Przy wykonaniu wielu elementów wykorzystywano nowoczesne metody szybkiego prototypowania jak druk 3D (m.in. kolektor dolotowy silnika),
 • Zastosowano również układ akwizycji danych, pozwalający na dopracowywanie ustawień jednostki napędowej oraz monitorowanie parametrów pojazdu,
 • Zmiany nie ominęły również instalacji elektrycznej, gdzie dzięki dopracowaniu projektu udało się znacznie zmniejszyć masę wiązki elektrycznej. Wykorzystano również bardzo lekki akumulator litowo- jonowy.

Bolid Quarado przyspiesza do “setki” w zaledwie 3,5 sekundy. To aż o sekundę szybciej od poprzednika. Pozostano także przy silniku z Hondy CBR 600 RR, który został dopracowany przez ostatnie 2 lata.

Fot. PolSl Racing / SW-02 – “Quarado” concept 2018

W poprzednich sezonach SW-01 nie było wystarczająco konkurencyjne. Pozostaje wierzyć, że już po 5 latach doświadczenia w budowaniu maszyn, sezon 2019 będzie o wiele bardziej owocny. Na ten moment nie wiemy dokładnie, w których zawodach wystartuje PolSl Racing. Wszystko zależy od przejścia kwalifikacji.

Podsumowanie osiągnięć

Zespół wyścigowy z Gliwic brał udział w wielu konkursach i doczekał się kilku ważnych wyróżnień. Oto one:

 • Nagroda Środowiska Studenckiego Politechniki Śląskiej „Zębatki 2017” w kategorii Najaktywniejsze Koło Naukowe,
 • Nagroda Rady Społecznej Politechniki Śląskiej w kategorii Najlepszy Student za szczególny wkład w promocję uczelni,
 • Nagroda Koło Naukowe na Medal wręczona podczas Dnia Nauki i Przemysłu Technopark Gliwice,
 • Pierwsze dwa miejsca w konkursie MESCo Na Najlepszy Artykuł ANSYS.

Historię zespołu PolSl Racing możecie poznać, zapoznając się z ich przygodą z Formułą Student.

Podobał Ci się ten artykuł? Polub nas na , aby nie przegapić kolejnych!

Skomentuj

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama
ReklamaReklama