Nasze profile w mediach społecznościowych

Motorsport

Marcin Budkowski: Renault rozpoczyna trzyletni tryb ataku

Marcin Budkowski przyznał, że Renault jest już gotowe do rozpoczęcia kolejnego etapu. Trzy lata po powrocie do F1, francuska ekipa musi przejść w tryb ataku, jeśli chce osiągać lepsze rezultaty.

Opublikowano

w dniu

Fot. Renault / Marcin Budkowski

Dyrektor wykonawczy zespołu Renault wierzy w stajnię z Enstone. Budkowski chce realizować kolejne założenia, które zakładają 3 lata ataku. Ten plan ma pozwolić ekipie rywalizować o mistrzowskie tytuły już od sezonu 2021. 

Nie pracujemy na krótką metę. Zatrudniamy nie tylko doświadczonych ludzi, ale przede wszystkim tych młodych, którzy wychodzą z uczelni. Inwestujemy w przyszłość. Nie szukamy natychmiastowych rezultatów, ponieważ wciąż przebudowujemy zespół. W zeszłym roku mogliśmy poradzić sobie lepiej, gdyby krótki termin był naszym celem, ale raczej skupiliśmy się na zbudowaniu zespołu, który mógłby sięgnąć po mistrzostwo świata – powiedział Marcin Budkowski.

Według polskiego inżyniera postęp, jaki Renault dokonało w sezonie 2018 nie może być uznany za satysfakcjonujący. Po części nic dziwnego, ponieważ francuski zespół walczył na przemian z wieloma ekipa środka stawki i nie wypracował sobie nawet miana pewnej “czwartej siły”. Budkowski czuje, że w sezonie 2019 uda się dokonać większego progresu, który pozwoli napędzić wszystkich członków ekipy do jeszcze bardziej wytężonej pracy. Kto wie? Może owoce przyniosą młodzi inżynierowie, którzy przyjdą ze świeżym spojrzeniem.

Po trzech latach budowy rozpoczynają się trzy lata ataku. Czy wykonaliśmy świetną robotę w zakresie rozwoju samochodu? Nie. Nasz postęp był naturalnie gorszy niż w 2017 roku. I jesteśmy tego świadomi. To lekkie rozczarowanie, że nie byliśmy w stanie zbliżyć się do czołowej trójki, ale kierowcy napędzają nas do zmiany w taki sposób, w jaki działamy – dodał 41-latek.

Przypomnijmy, że w do Renault dołączył Daniel Ricciardo. Australijczyk szukał nowego wyzwania i chce pomóc Francuzom wspiąć się na szczyt. Były kierowca Red Bulla jest głodny sukcesów, a także ma duże doświadczenie z pracy w konkurencyjnym zespole oraz w osiąganiu podiów i zwycięstw. Marcin Budkowski również zaczyna odczuwać, że zmiany zmierzają w dobrym kierunku. Czy Renault zbliży się do trójki Mercedes-Ferrari-Red Bull? Odpowiedź poznamy już na początku sezonu. Zapewne małą “wisienką na torcie” byłoby pierwsze podium dla francuskiego zespołu.

Marcin Budkowski jest w F1 od 2001 roku. Swoją przygodę rozpoczął od pracy w Prost GP, następnie pracował dla Scuderii Ferrari i McLarena, a potem był szefem departamentu technicznego FIA. We wrześniu 2017 roku postanowił zrezygnować z tej ostatniej funkcji, następnie związał się z Renault. Po obowiązkowym urlopie mógł rozpocząć prace dla stajni z Enstone 1 kwietnia 2018 roku.

Skomentuj

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama
ReklamaReklama