Oficjalnie: Formuła 1 w TVP Sport już od GP Australii [Aktualizacja] - motohigh.pl
Nasze social media

Motorsport

Oficjalnie: Formuła 1 w TVP Sport już od GP Australii [Aktualizacja]

Niedawno Telewizja Polska poinformowała, że udało jej się pozyskać prawa do transmitowania wyścigów Formuły 1. Od dłuższego czasu pojawiały się plotki na ten temat, a dziś (16 marca) uzyskaliśmy potwierdzenie. Jutro, GP Australii (oprócz Eleven Sports) pokaże również kanał TVP Sport.

Opublikowano

w dniu

Fot. Scuderia Ferrari

Już jutro o godz. 6:00 na antenie TVP Sport będzie pierwsze studio przed wyścigiem. Całość będzie trwała krótko, ponieważ już o godz. 6:10 kierowcy rozpoczną okrążenie formujące (raczej pokażą wyrywkowo start). Oprócz wspomnianej stacji telewizyjnej, transmisja będzie dostępna na stronie sport.tvp.pl oraz w aplikacji mobilnej. Niestety wyścigi będziemy mogli oglądać dopiero od 45. minuty ich trwania. Na ich oficjalnej stronie możemy przeczytać, że tylko na takich warunkach Formuła 1 może być pokazywana w Telewizji Polskiej. 

Jak to będzie wyglądać?

Studio przed GP Australii poprowadzi Maciej Kurzajewski, znany wszystkim dziennikarz sportowy stacji TVP. Jego gośćmi będą Kuba Przygoński (nasz uczestnik Rajdu Dakar, w którym zajął rewelacyjne 4. miejsce – związany z PKN Orlen) oraz Michał Owczarek z Polskiego Radia. Pewnie jesteście ciekawi, kto będzie komentował dla niedzielny wyścig. Już śpieszymy z odpowiedzią… będą to Maciej Iwański i Sławomir Kwiatkowski. Obaj Panowie nie mieli w przeszłości styczności z komentowaniu jakichkolwiek wyścigów, więc będzie to dla nich kompletna nowość.

Co do transmisji na stacji Eleven Sports, to  nic się nie zmienia. Formuła 1 nadal tam zostaje, co na pewno ucieszy wielu fanów i kibiców Roberta Kubicy. Ciężko przewidywać, jak dziennikarze TVP poradzą sobie z tematem F1, choć wielce prawdopodobne, że już przed GP Bahrajnu ogłoszone zostaną zmiany. Kto wie? Może ściągną osobę, która ma wiedzę o Formule 1. Możliwe, że spróbują dogadać się z Polsatem w sprawie ściągnięcia “na wypożyczenie”… Andrzeja Borowczyka.

Poniżej post Jacka Kurskiego, prezesa TVP, na Twitterze dot. pozyskania praw do transmisji F1:

Aktualizacja 1: Nieco musiałem skorygować na początku, ponieważ jasno nie wynikało, że na TVP Sport (na każdym nośniku) obejrzymy wyścig od 45. minuty jego trwania. Udało nam się znaleźć wywiad Macieja Kurzajewskiego z Robertem Kubicą, przeprowadzonego w 1999 roku.

PS. Mamy nadzieję, że nie spotkamy się z określeniami “formuły pierwszej” i “bolida”. Co zabawne, wtedy obecnemu dziennikarzowi TVP przydarzyła się wpadka, która mogła umknąć. Mianowicie ówcześnie, pracujący dla Wizja TV, Kurzajewski zwrócił się do Roberta: “Marcin, a ty też w to wierzysz?” (od 1:05). Od tego pamiętnego wywiadu sporo się wydarzyło.

Formuła E

Porsche kontynuuje swoje przygotowania do startów w Formule E

Neel Jani (Szwajcaria), etatowy zawodnik fabrycznej ekipy Porsche, oraz kierowca testowo-rozwojowy Brendon Hartley (Nowa Zelandia) spędzili trzy dni na realizacji szeroko zakrojonego programu testów na torze wyścigowym Calafat w Hiszpanii.

Opublikowano

w dniu

źródło inf./fot.: Porsche

W tym czasie za kierownicą bolidu Formuły E przejechali łącznie ponad 1000 km. Jeszcze intensywniejsze testy planowane są w najbliższych miesiącach – zarówno dla inżynierów oddziału Porsche Motorsport, jak i kierowców Formuły E. Cel: jak najskuteczniej przygotować się do pierwszego wyścigu szóstego sezonu Mistrzostw Formuły E ABB FIA (2019/20).

Tor wyścigowy „Circuit Calafat” w skrócie
Lokalizacja: w pobliżu L’Ametlla de Mar (Hiszpania)
Długość: 3250 m
Liczba prawych zakrętów: 9
Liczba lewych zakrętów: 7

Komentarze na temat testów na torze Calafat

Neel Jani (fabryczny zawodnik i etatowy kierowca Porsche): „Sądzę, że testy bolidu Formuły E Porsche w Calafat wypadły bardzo pozytywnie. Niezwykle ważne, byśmy w ramach fazy testowej naszego samochodu pokonali jak najwięcej kilometrów, a tym samym zdobyli cenne doświadczenie – zwłaszcza z technicznego punktu widzenia. To były bardzo produktywne dni. Czekam teraz na współpracę z zespołem w nadchodzących miesiącach. Z naszego bolidu Formuły E postaramy się wycisnąć jak najwięcej”.

Brendon Hartley (fabryczny zawodnik i kierowca testowo-rozwojowy Porsche): „Moim zadaniem jako kierowcy testowo-rozwojowego jest wspieranie programu Formuły E Porsche w ramach przygotowań do szóstego sezonu Formuły E. W swojej pracy skupiam się głównie na pracy na symulatorach w Weissach. Testowanie bolidu na torze było doświadczeniem równie przyjemnym, co wymagającym. Oczywiście prowadzenie samochodu dostarcza mnóstwo radości, ale prawdziwą frajdę daje też dołożenie do tego projektu swojej cegiełki i współpraca z utalentowaną ekipą ludzi z Porsche”.

Amiel Lindesay (menedżer zespołu): „Jesteśmy bardzo zadowoleni z testów bolidu Formuły E Porsche w Calafat. Ukończyliśmy wszechstronny program testowy i stworzyliśmy bazę pod nasze działania w najbliższych miesiącach. Zebrane dane posłużą nam jako solidna podstawa. Teraz będziemy je szczegółowo analizować, tak aby móc jak najlepiej przygotować się do kolejnych testów”.

Malte Huneke (kierownik techniczny projektu): „Wyniki tych testów pozwolą nam zrobić duży krok naprzód w rozwoju układu napędowego Porsche. Głównym celem tej fazy przygotowań jest niezawodność – dopiero później skoncentrujemy się na osiągach. Przed nami jeszcze sporo wysiłku, ale prace rozwojowe są absolutnie na dobrej drodze”.