Connect with us

Czego szukasz?

Samochody

Seat Leon na rynku już od 20 lat

Trasa z Moskwy do Władywostoku koleją transsyberyjską liczy ponad 9 000 kilometrów. To tyle samo, gdyby w linii prostej ustawić wszystkie sprzedane dotąd egzemplarze Seata Leona – od 1999 roku swoich nabywców znalazło ponad 2 miliony egzemplarzy hiszpańskiego samochodu. 20 lat Seata Leona na rynku to także symbol dynamicznego rozwoju samej marki, potwierdzonego rekordowymi wynikami sprzedażowymi – od 2010 roku wzrosły aż o 60%.

Seat Leon 3 generacje
Fot. Seat / Seat Leon - 3 generacje

Aktualna – trzecia – generacja Leona, która została przedstawiona w 2012 roku, znalazła ponad milion nabywców, czyli dwa razy więcej niż pierwsza generacja (na rynku od 1999 r. z 534 797 sprzedanymi pojazdami) oraz o 1/3 więcej niż druga generacja (na rynku od 2005 roku ze sprzedażą na poziomie 675 915 samochodów). Wyniki te potwierdzają niezwykłą popularność Leona, który przekroczył liczbę 2 milionów sprzedanych egzemplarzy, zachowując przy tym stały wzrost przez aż trzy pokolenia. Tym większą ciekawość wzbudza czwarta generacja Leona, która już niebawem będzie miała swoją premierę.

Z Martorell na cały świat

Pierwsza generacja Leona była sprzedawana na 43 rynkach, obecna wersja – już na 48. Wśród krajów, które przekonały się do tego modelu można wymienić choćby Algierię, Ukrainę i Azerbejdżan. W 2017 roku Leon ustanowił swój najdalszy punkt docelowy, gdy trafił do sprzedaży w Nowej Zelandii.

W wyniku międzynarodowego rozwoju eksport Seata wzrósł i obecnie przekłada się na ponad 80% jego produkcji – co stanowi podobny odsetek do wyników Leona. Globalizację sprzedaży potwierdzają dane liczbowe z głównych rynków firmy: w przypadku pierwszej generacji sprzedaż w Hiszpanii stanowiła 38% całkowitych wyników, a dziś wynosi jedynie 20%.

Stworzony w Barcelonie

Wszystkie trzy generacje kompaktowego Seata zostały zaprojektowane, opracowane i wyprodukowane w zakładach Seata w Martorell pod Barceloną. Projekt pierwszej wersji Leona przygotował włoski projektant Giorgetto Giugiaro, drugiej wyszedł spod ręki Walter da Silva, a za trzecią był odpowiedzialny Alejandro Mesonero-Romanos. Hiszpański projektant stworzył również czwartą generację modelu.

Najmocniejszy

Dynamika od zawsze stanowi znak rozpoznawczy Seata, co szczególnie jest widoczne w przypadku Leona. SEAT Leon Cupra R jest obecnie dla marki samochodem o największym silniku o mocy 310 KM. Już w momencie premiery pierwszej generacji w 1999 roku Seat Leon stał się najmocniejszym modelem w historii firmy, z silnikiem o mocy 180 KM, 6-biegową skrzynią biegów i napędem na 4 koła.

Seat Leon zwyciężył w Mistrzostwach Świata Samochodów Turystycznych (WTCC) w 2008 i 2009 roku, po raz pierwszy zdobywając jako producent samochodów z silnikami Diesla. Z kolei Jordi Gené za kierownicą Seata Leona CUPRA w 2014 roku pobił rekord prędkości dla pojazdów z napędem na przednie koła, zatrzymując zegar na wartości 07:58 na niemieckim torze Nürburgring. Rok później Leon ST Cupra stał się również najszybszym samochodem rodzinnym na tym legendarnym torze z czasem 7:58:12.

Oceń nasz artykuł!
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama