Nasze social media

Formuła 1

Wyścigi kwalifikacyjne bez poparcia wszystkich zespołów

Plany wdrożenia wyścigów kwalifikacyjnych w trzech rundach w sezonie 2020 nie spotkały się z poparciem wszystkich zespołów Formuły 1. Dlatego mało prawdopodobne wydaje się ich wdrożenie w kolejnych latach. Cieszycie się?

Opublikowano

w dniu

McLaren Ferrari Red Bull Austria GP 2019
Fot. McLaren

Wczoraj miało odbyć się głosowanie z udziałem 10 ekip, a jego jednomyślność miała zapewnić zmianę formatu czasówki już w przyszłym roku. Ostatecznie uznano, że nie dojdzie do takiego porozumienia, więc już rozpatrzono tę kwestię bez głosowania. Niemniej jednak format kwalifikacji na zasadach sprintu z odwróconą kolejnością startową wciąż może być brany pod uwagę, jeśli uczestnicy zmienią zdanie.

Według GPToday.net trzy zespoły były zdecydowanie przeciwne wprowadzeniu wyścigów kwalifikacyjnych. Proponowane zmiany zmieniłyby format podczas GP Francji, GP Belgii i GP Rosji. Trzy lokalizacje zostały wybrane wcześniej na podstawie danych dotyczących liczby manewrów wyprzedzania, które nie były powalające. Łatwo się domyślić po ostatnich wypowiedziach, że zdecydowanie przeciw była pierwsza trójka – Mercedes, Ferrari i Red Bull. Przy nowym układzie, to oni musieliby najwięcej napracować się w sprincie i w dodatku mocniej eksploatować swoje podzespoły, aby osiągnąć dobry wynik. 

Wyścig otwierający weekend sprawiłby, że zawodnicy ustawili się na starcie w odwrotnej kolejności względem tabeli mistrzostw świata, umieszczając szybsze samochody na samym końcu.  Zespoły zadawały wiele pytań dotyczących propozycji w związku z obawami o dodatkowe implikacje, które musiałyby być kosztowne, a także o zużycie opon i jednostek napędowych.

Kierowcy również nie byli też za potencjalnymi zmianami, gdy sprawa zaczęła zyskiwać rozgłos w ostatnim miesiącu. Zgodnie z oczekiwaniami dotychczasowy format pozostanie jeszcze z nami na trochę, zmiany mogą nadejść jedynie, gdy np. podczas czasówek używano by komponentów spoza objętej limitami puli.

Reklama

Facebook

Reklama
Reklama
Reklama