Nasze social media

Formuła 1

Renault zdyskwalifikowane z wyników GP Japonii

Zespół Renault został zdyskwalifikowany z wyników GP Japonii po uznaniu protestu Racing Point przez FIA. Oznacza to, że francuska ekipa traci 9 punktów i tym samym jeszcze bardziej oddala się od McLarena.

Opublikowano

w dniu

Nico Hulkenberg IV dzień Barcelona 2019y
Fot. Renault F1 Team / Renault R.S.19

Przypomnijmy, że na torze Suzuka Daniel Ricciardo zajął 6. miejsce (po karze dla Leclerca), a Nico Hulkenberg był 10. Łącznie dało to im dziewięć punktów, zaledwie o jeden mniej w porównaniu do Carlosa Sainza z McLarena, który był piąty (10 “oczek”). Obecnie strata Renault do czwartego miejsca w klasyfikacji konstruktorów wzrosła już do 43 punktów.

Protest Racing Point dotyczył naruszenia przepisów sportowych i technicznych z powodu odstępstwa od ustawień hamulców. Odstępstwo było na tyle duże, ponieważ balans hamulców zmieniał się bez ingerencji kierowcy. Nie chodziło o to, że “Brake Bias Adjustment System” w R.S.19 był nielegalny. Takie jego działanie miało być skutkiem ubocznym złych ustawień.

Warto zaznaczyć, że Racing Point nie miało rażących dowodów na poparcie swojej tezy, zwłaszcza tych w formie video (byłoby to nielegalne). Jednak FIA postanowiła wykorzystać swoje możliwości rejestracji pracy ekipy Renault. Z dochodzenia Międzynarodowej Federacji Samochodowej wynika, że stajnia z Enstone musiała zostać zdyskwalifikowana. Choć na pewno wspomniane rozwiązanie nie przyniosło im zbytnio korzyści – regulamin jest regulaminem, a zasady zasadami.

Na dyskwalifikacji skorzystali: Charles Leclerc, Pierre Gasly, Sergio Perez, Lance Stroll i Daniil Kvyat. Zwłaszcza ostatnia wymieniona dwójka może świętować, ponieważ sam wyścig zakończyli bezpośrednio poza punktami.

Więcej szczegółów dotyczących decyzji FIA znajdziecie tutaj.

Reklama

Facebook

Reklama
Reklama
Reklama