Connect with us

Czego szukasz?

Biznes

Nowoczesna fabryka Škody w Vrchlabí: tam powstaje 2200 przekładni automatycznych dziennie

Fabryka Škody w Vrchlabí, słynąca obecnie z pionierskich rozwiązań z obszaru Przemysł 4.0, obchodzi w tym roku 155. rocznicę powstania. Miejsce początkowo przeznaczone do produkcji samochodów, w 2012 roku przeszło gruntowną modernizację i zostało przekształcone w fabrykę zaawansowanych technologicznie komponentów.

Przekładnia automatyczna Skoda
Fot. Skoda / Przekładnia automatyczna

Za szybką transformację produkcji i dynamiczny rozwój lokalizacja ta została wyróżniona w 2015 roku europejską nagrodą „Fabryka Roku”. Dziś każdego dnia ok. 1000 pracowników buduje 2200 sztuk automatycznych przekładni DQ 200.

Fabryka w Vrchlabí odgrywa strategiczną rolę w produkcji komponentów Škody. Tutaj budujemy dwusprzęgłowe przekładnie DQ 200, które codziennie służą kierowcom milionów pojazdów Grupy Volkswagen. W ostatnich latach wprowadziliśmy do fabryki wiele nowoczesnych technologii z obszaru Przemysł 4.0 i przekształciliśmy Vrchlabí w zaawansowany technologicznie zakład produkcyjny – podkreśla Michael Oeljeklaus, członek zarządu Škoda Auto ds. produkcji i logistyki.

Fabryka w Vrchlabí jest obecnie jednym z najnowocześniejszych zakładów produkcyjnych Grupy Volkswagen i zatrudnia około 1000 pracowników. W ubiegłym roku zespół zbudował tu ponad 538 700 przekładni DQ 200. A w tym roku przekroczymy granicę łącznie wyprodukowanych 3 milionów automatycznych skrzyń biegów – dodaje Ivan Slimák, dyrektor fabryki w Vrchlabí.

W 2012 roku fabryka w Vrchlabí została przekształcona w miejsce służące produkcji nowoczesnych komponentów wykorzystywanych w pojazdach marek należących do Grupy Volkswagen. W ciągu zaledwie 18 miesięcy postawiono nowy budynek fabryki, a istniejące hale produkcyjne zostały kompleksowo zmodernizowane.

38 proc. automatycznych 7-biegowych dwusprzęgłowych przekładni produkowanych w fabryce w Vrchlabí montowanych jest w samochodach marki Škoda a pozostałe 62 proc. z nich wykorzystywane jest w innych modelach Grupy Volkswagen. Škoda Auto dostarcza ponad 50 proc. skrzyń biegów do Niemiec, do pozostałych kluczowych odbiorców należą fabryki w Indiach, Polsce, Rosji, Hiszpanii, RPA i na Węgrzech.

Pionierskie technologie Przemysł 4.0

W fabryce w Vrchlabí do procesów produkcyjnych i transportu Škoda wykorzystuje innowacyjne technologie z obszaru Przemysł 4.0. Jedną z pionierskich innowacji jest wprowadzenie na terenie fabryki zaawansowanych technologicznie robotów, które wspierają pracowników w procesach wymagających dużej precyzji. Do zadań transportowych wykorzystywany jest natomiast robot
w pełni autonomiczny.

Za konsekwentne wdrażanie pionierskich rozwiązań technologicznych fabryka Škody otrzymała do tej pory wiele nagród i wyróżnień. W 2015 roku otrzymała wyróżnienie „Fabryka Roku” – jedną z najbardziej prestiżowych europejskich nagród związanych z przemysłem.

Oceń nasz artykuł!
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama