Connect with us
Formuła 1

Newey ocenił kierowców. Ostre porównanie Raikkonena i Verstappena

Adrian Newey skorzystał z przerwy wywołanej pandemią koronawirusa i podzielił się kolejnymi spostrzeżeniami. Tym razem postanowił powiedzieć nam więcej o zawodnikach, z którymi pracował. Wybór padł na Kimiego Raikkonena i Maxa Verstappena.

Opublikowany

w dniu

Adrian Newey Red Bull 2019
Fot. Aston Martin Red Bull Racing

Przypomnijmy, że z pierwszym z wyżej wymienionych miał okazję współpracować w latach 2002-2005 w McLarenie, a z drugim ma bezpośrednią styczność od 2016 roku. Jak się okazuje, według niego Iceman, jak i Holender zasługują na miano objawień swoich czasów. Łączy ich fakt, że w dość młodym wieku współpracowali z utytułowanym projektantem bolidów. Newey nie miał wątpliwości, co do poziomu dojrzałości każdego z nich.

Kimi Raikkonen miał na karku 22 lata, gdy dołączył do McLarena. Jak na tamte lata był bardzo młodym zawodnikiem. Z kolei Max Verstappen przebojem wdarł się do Red Bulla w wieku 18 lat i wygrał swoje pierwsze Grand Prix. Obaj Panowie walczyli wówczas podczas GP Hiszpanii 2016, będąc w dwóch różnych rozdziałach swoich karier. Według dyrektora technicznego Red Bulla, zdecydowanie ten drugi wydaje się gotowy na bycie liderem i ma to, czego nie miał Iceman.

ZOBACZ TAKŻE
Adrian Newey doceniony przez "kolegę po fachu". "To geniusz F1"

Nigdy nie pomyślałbyś, że ma dopiero 22 lata, kiedy spojrzysz na to, jak Max zachowuje się na torze. Podczas weekendu wyścigowego naprawdę jest jednym z liderów w zespole. To pokazuje, że ważniejsze jest to, jak długo robisz coś, niż faktyczny wiek. Pod względem czasu na torze nie ma nawet dużej różnicy z kierowcami, którzy rozpoczęli wyścigi później i weszli do Formuły 1 w starszym wieku  – wyjaśnił Adrian Newey w podcaście Motor Sport Magazine.

Zawsze trzeba od początku walczyć o swoje?

Na pewno mimo wieku, Max Verstappen może pochwalić się dużym doświadczeniem w F1. Swoją przygodę zaczynał już od pierwszych sesji treningowych w 2014 roku. W pierwszej oficjalnej sesji F1 miał zaledwie 16 lat. Ostatecznie zadebiutował w królowej sportów motorowych w 2015 roku i od razu zaczął pokazywać swój talent.

ZOBACZ TAKŻE
Raikkonen nigdy nie był tak kompletny jak Alonso i Hamilton?

Kimi Raikkonen debiutował w 2001 roku w wieku 21 lat, ale był zupełnie inny. Fin spokojnie przedzierał szlaki i miał przebłyski, ale po przejściu z Saubera do McLarena wciąż jeszcze się uczył. Nie usiłował akcentować swojej pozycji nr 1 w ekipie.

Kimi był wówczas prawdziwym debiutantem. Nie był w stanie prowadzić zespołu ani być niekwestionowanym numerem jeden. Około sezonu 2005 był pierwszym kierowcą w zespole. Jednak pomimo swojego wieku nie miał przewagi w zespole, którą ma teraz Max – ocenił Adrian Newey.

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama