Connect with us

Co ile wymiana oleju silnikowego? Najważniejsze informacje

Regularna wymiana oleju silnikowego jest jednym z najważniejszych elementów, o które należy dbać. Szczególnie w przypadku właścicieli stosunkowo nowych pojazdów, którzy muszą wymieniać olej na czas i korzystać z zalecanych produktów, ponieważ w przeciwnym razie mogą utracić gwarancję.

Opublikowano

w dniu

co ile wymiana oleju

Co ile wymiana oleju? Dawniej obowiązywała jedna prosta zasada

Dawniej każdy kierowca zapytany o częstotliwość wymiany oleju silnikowego, odpowiadał bez zawahania – 5 tys. km. Te czasy jednak już minęły, bowiem dzisiejsze samochody mogą przeżyć znacznie więcej bez wymiany oleju, a jedna odpowiedź dla wszystkich samochodów jest niemożliwa.

Z drugiej strony, niektórzy kierowcą lubią wymienić olej, zanim będzie to naprawdę konieczne. Czy przynosi to jakieś korzyści? Częstsza wymiana oleju niż zalecana nie przynosi żadnych korzyści, ale teoretycznie właściciel pojazdu nic nie traci. Oczywiście oprócz wydanych pieniędzy. Dodać należy także kwestie eco – takiego zużytego oleju trzeba się następnie pozbyć, co na pewno nie jest przyjazne dla środowiska.

W zależności od konkretnych czynników – które zostaną omówione poniżej – najczęściej wyróżnia się cztery okresy wymiany oleju:

– 1,5 tys. kilometrów lub co sześć miesięcy
– 5 tys. kilometrów
– 8 – 12 tys. kilometrów
– 15 – 25 tys. kilometrów lub co sześć miesięcy

Wymiana co 1,5 tys. kilometrów

Jeśli eksperci twierdzą, iż w obecnych czasach wymiana oleju silnikowego co 5 tys. kilometrów jest zbyt częsta, dlaczego ktokolwiek miałby go wymieniać co 1,5 tys. kilometrów. Taka wymiana ma jednak sens w konkretnych przypadkach, zależnych od nawyków jazdy i rutyny kierowcy. 

Jeśli codzienna jazda składa się z tras o długości 15 km albo mniej, zaleca się wymianę oleju częściej niż co 5 tys. kilometrów z dwóch powodów.

1. Jeśli nie jedzie się autostradą lub ze stałą prędkością, która nie jest powyżej średniej, wówczas silnik nie nagrzewa się wystarczająco, aby usunąć kondensat powstający w układzie. A to może spowodować szybszą degradację oleju.

2. Większość zużycia występuje podczas rozruchu zimnego silnika.

ZOBACZ TAKŻE
Jak jeździć automatem? Poradnik dla początkujących

Dlatego jeśli samochód nie jest używany na dłuższe trasy, a na podróże do centrum handlowego czy przejazd z dzieckiem do przedszkola i z powrotem, lepiej jest częściej wymienić olej, niż zaleca to producent. Taka czynność zmniejsza bowiem zużycie silnika.

Jeśli większość podróży stanowią te krótkie, ale regularnie zdarzają się także te dłuższe – np. do rodziców na niedzielny obiad – najlepiej po prostu wymienić olej dwa razy w roku. 

Wymiana co 5 tys. kilometrów

W przypadku samochodów, które regularnie podróżują na dłuższych trasach, niektórzy eksperci zalecają wymianę co 5 tys. kilometrów. Wydaje się to jednak być lobbing na rzecz lepszej sprzedaży środków smarnych. 

Co innego, jeśli mamy do czynienia ze starszym samochodem, w którym zalecana jest wymiana oleju właśnie w takim odstępie. Wtedy warto jej przestrzegać. 

Wymiana co 8 – 12 tys. kilometrów

W większości samochodów wymiana oleju silnikowego jest jednak wskazana co 8 – 12 tys. kilometrów. Niektórzy producenci oraz eksperci podkreślają jednak, że w tych przypadkach kluczowy jest styl jazdy kierowcy danego samochodu.

Na przykład, jeśli mamy do czynienia ze stosunkowo nowym samochodem, a podróż zazwyczaj trwa dłużej niż 20 minut i nie jest przesadnie rwana, można rozważyć nawet rzadszą wymianę oleju. Co innego, jeśli poruszamy się głównie po mieści i co chwilę musimy zatrzymywać samochód. Wtedy zdecydowanie należy spojrzeć na dolny zakres wskazanych widełek. 

Wymiana co 15 – 25 tys. kilometrów

Jeśli producent zaleca stosowanie oleju syntetycznego lub jeśli właściciel samochodu zdecyduje się go użyć samodzielnie, prawdopodobnie będzie w stanie pokonać co najmniej 15 tys. kilometrów bez wymiany oleju silnikowego. 

ZOBACZ TAKŻE
Przewodnik po rodzajach kabrioletów – do wyboru do koloru

Chociaż takie oleje są droższe niż oleje mineralne, mają również wiele zalet: lepszą wydajność i są bardziej przyjazne dla środowiska. Jeśli pojazd często znajduje się pod większym obciążeniem, olej syntetyczny pomoże zmniejszyć „wysiłek” silnika. Generalnie rzecz biorąc degradują się wolniej, więc mogą działać dłużej. 

Oleje syntetyczne mogą wytrzymać także bardziej ekstremalne temperatury, a ich właściwości pozostaną stabilne nawet w upalne letnie dni. Zimą oleje syntetyczne działają lepiej niż oleje mineralne, ponieważ tworzą warstwę na mechanicznych częściach silnika.

Co ile wymiana oleju? Czasami pomaga komputer w samochodzie

W nowszych samochodach system monitorowania żywotności oleju powiadamia kierowcę, kiedy nadszedł czas na serwis i wymianę oleju. System monitoruje przebieg i wykorzystuje dane z jazdy, które są analizowane przez komputer samochodu w celu ustalenia, kiedy należy wymienić olej.

Co ile wymiana oleju silnikowego? Wnioski

Aby wybrać producenta i lepkość oleju, należy spojrzeć na specyfikacje fabryczne samochodu. Olej jest najbardziej skuteczny w temperaturze roboczej. Jeśli jednak rocznie samochód pokonuje zaledwie do 4 tys. kilometrów rocznie na krótkich dystansach, a olej nie osiąga właściwej temperatury, wymiana oleju powinna być częstsza. 

Oleje mineralne nie powinny pozostawać w silniku dłużej niż 6 – 7 tys. kilometrów, półsyntetyczne do 15 tys. km, a syntetyczne mogą przetrwać nawet do 25 tys. km. Oczywiście dane te są przybliżone, a dokładny odstęp czasu zależeć będzie przede wszystkim od zaleceń producenta samochodu i stylu codziennej jazdy.

ZOBACZ TAKŻE
AdBlue - co to jest i dlaczego się stosuje? Wyjaśniamy

Co ważne, właściciel samochodu powinien stworzyć sobie nawyk sprawdzania poziomu oleju co najmniej raz w miesiącu. Wszystko, aby upewnić się, że wszystko jest w porządku i nie ma np. wycieków. Dobry olej powinien być czarno-brązowy, chociaż kolor nie jest jedynym wskaźnikiem jakości. Kiedy olej jest ciemny i nieprzezroczysty, prawdopodobnie nadszedł czas, aby go wymienić, a jeśli jest „mleczny”, możliwe jest, że płyn chłodniczy dostaje się do silnika. Jeśli mamy do czynienia z systemem monitorowania żywotności oleju, takie kontrole nie są potrzebne aż tak często.

W sytuacji, kiedy właściciel samochodu nie ma pewności, jak często trzeba wymieniać olej silnikowy, powinien skonsultować się z przedstawicielem serwisu. Rzetelny serwisant, dla którego interes pracodawcy nie jest jedyną wartością, powinien pomóc w diagnozie. 

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama