Connect with us

Czujniki parkowania – jakie wybrać? Przegląd produktów na rynku

Samochód parkujemy gdzieś przez cały rok, a jeśli nie mamy pojazdu wyposażonego w nowoczesnego asystenta parkowania lub czujniki parkowania, możemy nie oszacować odległości i uderzyć tyłem w wiele różnego rodzaju przeszkód. Nowoczesne samochody mają coraz gorszy widok z tyłu i trudniej jest oszacować odległość, którą wciąż mamy przed tylnym zderzakiem.

Opublikowano

w dniu

czujniki parkowania

Z pomocą przychodzą wtedy czujniki parkowania, które są stosunkowo niedrogim gadżetem, a mogą uchronić nas od znacznie poważniejszych konsekwencji. Asystentów parkowania możemy podzielić na cztery zasadnicze grupy. 

4 ultradźwiękowe czujniki parkowania w tylnym zderzaku

Zdecydowanie najpopularniejsza grupa. To czujniki cofania, które są zwykle montowane w tylnym zderzaku. Takie urządzenia mogą ostrzegać kierowcę akustycznie za pomocą sygnału dźwiękowo lub dodatkowo na zewnętrznym wyświetlaczu montowanym na desce rozdzielczej. 

Pakiet takiego urządzenia zawiera 4 czujniki, które będą monitorować przestrzeń za samochodem przy każdym włączeniu wstecznego biegu. Ultradźwiękowy czujnik parkowania emituje krótkie impulsy akustyczne, których odbicie od otaczających obiektów jest oceniane w jednostce sterującej systemu parkowania.

ZOBACZ TAKŻE
AdBlue - co to jest i dlaczego się stosuje? Wyjaśniamy

Nie dziwimy się dużej popularności właśnie takiego rozwiązania. Taki zestaw nie jest specjalnie drogi, a niezwykle przydatny w nocy czy mglistych warunkach.

8 ultradźwiękowych czujników – z tyłu i przodu

Systemy parkowania, które znajdują się z przodu i z tyłu pojazdu. Można polecić go wszystkim, którzy nie chcą się martwić podczas parkowania na wąskich uliczkach miasta.

Ponadto czujniki parkowania dla całego samochodu znacznie zmniejszają ryzyko kontaktu z pieszym czy zwierzęciem, którzy mogą nagle pojawić się przed maską samochodu.

Ultradźwiękowe czujniki parkowania z kamerą z tyłu

Czujniki parkowania z kamerą to idealne połączenie akustycznego asystenta z pełnym obrazem tego, co dzieje się za pojazdem podczas cofania. Zarówno system parkowania, jak i kamera są aktywowane przez włączenie biegu wstecznego.

To rozwiązanie zapewnia oczywiście bezpieczne i wygodne cofanie. Mamy bowiem 100% kontroli wzrokowej nad tym, co dzieje się za pojazdem. Jednocześnie jednak jest to oczywiście najdroższe rozwiązanie.

Czujniki elektromagnetyczne

Ten rodzaj czujników ma zasadniczą zaletę i wadę. Plusem jest brak widoczności takiego czujnika w dodatku połączony z brakiem konieczności wiercenia w zderzaku. Zasada ich działania jest prosta – zamontowana po wewnętrznej stronie zderzaka metalowa taśma samoprzylepna działa jak antena. Wysyła i odbiera fale, ostrzegając kierowcę o przeszkodach.

ZOBACZ TAKŻE
Jak jeździć automatem? Poradnik dla początkujących

Niestety rozwiązanie to posiada zasadniczą wadę – czujniki tego typu wykrywają przeszkody zaburzające pole magnetyczne, takie jak metalowe elementy innego samochodu. Nie zauważą natomiast np. plastikowych czy drewnianych przedmiotów. To spory problem, bowiem podczas cofania w lesie taki gadżet okazuje się bezużyteczny. Nic więc dziwnego, że produkty tego typu nie są specjalnie popularne.

Rodzaje ostrzeżeń czujników parkowania

Asystent cofania najczęściej powiadamia kierowcę o zbliżającej się przeszkodzie akustycznie. To sprawdzone od lat rozwiązanie z jednego podstawowego powodu – cofając kierowca skupia się na tym, co dzieje się za samochodem, więc nie ma miejsca na spoglądanie na wskaźniki na ekranie.

Takie jednak oczywiście także są – najczęściej mają one formę wskaźnika odległości do danej przeszkody wyrażonej w dziesiątych częściach metra albo kolorystycznego wskazania zbliżającej się przeszkody. To najpopularniejsze rozwiązanie, które np. czerwony kolor łączy z przyspieszonym sygnałem akustycznym.

Kolory i konstrukcja czujników

Czujniki parkowania są dostępne w różnych kolorach oraz połyskach. Większość czujników można po prostu pomalować, oczywiście w celu uzyskania jak najlepszego połączenia kolorystycznego czujników z lakierem samochodu. Lakierowanie nie wpływa na prawidłową pracę urządzenia.

Lokalizacja czujników

Aby zapewnić prawidłowe działanie czujników cofania, należy zachować minimalną wysokość od drogi, która wynosi 40 cm. Ważnym czynnikiem jest prawidłowa orientacja pionowa lub pozioma poszczególnych czujników. Każdy czujnik parkowania ma zaznaczone miejsce, które należy obrócić do góry.

ZOBACZ TAKŻE
Zasięg 0 km na ekranie samochodu. Ile można jeszcze przejechać?

Odległość między czujnikami nie jest ograniczona. Ważne jest, aby była zgodna z instrukcją. Nie zalecamy jednak umieszczania czujników w dziurze wywierconej w metalowym zderzaku, ponieważ może to wpłynąć na ich prawidłowe działanie.

O czym warto pamiętać planując zakup czujników?

Podstawową kwestią jest ocena, do czego tak naprawdę potrzebujemy czujników i ile możemy na nie przeznaczyć. Oczywiste jest, że najbardziej kompletnym rozwiązaniem są czujniki z kamerą parkowania. Tak samo jasne jest, że są one zdecydowanie najdroższe, a instalacja jest dość wymagająca. 

Czujniki elektromagnetyczne oferują natomiast łatwy montaż i demontaż, a także rozsądną cenę. Ich minusem pozostaje ułomność w skanowaniu przedmiotów, które nie wytwarzają pola magnetycznego.

Najbardziej budżetowym, a jednocześnie najbardziej optymalnym produktem wydają się czujniki ultradźwiękowe zamontowane z tyłu. Ich największymi zaletami jest niska cena oraz wysoka niezawodność. Niedogodnością jest konieczność natomiast wiercenia otworów w zderzaku.

Czujniki parkowania CarForce AF 071

Ostatnio w nasze ręce wpadły właśnie 4 ultradźwiękowe czujniki montowane z tyłu marki CarForce. Zestaw poza sensorami zawiera także wyświetlacz LED z wbudowanym sygnalizatorem dźwiękowym. Informuje on, z której strony znajduje się przeszkoda i jaka jest od niej odległość (z dokładnością do 10 centymetrów). Dodatkowo odległość od przeszkody sygnalizowana jest dźwiękiem. 

czujniki parkowania carforce af071

Wspomniany zestaw zawiera sensory montowane od wewnętrznej strony zderzaka przy pomocy dołączonych do zestawu uchwytów. Nie musimy się także martwić o mierzenie otworów na czujniki, bowiem producent w zestawie zawarł także otwornice o średnicy 16,5 mm do wykonania otworów w zderzaku.

Czujniki parkowania można nabyć w sklepie alkotester.pl w cenie 49 zł. W tej cenie to znakomite rozwiązanie, także ze względu na estetyczny wygląd – wyświetlacz ma zaledwie 17 mm wysokości i dobrze prezentuje się w kabinie samochodu. Wspomniane wyżej czujniki parkowania z kamerą kosztują co najmniej kilka razy więcej. Jeśli więc nie chcemy wydawać majątku, a mieć spokój w wielu sytuacjach, to godny polecenia produkt.

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama