Connect with us

Porady

Oznaczenia opon samochodowych – wszystkie najważniejsze informacje

Oznaczenia opon samochodowych przy każdej wymianie są tematem zainteresowania wielu kierowców. W tym artykule wyjaśniamy najważniejsze oznaczenia, które znajdują się na oponach samochodowych i mogą budzić pytania.

Opublikowano

w dniu

oznaczenia opon samochodowych

Opony samochodowe są jednym z najważniejszych elementów pojazdu, ponieważ są jedyną częścią samochodu, która ma kontakt z drogą. Dlatego wybór dobrej opony jest bardzo ważny, ponieważ często decyduje o tym, jak samochód będzie się „zachowywał” w określonych sytuacjach. A wybierając opony do samochodu warto znać także najważniejsze oznaczenia opon samochodowych.

Litery i cyfry zamieszczone na oponach są bardzo ważne dla prawidłowego wyboru, ponieważ każdy pojazd wymaga innego rodzaju opony. W tym artykule przedstawiamy siedem podstawowych parametrów opony, które nie są powszechnie znane i niejednokrotnie budzą wątpliwości kierowców.

oznaczenia opon samochodowych

Fot. GoodYear

1. Wymiary (np. 235/55 R19)

Jednym z najważniejszych danych na temat opony jest z pewnością jej rozmiar. Oznaczenia te obejmują szerokość opony w milimetrach (w tym przypadku oznaczoną znakiem 225), jej wysokość (55) i rozmiar obręczy, na której jest umieszczona (R19). Każdy pojazd ma specjalnie określone wymiary kół i opon.

Oznaczenia opon. 2. Etykieta UE

Każda nowa opona ma etykietę UE, która zawiera oznaczenia od A (doskonała) do G (słaba). To tutaj znajdują oceny następujących danych: 
– przyczepność opony na mokrej nawierzchni (mierzona zgodnie z drogą hamowania przy prędkości 80 km/h);
– ile opon bezpośrednio wpływa na zużycie paliwa (różnica między najwyższą a najniższą oceną wynosi około 7,5%);
– hałas na jakim poziomie wytwarzają opony – poza wskazaniem decybeli zawarto także graficzne przedstawienie.

ZOBACZ TAKŻE
1/3 polskich kierowców nie wymienia opon przez cały rok

3. Indeks nośności i prędkość (np. 105 V)

Oznaczenia nośne składają się z dwucyfrowej lub trzycyfrowej liczby (od 60 do 179) i wskazują dopuszczalne obciążenie. Liczba odnosi się do obciążenia pojedynczej opony, więc jeśli masz numer 105, oznacza to, że określona opona może przenosić 925 kilogramów, co oznaczałoby, że nośność wszystkich czterech opon wynosi 3700 kilogramów.

Obciążenie wszystkich opon nie może być mniejsze niż maksymalna dopuszczalna masa samochodu. Każda liczba to od 12 do 30 kilogramów nośności różnicy. Najlepiej przedstawia to poniższa tabela podstawowych wartości spotykanych w samochodach osobowych.

OznaczenieNośność w kilogramach
86530
87545
88560
89580
90600
91615
92630
93650
94670
95690
96710
97730
98750
99775
100800
101825
102850
103875
104900
105925
106950

Wskaźniki prędkości dla samochodów osobowych są oznaczone literami Q, T, H, V, W i Y, które pozwalają na prędkości odpowiednio do 160, 190, 210, 240, 270 i 300 km/h.

Najpopularniejsza literka V oznacza więc możliwość jazdy do 240 km/h. Istnieje również kategoria prędkości ZR, która dopuszcza prędkości do 240 km/h.

Oznaczenia opon. 4. Kod DOT 

Dostarcza informacji o dacie produkcji opony. Chociaż ma aż 12 znaków, najważniejszym dla nabywcy opony jest trzeci kod, który ma cztery cyfry (w tym przypadku 0413). Pierwsze dwie cyfry oznaczają miesiąc roku (04), a pozostałe dwie oznaczają rok produkcji opon (13). Dlatego możemy przeczytać, w jaki sposób wspomniana opona została wyprodukowana w czwartym miesiącu 2013 roku.

Jest to bardzo ważna etykieta, ponieważ opony tracą ważne właściwości z wiekiem, dzięki czemu mogą wydłużyć drogę hamowania i wpłynąć na właściwości jezdne. Jeśli opona jest właściwie przechowywana, można ją uznać za nową nawet przez pięć lat ze względu na nowoczesne materiały i akcesoria. Proces starzenia jest przyspieszany, gdy opony są montowane w pojeździe, ponieważ poza drogowym zużyciem wpływa na nie kilka czynników, takich jak słońce, różne temperatury.

ZOBACZ TAKŻE
Modułowe opony z włókna węglowego umożliwią kontynuowanie jazdy nawet po ich przebiciu

5. Etykiety M + S i 3PMSF

Aby wiedzieć, że kupujesz prawdziwe opony zimowe, muszą mieć etykietę M + S (Mud & Snow). Najlepiej jeśli obok oznaczenia znajduje się grafika płatka śniegu – oznacza ona, że to opony do jazdy w prawdziwie zimowych warunkach. Przeszły bowiem surowe testy na śniegu i lodzie.

Na wybranych oponach zamiast płatka śniegu często występuje oznaczenie 3PMSF (ang. three-peak mountain snowflake), które oznacza to samo. Co istotne, zdecydowana większość opon zimowych posiada takie oznaczenia.

6. i 7. Oznaczenie XL i  SUV

Znaki XL lub Extra Load są zwykle zapisywane obok znaku obciążenia opony. Oznaczają one model, który ma wzmocnioną konstrukcję (głównie ściany boczne opony) i wyższą nośność. Takie opony są przeznaczone do montażu w cięższych pojazdach. Etykiety XL nie należy jednak mylić ze specjalnymi oznaczeniami opon do SUV-ów, ponieważ różnią się one znacznie.

ZOBACZ TAKŻE
Nie wiesz, kiedy zmienić opony na zimowe? Sprawdź krótki poradnik dla kierowców

Oznaczenia opon samochodowych. Wskaźnik zużycia opon

Warto pamiętać także o minimalnej dopuszczalnej głębokości bieżnika. Jest ona wskaźnikiem tego, jak długo możesz używać opony. Każda nowa opona ma około 8 do 10 milimetrów bieżnika, a minimalny bieżnik wynosi zwykle 1,6 milimetra. Nie zaleca się jednak używania opon do tej granicy, ponieważ na mokrych nawierzchniach droga hamowania może być dwa razy dłuższa niż w przypadku zupełnie nowej opony.

Skomentuj

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama
ReklamaReklama