Connect with us
Formuła 1

Mercedes ujawnił swoje wydatki w F1. Kwota robi wrażenie

Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że Formuła 1 to bardzo drogi biznes. Czasem trudno dokładnie oszacować, ile wydaje dany zespół. Mercedes postanowił podzielić się odpowiedzią: ile kosztował ich sukces w 2019 roku? Czas na chwilę prawdy…

Opublikowany

w dniu

mercedes f1 wydatki koszty raport
Fot. Mercedes AMG Petronas Motorsport

Najpierw warto cofnąć się do 2017 roku, kiedy to mieliśmy do czynienia z większą rewolucją techniczną w obszarze aerodynamiki. Wówczas obecni dominatorzy wydali przeszło 309,7 mln funtów brytyjskich. Rok później suma wzrosła nieznacznie, bo do 311,4 mln. Jednak już w 2019 roku Mercedes nie próżnował i wydał aż 333,2 mln funtów na zdobycie szóstego MŚ z rzędu. Wielce prawdopodobne jest, że w tym roku wydatki dodatkowo wzrosły.

ZOBACZ TAKŻE
FIA zatwierdziła limit budżetowy i nowe zasady używania tunelu "aero"

Warto zaznaczyć, że z raportu nie wynikają m.in. koszty związane z Mercedes High Performance Powertrains i działem oddanym silnikowi F1. W końcu koszt produkcji jednostek dla fabrycznej ekipy, Racing Point i Williamsa też nie jest mały. Od 2021 roku ich klientem zostanie jeszcze McLaren.

W zeszłym sezonie wydatki miały wzrosnąć przez utworzenie działu nauk stosowanych i rozpoczęcie rozwoju konstrukcji na 2021 rok. Jednak rewolucja została odroczona na 2022 r. Mimo wszystko zespół nie zahamował rozwoju przyszłych konceptów z uwagi na wejście limitów budżetowych od przyszłego sezonu. Wówczas z grubo ponad 300 mln funtów zrobi się 145 mln USD.

ZOBACZ TAKŻE
Monster Energy zapłaci więcej Lewisowi Hamiltonowi?

Nowe reguły oznaczają duże cięcia dla dużych ekip, takich jak Ferrari, Mercedes czy Red Bull. Warto też przypomnieć, że wraz z kolejnymi latami pułap wydatków będzie się zmniejszany. Szczegóły znajdziecie wyżej, klikając “Zobacz także”. Na szczęście dla wielu ekip limit nie obejmuje np. pensji kierowców, które czasem opiewają w granicach 20-40 mln. Spore zmiany mogą czekać resztę personelu, ponieważ wszyscy w Brackley musza liczyć się ze zmianami funkcji, działu itd.

Mercedes zawsze zyskuje

Marka ze Stuttgartu odnotowała zysk w 2019 roku. Łączny dochód opiewał na kwotę 363,6 mln funtów brytyjskich. Wliczone zostały tutaj pieniądze uzyskane ze sponsoringu i udziałów komercyjnych z puli nagród F1. Mercedes zdobył aż 739 punktów, gdy Ferrari miało ich 504, a Red Bull 417. Im więcej “oczek” uzyskasz tym więcej dostajesz, ale też i wpłacasz za udział w kolejnej kampanii. Suma Summarum udało się zarobić ponad 30 mln.

Z samych relacji telewizyjnych do podziału stajnia z Brackley uzyskała spory kawałek tortu. FOM musiało przyznać im aż 23,6% zysków. Niektórzy uważają, że mniejsze nagrody i limit budżetowy w połączeniu z zamrożeniem rozwoju wielu elementów może odbić się na mistrzach świata. Toto Wolff wielokrotnie jednak podkreślał, jak bardzo spokojny może być Mercedes.

Niemiecka ekipa postawiła sobie za cel ciągły rozwój dzięki poszukiwaniu nowych rozwiązań. Także potencjalne kłopoty mogą nie być im straszne.

Mercedes aspiruje do zdobycia obu mistrzostw siódmy sezon z rzędu, przygotowując firmę do zapewnienia maksymalnej konkurencyjności w ramach nowych przepisów finansowych, które zostaną wprowadzone od 2021 roku. Dyrektorzy są dumni i entuzjastycznie nastawieni do rywalizacji w sezonie 2020 i są zobowiązani do utrzymania imponującego rekordu osiągnięć od 2014 roku – powiedział szef Mercedesa.

ZOBACZ TAKŻE
Przyszłość Toto Wolffa w Mercedesie wciąż niepewna. Jakie ma opcje?

Jako firma zajmująca się zaawansowanymi technologiami, zespół może w sposób konkurencyjny i komercyjny dostosowywać się do zmian w środowisku operacyjnym. [Będziemy – przyp. red.] nadal inwestować w swoje możliwości i kulturę, aby zapewnić średnio- i długoterminowy sukces zarówno na torze, jak i poza nim – dodał Austriak.

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama