Connect with us

Karta pojazdu – czym jest i jakie informacje zawiera?

Karta pojazdu jest stosunkowo młodym dokumentem. Jest ona bardzo przydatna, gdyż znajdziemy w niej całą historię pojazdu. Wyjaśniamy, czym jest, co zawiera i dlaczego warto ją mieć?

Opublikowano

w dniu

karta pojazdu
karta pojazdu

Karta pojazdu jest dokumentem przypisanym do danego samochodu. Nie jest ona “starym” dokumentem, gdyż obowiązek jej wydawania wprowadzono dopiero 1 lipca 1999 roku. Wystarczyło to jednak, by zdecydowana większość samochodów jeżdżących obecnie po polskich drogach “załapała” się na ten dokument. Co istotne, karta pojazdu wydawana jest nie tylko dla aut osobowych, ale również dla motocykli.

Karta pojazdu – kompendium wiedzy

Warto też wiedzieć, iż karta pojazdu nie jest wymagana w przypadku kontroli policyjnej, stąd też nie trzeba jej wozić przy sobie. Można ją zatem (a nawet należy) przechowywać w domu, w bezpiecznym miejscu.

Dana karta przypisana jest zawsze do konkretnego pojazdu, a nie do właściciela. Jest ona przekazywana kolejnym właścicielom w przypadku sprzedaży pojazdu. Stąd też jest bardzo ważna przy transakcji kupna-sprzedaży oraz w przypadku zarejestrowania pojazdu w urzędzie. Jeśli nie mamy karty pojazdu a została ona kiedyś wydana, nie będziemy w stanie zarejestrować auta. Wtedy pozostaje nam ubiegać się o wtórnik karty pojazdu, co wiąże się z dodatkowym czasem i kosztami.

ZOBACZ TAKŻE
Kiedy włączamy kierunkowskaz? Zasady włączania kierunkowskazów

Podstawą prawną do wydania karty pojazdu jest artykuł 77. pkt 1. Prawo o ruchu drogowym z dnia 20 czerwca 1997 roku. Zakłada ono, że obowiązek wydania karty pojazdu spoczywa na producencie lub importerze. Nieco inaczej sprawa prezentuje się w przypadku samochodu lub motocykla sprowadzanego z zagranicy. W takiej sytuacji karta pojazdu jest wydawana przy pierwszej rejestracji w kraju. 

Wiele istotnych informacji dla kupującego

Karta pojazdu zawiera podstawowe dane identyfikacyjne auta lub motocykla, a także dane właściciela lub kolejnych właścicieli. Dane pojazdu zawierają informacje o marce i modelu, numer VIN, rok produkcji, liczbę miejsc, numer świadectwa homologacji, pojemność i moc silnika, dopuszczalną masę całkowitą i ładowność oraz rodzaj i przeznaczenie pojazdu. Dane dotyczące właściciela zawierają jego imię i nazwisko, adres i numer PESEL. Są też informacje o pierwszych i kolejnych rejestracjach, a także wydanych duplikatach tablic rejestracyjnych.

W karcie pojazdu powinny (choć nie muszą) znajdować się także przydatne informacje z punktu widzenia potencjalnego nabywcy. Są to np. sposób wykorzystywania samochodu jako taksówki, fakt, iż był eksploatowany we flocie bądź też czy dokonywano w nim istotnych zmian konstrukcyjnych. Także banki powinny wpisywać na karcie pojazdu fakt ustanowienia na nim zastawu rejestrowego, czyli mówiąc wprost pożyczki pod zastaw pojazdu. Pomoże to uniknąć zakupu pojazdu obciążonego kredytem.

ZOBACZ TAKŻE
Co to jest ICE i co należy o nim wiedzieć? Wyjaśniamy

Wydanie karty pojazdu kosztuje 75 złotych. W razie zgubienia – tak jak wcześniej wspomnieliśmy – należy złożyć wniosek do wydziału komunikacji o wydanie wtórnika. Kosztuje on również 75 zł (należy do tego doliczyć też opłatę ewidencyjną). Do złożenia wniosku o duplikat wymagany jest dowód rejestracyjny pojazdu. W razie zniszczenia dotychczasowej karty pojazdu, należy w urzędzie złożyć także tą zniszczoną kartę.

Ważna zmiana

Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem Ministerstwa Cyfryzacji obowiązek wydawania karty pojazdu zostanie zniesiony. Wszystkie dane dotyczące pojazdu znajdą się bowiem w bazie CEPiK (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców). Zmiany wejdą w życie jeszcze w tym roku.

Karta pojazdu – podsumowanie

Podsumowując, karta pojazdu stanowi niejako pewne “rozszerzenie” informacji zawartych w dowodzie rejestracyjnym. Warto o nią dbać i pilnować jej, gdyż nie tylko jest ona bardzo przydatna, ale również ważna w przypadku odsprzedaży pojazdu. Mając ją, mamy dodatkowy atut w rękawie  i ponadto możemy być spokojni w razie zaistnienia potrzeby przerejestrowania auta.

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama