Connect with us

Punkty karne – jak sprawdzić stan? Wyjaśniamy krok po kroku

Każdemu zapewne zdarzyło się kiedyś dostać jakiś mandat i punkty karne. Kiedyś, aby sprawdzić stan konta, trzeba było udać się na komisariat. Obecnie ilość punktów karnych na koncie można sprawdzić bez wychodzenia z domu.

Opublikowano

w dniu

punkty karne

Jeśli jeździsz się przepisowo i nigdy nie dostajesz mandatów, to nie musisz przejmować się stanem konta. Co innego kierowcy lubiący łamać przepisy i mający “ciężką” nogę. Kiedyś musieli oni specjalnie iść na komisariat (takie zaświadczenie kosztuje 17 zł). by sprawdzić punkty karne. Obecnie można to zrobić bez wychodzenia z domu.

Punkty karne – podstawy

Obecnie kierowca może mieć maksymalnie 24 punkty karne. Po ich przekroczeniu starosta wyda decyzję, na podstawie której zostaje się skierowanym na egzamin sprawdzający kwalifikacje do prowadzenia pojazdów oraz na badanie psychologiczne. Jeśli ich się nie zaliczy, traci się prawo jazdy i trzeba wyrobić je na nowo.  Bardziej rygorystycznie traktowani są młodzi kierowcy (mający uprawnienia nie dłużej niż rok), w przypadku których maksymalny próg wynosi 20 punktów. Punkty karne kasują się po upływie roku od dnia wykroczenia, za które zostały one nałożone. Po ich przekroczeniu natychmiast tracą oni uprawnienia.

ZOBACZ TAKŻE
AdBlue - co to jest i dlaczego się stosuje? Wyjaśniamy

Punkty karne można sprawdzić na stronie obywatel.gov.pl. By to jednak zrobić, należy stworzyć tzw. profil zaufany. Dzięki niemu sprawdzenie konta nie dłużej niż minutę. Aby założyć profil zaufany, należy posiadać konto w banku, który ma zgodę na potwierdzanie danych swoich klientów. Są to banki PKO BP, Pekao, Inteligo, Santander, mBank, ING, Millennium i Alior Bank, a także usługi bankowe T-Mobile oraz platforma pocztowa Envelo. Jeśli masz konto w jednym z nich, wystarczy się zalogować, wybrać odpowiednią zakładkę, zweryfikować operację SMS-owo i gotowe.

Profil zaufany

Ponadto profil zaufany można założyć, wypełniając wniosek na stronie https://pz.gov.pl/ i potwierdzając go osobiście w wybranej placówce. Są także opcje założenia tymczasowego profilu zaufanego lub skorzystania z e-dowodu.

Aby sprawdzić ilość punktów karnych na koncie, wchodzimy na stronę https://obywatel.gov.pl/ i klikamy w zakładkę “Kierowcy i pojazdy”. Następnie klikamy w sekcję “Mandaty”, a niej w opcję “Sprawdź swoje punkty karne (usługa online”. Po kliknięciu w przycisk z napisem “Sprawdź swoje punkty karne” zostaniemy przeniesieni do strony profilu zaufanego, gdzie należy wybrać właściwy dla siebie sposób logowania. Po zalogowaniu się, system poprosi o podpisanie dokumentu. Należy wybrać opcję “Podpisz podpisem zaufanym” i zweryfikować operację otrzymanym SMS-em kodem. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, wyświetli się strona z informacją na temat Twoich punktów karnych.

ZOBACZ TAKŻE
Badania na prawo jazdy - zasady, ceny - co trzeba wiedzieć?

Na stronie z wynikami będziesz mógł sprawdzić dokładną liczbę swoich punktów karnych – aktywnych, czyli tych, które masz na koncie, oraz tymczasowych, czyli tych, które czekają na orzeczenie sądu, jeśli odmówiłeś przyjęcia mandatu. Ponadto widoczne są okoliczności i data ich uzyskania. Baza danych aktualizowana jest raz dziennie. Uzyskane dane mają charakter wyłącznie informacyjny. Można ja także pobrać jako plik PDF.

Jak zmniejszyć ilość punktów na koncie?

Co w sytuacji, gdy chcemy zmniejszyć ilość punktów karnych? Jest taka możliwość, jednak w ograniczonym zakresie. Można bowiem wziąć udział w specjalnym szkoleniu organizowanym przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego. Kosztuje ono – w zależności od ośrodka – około 300 zł. W szkoleniu można uczestniczyć nie częściej niż raz na 6 miesięcy a udział w nim kasuje 6 najstarszych punktów. Ponadto osoby, które już przekroczyły limit punktów karnych, nie mogą brać udziału w takim szkoleniu.

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama