Connect with us

AlphaTauri lepsze nawet od Red Bulla. Jak to możliwe?

Już od dłuższego czasu spekuluje się na temat Red Bulla i ich bolidu. Stajnia z Milton Keynes miała włączyć się do gry o mistrzostwo świata, ale niestety wciąż brakuje im wiele do Mercedesa. W dodatku ich maszyna jest bardziej nerwowa od tej, którą ma siostrzana ekipa AlphaTauri. Eksperci nawet bardziej chwalą ekipę z Faenzy za wykonanie podwozia.

Opublikowano

w dniu

AlphaTauri AT01 GP Rosji 2020
Fot. Red Bull Content Pool

Warto zaznaczyć, że Red Bull na torach Monza i Mugello przeżywał bardzo trudne chwile. Na pierwszym z nich nie udało im się zapunktować. Za to w Toskanii u Verstappena zawiódł silnik Hondy, który z niezrozumiałych powodów nagle tracił moc w wyniku czego szybko tracił on pozycje na 1. okrążeniu. Gwoździem do trumny okazała się kolizja, która oznaczała koniec nadziei na walkę z Mercedesem w wyścigu. Na Mugello honor uratował Alexander Albon, który zdobył swoje pierwsze podium. Jednakże jego występ wciąż przyćmiewała wiktoria AlphaTauri i Pierre’a Gasly’ego na Monzy.

ZOBACZ TAKŻE
Pozaziemskie wyścigi. Czy motorsport podbije układ słoneczny?

Mimo dwóch nieukończonych Grand Prix przez Maxa Verstappena, zespół wciąż go chwalił. Na szczęście nadeszły lepsze dni. W Rosji udało się zdobyć drugie miejsce. Niespodziewanie w czasówce Holender rozdzielił Czarne Strzały, aby potem powtórzyć to w wyścigu. Chociaż niewątpliwie pomogła mu kara dla Lewisa Hamiltona. Red Bull nie był w Soczi faworytem, a w treningach zmagał się z kłopotami. Ten fakt oddawał 10. czas Albona, który stracił do zespołowego kolegi przeszło 1,3 sekundy. Skąd to wynikało?

– Prowadzi bardzo dobrze i nie robi nic złego. Moim zdaniem mógł to być jego najlepszy wyścig roku  – powiedział Allard Kalff z RTL. – To samo dotyczy okrążenia kwalifikacyjnego, gdzie naprawdę przewyższył samochód. W wyścigu było naprawdę fajnie, że zajął drugie miejsce. Zachowanie samochodu jest po prostu bardzo nieprzewidywalne. Jeśli twój talent jest trochę mniejszy, masz bardzo trudny czas. Do takiego samochodu potrzeba niezwykłego talentu – uzupełnił Kees van de Grint.

ZOBACZ TAKŻE
Verstappen w Red Bullu przypomina młodego Schumachera w Benettonie?

AlphaTauri lepszy niż Red Bull?

Van de Grint był kiedyś ekspertem od opon Bridgestone. Odkąd firma ta odeszła z F1 po sezonie 2010, często udziela się w mediach. Nie ma co mu się dziwić w kwestii pochwał w kierunku rodaka. Jak można wywnioskować po fragmencie wypowiedzi wyżej, nie dziwi go fakt, że Alexander Albon odstaje.

Dla Maxa [Verstappena – przyp. red.] była to tylko misja bez szans, ale ta przepaść do [Valtteriego – przyp. red.] Bottasa nie jest jego winą. AlphaTauri ma teraz lepsze podwozie niż Red Bull i po zachowaniu auta można stwierdzić, że mają problem z zawieszeniem – zakończył Kees van de Grint.

verstappen vs gasly alphatauri red bull 2020 gp rosji

Fot. Red Bull Content Pool

Bolid AlphaTauri AT01 bazuje po części na podzespołach z zeszłorocznego Red Bulla RB15. Należy podkreślić, że tegoroczny RB16 jest już bardziej nerwowy i czuły. Jednakże inżynierowie z Milton Keynes są przekonani, że jest szybszy od poprzednika. Zgranie wszystkiego w całość w dość humorzastej konstrukcji nie jest łatwe, dlatego tutaj trzeba dużego kunsztu. Max Verstappena takowy posiada.

ZOBACZ TAKŻE
Pierre Gasly i jego przyszłość w F1. Jak będzie wyglądała?

Za to dobra forma AlphaTauri i różne przebłyski wynikają z dość dobrego zarządzania samochodem. Pierre Gasly na Monzy udowodnił, że jadąc z przodu może nie dać się dopaść szybszym rywalom. Właściwie dwie ekipy należące do koncernu Red Bulla mają po jednym triumfie w tym roku. Przypomnijmy, że Verstappen wygrał GP 70-lecia.

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama