Connect with us

Czego szukasz?

Inne

TEST | Alkomat cyfrowy AlcoSense Elite 3 – niedrogi i dokładny

To już nasza trzecia okazja do przedstawienia wam naszej recenzji alkomatu. Po PRO X-3 i GTX przyszła kolej na produkt od AlcoSense Laboratories. W nasze ręce wpadł AlcoSense Elite 3, o którym słyszeliśmy wiele dobrego. Czy po teście tegoż produktu byliśmy mile zaskoczeni? O tym dowiecie się w dalszej części artykułu.

AlcoSense Elite 3 test recenzja
Fot. Adrian Drozdek / AlcoSense Elite 3

AlcoSense Elite 3. Jak się spisał?

Urządzenie sprawdziliśmy wielokrotnie przy różnych okazjach. O ile w przypadku małych imprez ze znajomymi raczej można było być spokojnym co do prawidłowości pomiaru stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu, tak np. w przypadku wesel można było mieć mieszane odczucia. Jak się okazało, niepotrzebnie. Nie było sytuacji, aby urządzenie wykazało dopuszczalną normę, gdy źle się czuliśmy lub od ostatniego spożycia minęło zbyt mało czasu. Jak wiecie, czasami to się zdarza i wówczas wykonuje się dodatkowe 2-3 próby, aby się utwierdzić w przekonaniu. W przypadku AlcoSense Elite 3 każdy pomiar zgadzał się i nawiązywał do poprzedniego – w zależności od spadkowej lub zwyżkowej tendencji.

AlcoSense Elite 3 powstał w końcu w oparciu o wiedzę i opinie zdobyte w odniesieniu do poprzednika – Elite 2. Jako, że poprzedni model cieszył się dużą popularnością, a w Wielkiej Brytanii był nagradzany w kategoriach alkomatów za mniej niż 100 funtów, to zaskoczenia być nie może. Kto ich zachwalał? Między innymi magazyn „What Car?”, „Road Safety Analysis” – tam został zwycięzcą testu porównawczego, „Diesel Car” oraz „Fifth Gear”. Zazwyczaj sceptycznie podchodzimy do takich recenzji, dopóki sami się nie przekonamy. Na szczęście miło się zaskoczyliśmy.

ZOBACZ TAKŻE
TEST | Alkomat GTX - elegancja i dobra jakość za mniej niż 250 zł

Oczywiście można przez to było wymagać więcej…

AlcoSense Laboratories dysponuje oczywiście bardziej zaawansowanymi technicznie alkomatami. Jednakże, jeśli szukacie czegoś taniego, co zapewni wam spokój ducha i pozwoli zaoszczędzić czas wynikający z udania się w celu badania trzeźwości do najbliższego Komisariatu Policji, to Elite 3 wam wystarczy. wyposażonych w nowoczesne czujniki półprzewodnikowe. Urządzenie zapewnia niezrównaną w swoim przedziale cenowym łatwość obsługi i dokładność. Bardziej zaawansowane są tylko urządzenia z czujnikami elektrochemicznymi, między innymi modele Excel, Pro i Ultra. Jak chcielibyście uzyskać porównanie, to odsyłamy was do producenta.

Aby sprawdzić wiarygodność pomiarów zawsze możecie wrócić do innych testów trzeźwości wykonywanych tego samego dnia. AlcoSense Elite 3 zapisuje nawet 9 ostatnich. Jak do nich dotrzeć? To proste! Wystarczy nacisnąć i przytrzymać przycisk historii z przodu alkomatu. Wyniki można przewijać ponownie klikając ten sam przycisk. Co najciekawsze? Urządzenie także automatycznie wykonuje czyszczenie czujnika po każdym użyciu i okresowo przeprowadza proces głębokiego czyszczenia. Pomaga to utrzymać go w jak najlepszym stanie przez cały okres użytkowania.

Zawartość – co mamy w pudełku?

Kupując AlcoSense Elite 3 można być pewnym, że w pudełku znajdziemy:

  • półprzewodnikowy alkomat
  • zestaw 6 ustników
  • dwie instrukcje obsługi: w języku polskim i angielskim.

Dane techniczne AlcoSense Elite 3 (od AlcoSense Laboratories). Co powinieneś wiedzieć?

ODPOWIEDNI DLA Użytkownika osobistego
WYRÓŻNIENIA Auto Express Hot Kit
CERTYFIKATY ISO9001
DOKŁADNOŚĆ POMIARU Tuż po kalibracji -0.00‰BAC/+0.20‰BAC przy 0.50‰BAC
RODZAJ CZUJNIKA Nowoczesny czujnik półprzewodnikowy
ROZMIAR CZUJNIKA 28 mm²
POLICYJNY RODOWÓD SENSORA Nie
SYSTEM PRÓBKOWANIA WYDYCHANEGO POWIETRZA pobieranie próbki
OSTRZEŻENIE NIE JEDŹ! GDY WYNIK TESTU JEST W POBLIŻU LIMITU Tak
USTAWIENIE LIMITÓW W ALKOMACIE Dostępne limity 0.20‰BAC, 0.30‰BAC, 0.50‰BAC, 0.80‰BAC
ASYSTENT POMIARU BLOWCOACH™ Nie
DODATKOWE FUNKCJONALNOŚCI UŁATWIAJĄCE UŻYTKOWANIE ALKOMATU Ostrzeżenie NIE JEDŹ!, gdy wynik jest blisko limitu, Podświetlane gniazdo uchwytu ustnika, Przypomnienie o ponownej kalibracji urządzenia
FUNKCJONALNOŚCI ZABEZPIECZAJĄCE DOKŁADNOŚĆ PRZEPROWADZENIA TESTU Badanie próbki powietrza
JEDNOSTKI MIARY mg/l (zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu), ‰BAC (alkohol we krwi)
DOKŁADNOŚĆ WSKAZANIA Do dwóch miejsc po przecinku 0,00
MAKSYMALNY ODCZYT (‰BAC) 4.0
PAMIĘĆ OSTATNICH POMIARÓW 9 pomiarów
ROZMIAR WYŚWIETLACZA (PRZEKĄTNA) 48mm
TYP WYŚWIETLACZA Three Colour LCD
   
WAŻNOŚĆ KALIBRACJI 12 miesięcy od przeprowadzenia pierwszego testu
   
DATA WAŻNOŚCI Nie
WYMIARY URZĄDZENIA (H x W x D): 110 x 51 x 20 mm
WAGA URZĄDZENIA 112g (Including Batteries)
ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA 1 alkomat, 3 baterie AAA, 6 ustników, Instrukcja obsługi
OKRES GWARANCJI 24 miesiące od daty zakupu; Możliwość przedłużenia gwarancji do 36 miesięcy od daty zakupu
EAN 5060318910380

Kalibracja

Producent zaleca, aby co 12 miesięcy dokonywać kalibracji produktu. AlcoSense Elite 3 można skalibrować już za niespełna 50 złotych. Nie jest to wygórowana stawka, a w zamian mamy pewność, że urządzenie będzie działać poprawnie. Sugerowana cena dotyczy usługi u samego producenta, więc to jeszcze bardziej podnosi pewność przed kolejnymi pomiarami. Więcej szczegółów dotyczących usługi znajdziecie tutaj.

Czym jest kalibracja? Na stronie AlcoSense Laboratories otrzymujemy następującą odpowiedź: Każdy alkomat wymaga okresowej kalibracji, niezależnie czy jest to alkomat osobisty czy policyjny. Z biegiem czasu alkomat może zacząć inaczej reagować na alkohol, a wyniki mogą się nieprzewidywalnie zmieniać. Proces kalibracji zapewnia niezmienną dokładność sensora i dlatego bardzo ważne jest regularne kalibrowanie alkomatu co 12 miesięcy. Proces przeprowadzenia kalibracji jest łatwy i szybki, prosimy kliknąć poniżej aby uzyskać więcej informacji.

AlcoSense Elite 3 jest wyposażony w przypomnienie o potrzebie kalibracji po 12 miesiącach lub 300 testach. Pomaga to w pamiętaniu o ponownej kalibracji alkomatu, która zapewnia niezmienną dokładność urządzenia.

AlcoSense Elite 3: Ile kosztuje?

AlcoSense Elite 3 to koszt niespełna 250 złotych. Jak na urządzenie dające sporą dawkę spokoju „dzień po” nie jest to wygórowana kwota. W dodatku otrzymujemy stylowy, poręczny, wręcz kieszonkowy alkomat cyfrowy półprzewodnikowy, który łatwo przechowywać. W większości sklepów internetowych kupimy ten sprzęt za podobne pieniądze. Chociaż oczywiście mogą trafić się różnego rodzaju promocje itp. Najpewniejszym źródłem zakupu pozostaje producent, dlatego zainteresowanych odsyłamy właśnie tam. Jeśli obawialibyście się, że 6 ustników wam nie wystarczy, to producent ma zestaw dodatkowych 20 sztuk za niespełna 25 złotych.

Podsumowanie

Po dotychczasowym użytkowaniu urządzenia przez około 3 miesiące jesteśmy zadowoleni. Wielokrotnie AlcoSense Elite 3 dało nam pewność, co do naszego stanu fizycznego i naszej zdolności do kierowania pojazdami. Nie było też sytuacji, aby po jednym z wesel po sprawdzeniu trzeźwości po 2-3 dniach nagle wyszedł wynik czerwony. I to mimo że np. po tak zwanych poprawinach bez spożywania alkoholu otrzymywaliśmy zielony komunikat. W przypadku niektórych urządzeń czasami taka sytuacja miała miejsce przez wykonywanie testów przez kilka osób i zabrudzenie filtrów. Dlatego opcja samoczyszczenia po pomiarze faktycznie zdaje egzamin.

ZOBACZ TAKŻE
TEST | Alkomat PRO X-3 - rzetelny w dobrej cenie

Jak na urządzenie do 250 złotych jakość jest naprawdę dobra. Nie tylko w kontekście wykonania urządzenia, ale i jego funkcjonalności. Nic dziwnego, że polski magazyn „Auto Moto” docenił produkt AlcoSense Elite 3. Urządzenie zwyciężyło w „Teście alkomatów do 300 zł”, co zostało podane w czerwcowym wydaniu br. Jeśli chodzi o nas, to my również wysoko byśmy postawili ten model w dotychczasowych 3 testach alkomatów.

O czym pamiętać przed pomiarem?

W związku z wieloma niedokładnymi pomiarami z powodów błędnego badania warto przypomnieć podstawowe zasady.

Pomiaru dokonuje się co najmniej 15-30 minut po spożyciu alkoholu, najlepiej po przepłukaniu ust. Jest to czas potrzebny do wchłonięcia alkoholu do krwi i zmniejszenia jego oparów w ustach i ślinie. Dla poprawnego pomiaru kluczowe jest, abyśmy w tym czasie nic nie jedli, nie pili oraz nie palili papierosów.

Istotne jest także otoczenie w jakim się znajdujemy. Niewskazanie jest dokonywanie pomiarów przy silnym wietrze czy w mocno zanieczyszczonym powietrzu. Jeśli decydujemy się na pomiar w klimatyzowanym pomieszczeniu, musimy wziąć pod uwagę, że może być on nieco zaniżony.

ZOBACZ TAKŻE
Superdokładne alkomaty pomogą zmniejszyć liczbę nietrzeźwych kierowców

Co więcej, dmuchanie w alkomat bezpośrednio po spożyciu alkoholu czy przechowywanie go w pobliżu lotnych substancji może trwale uszkodzić sensor i spowodować nieprawidłowe pomiary.

Oceń nasz artykuł!
Reklama