Nasze profile w mediach społecznościowych

Porady

Mandat za niewłaściwe odśnieżanie samochodu. W jakiej sytuacji?

Zimą kierowcy muszą zmierzyć się nie tylko z niezbyt przyjaznymi warunkami atmosferycznymi, ale także z przepisami prawa. Za niewłaściwe odśnieżanie samochodu grozi bowiem mandat. Poznajcie szczegóły sytuacji, w której można być ukaranym za odśnieżanie samochodu.

Opublikowano

w dniu

mandat za niewłaściwe odśnieżanie

Mandat za niewłaściwe odśnieżanie samochodu – podstawa prawna

Jakby kierowcy mieli zimą mało problemów, to dodatkowo muszą wystrzegać się złamania przepisów prawa przy odśnieżaniu samochodu – grozi im bowiem mandat za niewłaściwe odśnieżanie samochodu. Podstawą prawną jest ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym, powszechnie znana jako Kodeks drogowy. W tym zakresie kierowców dotyczą w szczególności art. 60 i 66 tej ustawy.

Już na samym początku art. 60 ustawodawca zawarł najważniejsze zasady dotyczące warunków technicznych korzystania z pojazdów. Samochód uczestniczący w ruchu musi być w takim stanie, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu zarówno osób jadących danym pojazdem, jak i postronnych. 

ZOBACZ TAKŻE
Jak odśnieżyć samochód? Radzimy jak zrobić to szybko i bezpiecznie

Biorąc pod uwagę warunki panujące zimą, istotny jest także fragment, w którym można przeczytać, iż samochód ma zapewniać dostateczne pole widzenia kierowcy – rzecz jasna bardzo łatwo odnieść go do zaparowanych albo zaśnieżonych szyb. Odśnieżanie samochodu i doprowadzenie szyb do stanu widoczności jest więc obowiązkiem kierującego.

Według art. 60 Kodeksu drogowego zabrania się zakrywania świateł oraz tablic rejestracyjnych, a także jakiejkolwiek ingerencji, która ogranicza widoczność tych tablic. Kierowcy więc poza odśnieżeniem szyb muszą także zadbać o widoczność swoich świateł oraz tablic rejestracyjnych.

Co grozi za niewłaściwe odśnieżanie samochodu?

Kierowcy mają obowiązek odśnieżenia swojego samochodu, jednak mogą to uczynić tylko w konkretnych warunkach, inaczej mogą zostać ukarani mandatem. Co więcej, kary za jedną niewłaściwie wykonaną czynność odśnieżania samochodu mogą być aż trzy.

Po pierwsze, kierowcy nie wolno oddalać się od pojazdu, gdy jego silnik jest w ruchu. Według przepisów prawa wykluczone jest więc odśnieżanie samochodu z włączonym silnikiem. Jakby nie patrzeć, odśnieżanie w oczywisty sposób można zakwalifikować jako oddalenie się od pojazdu. Za takie wykroczenie grozi mandat w wysokości 100 zł.

ZOBACZ TAKŻE
Czarny lód - czym jest i dlaczego jest taki niebezpieczny?
 

Kierowca może jednak zapłacić także drugi mandat w wysokości do 300 zł. Jest on związany z zakazem używania pojazdu w sposób powodujący uciążliwości związane z nadmierną emisją spalin do środowiska lub nadmiernym hałasem. Nietrudno zgadnąć, że odśnieżanie samochodu przy włączonym silniku łatwo zakwalifikować pod oba wskazane wykluczenia. Kluczem jest fakt, iż włączony silnik nie jest potrzebny do odśnieżania, więc każda emisja czy hałas może okazać się dla Policji “nadmierna”. W tym przypadku wiele zależy jednak od danego policjanta – wydaje się, że przepisy te są tak nieścisłe, że policjanci nie sięgną po druk mandatu w każdej sytuacji. 

Trzeci przypadek jest zdecydowanie najważniejszy i odnosi się do wspomnianego wyżej bezpieczeństwa. A chodzi o dokładne odśnieżenie dachu samochodu. Śnieg czy lód opadający z nieodśnieżonego dachu na jadące za nim samochody może mieć bardzo poważne konsekwencje. Przede wszystkim może ograniczyć widoczność innych uczestników ruchu, co może spowodować u kierowcy dotkniętego takim ograniczeniem nerwowe ruchy, które mogą skończyć się wypadkiem. Poza tym jeśli mamy do czynienia z grubą warstwą lodu i dużą prędkością, dojść może do rozbicia przedniej szyby samochodu. Warto więc zadbać o dokładne odśnieżenie dachu samochodu. Mandat za spowodowanie niebezpiecznej sytuacji na drodze wynosi do 500 zł. 

W żadnym z trzech wspomnianych przypadków nie jest możliwe pouczenie. 

Mandat za niewłaściwe odśnieżanie samochodu. Co w przypadku odmowy?

Odmowa przyjęcia mandatu to środek, który ma służyć w przypadku niesprawiedliwie przyznanego mandatu – rzecz jasna według ukaranego. W przypadku tak jasnych przepisów, jak te wskazane powyżej, jego używanie wydaje się bezcelowe. W sytuacji odmowy przyjęcia mandatu policja sporządza wniosek do sądu o ukaranie. Jeśli sąd stwierdzi winę oskarżonego, może wymierzyć mu grzywnę do 5 000 zł i dodatkowo nakazać zwrot kosztów postępowania.

Skomentuj

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama
ReklamaReklama