Czego szukasz?

FIA WEC

McLaren wejdzie do Extreme E, ale co z WEC i powrotem do Le Mans?

Po ogłoszeniu faktu, że brytyjska ekipa wejdzie do elektrycznej serii wróciły pytania o to, czy McLaren wejdzie do WEC i wróci do Le Mans.

Czy McLaren wejdzie do WEC czy FE?
Fot. Michelin Motorsport / Twitter

McLaren ogłosił dziś, ze w przyszłym roku pojawią się w elektrycznej serii Extreme E. To jest seria pojazdów elektrycznych przypominających SUV’y, która zadebiutowała w tym roku. McLaren dołączy do takich zespołów jak JBXE, X44, RXR. To są zespoły kolejno Jensona Buttona, Lewisa Hamiltona i Nico Rosberga. Co ciekawe, swój zespół ma tam też Andretti Autosport, które rywalizuje tam we współpracy z należącym do Zaka Browna United Autosports. Jednakże po tym ogłoszeniu powstaje pytanie o to, czy McLaren wejdzie do WEC?

ZOBACZ TAKŻE
Oficjalnie: BMW wchodzi do LMDh i wraca do prototypów

Czy McLaren wejdzie do WEC skoro już jest mocno zaangażowany w motorsport?

Marka z Woking od przyszłego roku będzie mogła się pochwalić bardzo szerokim portfolio w motorsporcie. Oczywiście podstawą ich motorsportowej aktywności jest program w Formule 1. Do tego dochodzi zaangażowanie w wyścigi samochodów GT3, w której Brytyjczycy również są dobrze widoczni. Rok temu wrócili do IndyCar poprzez związanie się z ekipą Schmidt Petersom Motorsports. Do tego teraz dojdzie zespół w Extreme E.

Natomiast nadal się spekuluje o tym, gdzie jeszcze możemy zobaczyć brytyjskiego producenta. W styczniu tego roku McLaren podpisał list intencyjny z Formułą E, który gwarantuje im miejsce w stawce od Sezonu 2022/2023 jeśli Brytyjczycy zdecydują się na angaż. Mówi się też, że zespół Zaka Browna interesują Mistrzostwa Świata Endurance. To jest kolejna kategoria, w którą McLaren może się zaangażować. Mówi sie o wejściu do WEC z wykorzystaniem platformy LMDh, które miałoby nastąpić najwcześniej w 2024 roku. Jednakże to byłoby bardzo wymagające dla marki z Woking pod względem wielu zasobów, w tym finansowych.

ZOBACZ TAKŻE
Lando Norris nie wyklucza McLarena z walki o zwycięstwa w tym roku

Sprawa jest nadal otwarta

Te plotki krążą od ponad pół roku i nadal nie ma pewności co do tego, którą drogę obierze Brytyjski zespół. Zak Brown w rozmowie z Autosportem wyznaje, że nadal toczą się rozmowy i jeszcze nie podjęto finalnej decyzji.

— WEC i Formuła E nadal są na naszym radarze. Obie te serie mają różne cele i różne założenia i musimy zbadać to czy pasują one do potrzeb McLarena Racing. Nie podjęliśmy jeszcze żadnych decyzji, ale chcemy określić nasz stosunek względem tych serii w dalszej części tego roku — dodał Amerykanin.

Jednakże można być dobrej nadziei względem zaangażowania McLarena, w Formułę E czy WEC. McLaren Racing jest obecnie lepszej kondycji finansowej niż w ostatnich latach. Dodatkowo obecnie mają dobrą formę w F1 co było jednym z najważniejszych warunków potrzebnych do tego, by McLaren mógł angażować się w inne serie.

— Sytuacja finansowa McLaren Racing jest teraz bardzo dobra. Oczywiście musimy uważnie gospodarować finansami, ale limity budżetowe w F1 dały nam nieco pola do manewru. Dlatego też pojawiliśmy się w IndyCar — zakończył.

Oceń nasz artykuł!
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama