Nasze profile w mediach społecznościowych

GT

Bathurst 12h 2022 pod znakiem zapytania, GTWCH Asia 2021 odwołane

Po odwołaniu tegorocznej edycji wyścigu na torze Mount Panorama los wyścigu Bathurst 12h 2022 również stoi pod znakiem zapytania.

Opublikowano

w dniu

Bathurst 12h niepewne, GTWCH Asia 2021 odwołane
Fot. SRO

Problemy serii SRO w Azji i Australii

Po odwołaniu tegorocznej edycji Bathurst 12h oczekiwano, że przyszłoroczna edycja odbędzie się bez problemów, ale na ten moment okazuje się, że edycja 2022 również stoi pod znakiem zapytania. Dodatkowo kilka dni temu Stephane Ratel potwierdził odwołanie tegorocznych mistrzostw GT World Challenge Asia. Do podobnego rozwiązania doszło w zeszłym roku, gdy również wspomniane mistrzostwa się nie odbyły. Wszystkiemu winna jest obecna sytuacja epidemiologiczna panująca na świecie.

ZOBACZ TAKŻE
Bathurst 12 Hour 2021 odwołany. IGTC zamierza wrócić w 2022 roku

Co sprawia, że przyszłoroczne Bathurst 12h stoi pod znakiem zapytania?

Sytuacja panująca na świecie bardzo mocno wpłynęła na każdą dziedzinę życia, w tym sport. Jednym z oczywistych utrudnień wywołanych przez obecną sytuację na świecie są utrudnienia w podróżowaniu między krajami i Australia jest dobrym tego przykładem. Jednym z głównych punktów lokalnych restrykcji jest obowiązkowa dwu tygodniowa kwarantanna w hotelu po przylocie do Australii. To ciągnie za sobą ogromne koszty, które wówczas miałyby ponieść zespoły przylatujące na wyścig spoza Australii. Dodatkowym problemem mają być także wskaźniki zakażeń wirusem Covid-19, które są bardzo niestabilne. To z kolei przekłada się na wspomniane restrykcje dla podróżnych przylatujących spoza kraju, co przyczyniło się do odwołania tegorocznej edycji GP Australii w MotoGP i F1.

Ratel: Wszyscy chcemy wrócić do Bathurst. Oby to nastąpiło szybciej niż później

Mimo że organizacja Bathurst 12h 2022 stoi pod znakiem zapytania Stephane Ratel zdaje się być dobrej wiary.

– Niedawno myślałem, że skoro F1 była w stanie zamknąć się w „bańce” to my również możemy. Potem się okazało, że MotoGP i F1 odwołały swoje wyścigi. To mnie mocno zmartwiło. Obecnie wątpię czy zdołamy rozegrać wyścig w lutym – powiedział szef SRO.

Tutaj pojawiają się rozważania na temat przeniesienia przyszłorocznej edycji wyścigu na późniejszą część roku.

– Czy wtedy byłaby szansa organizacji wyścigu w późniejszej części roku? Nie wiem. Ale musimy to wiedzieć zanim ogłosimy przyszłoroczny kalendarz IGTC – dodał.

Tutaj warto wspomnieć, że sama organizacja wyścigu w dużej mierze zależy od zdjęcia wspomnianych restrykcji dla przyjezdnych spoza Australii. Spekuluje się, że takowe miałby częściowo zniknąć w połowie przyszłego roku. Jednakże jak można wywnioskować z wypowiedzi Stephane’a Ratela – promotorzy mistrzostw potrzebują takiej informacji zdecydowanie wcześniej, aby móc zaplanować kalendarz wspomnianego IGTC. Ten musi być kompatybilny nie tylko z kalendarzem serii SRO, ale i WEC, ELMS czy IWSC.

GTWCH Asia ponownie odwołane

Jak wspomnieliśmy w na początku, tegoroczna edycja azjatyckich mistrzostw również się nie odbędzie z tych samych przyczyn co zeszłoroczny sezon. Na ten moment szef SRO zaznacza, że skupia się nad rozegraniem zorganizowaniem sezonu 2022. Choć ten również nie wygląda na pewny z racji restrykcji panujących w Azji.

W pewnym momencie będziemy musieli podjąć decyzję. Jednakże mamy jeszcze trochę czasu na to. Obecna sytuacja jest dynamiczna. Wskaźniki zakażeń w Azji przypominają sinusoidę tak jak w Wielkiej Brytanii.

Stephane Ratel zaznacza, że nie interesuje go rozegranie sezonu GTWCH Asia bez udziału kierowców z Azji. To też daje do zrozumienia, że SRO nie ma zamiaru organizować wyścigów GTWCH Asia na Bliskim Wschodzie tak jak to zrobiło AsLMS w tym roku.

ZOBACZ TAKŻE
2022-audi-rs3-sedan-rear-quarter

– Udało nam się stworzyć serię azjatycką, w której rzeczywiście startują azjatyckie zespoły i kierowcy. Chcemy, aby tam się ścigali kierowcy z Dalekiego Wschodu, a nie z Azji Środkowej – zakończył.

Oceń nasz artykuł!
Skomentuj

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama
Reklama