Connect with us

Czego szukasz?

MotoGP

Raul Fernandez oficjalnie w MotoGP od sezonu 2022

Zgodnie ze spekulacjami obecny wicelider klasyfikacji generalnej Moto2, Raul Fernandez przejdzie w przyszłym roku do klasy królewskiej MotoGP.

Raul Fernandez w MotoGP
Fot. Red Bull Content Pool

Raul Fernandez zaskakuje po raz kolejny, tym razem przez awans do MotoGP

Ostatniej jesieni spekulowano na temat awansu Hiszpana z klasy Moto3 do Moto2 w ramach ekipy Akiego Ajo. Wówczas ten transfer wydawał się dość szokujący z racji niewielkiego doświadczenia hiszpańskiego zawodnika. Jednakże w grudniu zeszłego roku ten transfer stał się faktem. Wtedy pojawiły się głosy na temat tego czy ten awans nie jest zbyt przedwczesny. W końcu Raul Fernandez w trakcie swojego pobytu w Moto3 wygrał zaledwie dwa wyścigi. Jednakże jego wyniki udowodniły, że to była dobra decyzja. Hiszpan w swoim debiutanckim sezonie regularnie staje na podium i wygrywa wyścigi. Rezultatem tego jest druga pozycja w mistrzostwach świata Moto2 za Remym Gardnerem. Australijczyk jest też team partnerem Hiszpana i razem z nim Raul Fernandez będzie za rok reprezentował barwy Tech3 KTM w MotoGP.

Raul Fernandez: dziękuję za możliwość awansu do MotoGP

Herve Poncharal, szef zespołu Tech3 KTM:

– Czujemy dumę i ekscytację z faktu, że Raul Fernandez i Remy Gardner  zadebiutują w MotoGP w naszym zespole. To są dwa niezwykle utalentowani zawodnicy, którzy mogą pokazać się z dobrej strony mimo, że to będzie ich debiut. Wierzę, że obaj szybko nauczą się pracy z motocyklem i będą w stanie pokazać swój potencjał – powiedział Francuz.

Jednocześnie chcemy też podziękować Danilo Petrucciemu i Ikerowi Lecuonie za ich poświęcenie i fakt, że nigdy się nie poddali. Życzymy im wszystkiego najlepszego w przeszłości – dodał.

Pit Beirer, szef działu sportowego KTM’a:

– Cieszę się, że mogę ogłosić fakt, że Raul Fernandez w przyszłym roku zadebiutuje w MotoGP. To niezbity dowód na to, że akademia KTM’a działa. Wiemy jak wielki talent posiada Raul i jak bardzo zaskoczył wszystkich swoim tegorocznym debiutem w Moto2. Pierwotnie nie planowaliśmy tak szybkiego awansu do MotoGP, ale jego wyniki przekonały nas do takiego ruchu. Fernandez i Gardner to może być drugi dream team taki jaki kilka lat temu stworzyli Oliveira i Binder, którzy także jeździli razem w Moto2 u Akiego Ajo, a teraz obaj jeżdżą w zespole fabrycznym.

Raul Fernandez:

– Szczerze, bardzo się cieszę z tej szansy jaką dał mi KTM. Dużo się nauczyłem w Moto2 co pomogło mi w znalezieniu się tu gdzie teraz jestem. Obecnie priorytetem jest ukończenie sezonu 2021 na najwyższej możliwej pozycji. Niezależnie od wyniku i tak mogę być zadowolony ze swoich wyników w Moto2 jako debiutant. Potem skupię się na zaprezentowaniu jak najlepszej dyspozycji w sezonie 2022 w MotoGP – powiedział tegoroczny debiutant w klasie Moto2.

ZOBACZ TAKŻE
Gardner zadebiutuje w Tech3. Legendarne nazwisko wraca do MotoGP

Program rozwoju młodych talentów KTM’a działa

Tym samym od przyszłego roku wszystkie motocykle austriackiego producenta w klasie królewskiej poprowadzą zawodnicy wypromowani przez program juniorski austriackiego producenta. KTM od lat budował strukturę, która ma pomóc młodym zawodnikom w rozwoju i przygotowaniach do walki w mistrzostwach świata. Najniższym jej stopniem jest Red Bull Rookies Cup, z którego można potem awansować do Moto3. Tam z kolei zawodnik może trafić pod opiekę tak doświadczonych zespołów jak KTM Ajo czy Tech3 KTM. Kolejnym szczeblem jest Moto2, w którym również rywalizuje zespół Akiego Ajo, który też daje możliwość walki o tytuł w tej klasie, który przybliża do awansu do zespołów KTM’a w MotoGP.

ZOBACZ TAKŻE
Bagnaia z rekordowym pole position do GP Aragonii | Analiza

Jak ten ruch wpływa na rynek transferowy w MotoGP?

Fakt, że Raul Fernandez awansuje do MotoGP oznacza, że Racing (ktm.com)KTM ma już obsadzone wszystkie cztery motocykle. Tym samym Danilo Petrucci i Iker Lecuona muszą szukać zatrudnienia w innych zespołach. W klasie MotoGP wolne miejsca mają jeszcze Petronas Yamaha i Aprilia, które muszą obsadzić jeszcze kolejno  dwa i jeden motocykl. Jednakże pozostanie któregoś z tych zawodników w klasie królewskiej wydaje się mało prawdopodobne. Natomiast w Moto2 dwa wolne miejsca ma Aki Ajo w klasie Moto2. Choć najprawdopodobniej jeden z tych motocykli dostanie Pedro Acosta, który obecnie zmierza po tytuł mistrza świata Moto3 w zaledwie pierwszym sezonie startów.

Mówiąc jeszcze o Yamasze to warto jeszcze wspomnieć o potencjalnych przyczynach, dla których Raul Fernandez tak szybko awansuje do MotoGP. Tutaj mówi się, że Yamaha miała złożyć konkurencyjną ofertę Hiszpanowi, który miałby jeździć dla zespołu Petronasa. KTM zaoferował debiut Raulowi Fernandezowi w MotoGP prawdopodobnie dlatego, aby uniknąć podebrania Fernandeza przez Yamahę tak jak to miało miejsce z Jorge Martinem.

5/5 (liczba głosów: 1)
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama