Czego szukasz?

Załóż konto w Betfan!

MotoGP

GP Wielkiej Brytanii MotoGP 2021: Quartararo zwycięzcą na Silverstone

GP Wielkiej Brytanii MotoGP 2021 przyniosło nam kilka nieoczekiwanych rozwiązań. Tak Fabio Quartararo został siódmym, nowym zwycięzcą wyścigu na Silverstone z rzędu. Przed nim tej sztuki dokonywali kolejno: Lorenzo, Marquez, Rossi, Vinales, Dovizioso i Rins. W latach 2018 i 2020 zawodów nie rozegrano. Historia brytyjskiego obiektu znów pokazała, że trudno na nim o faworyta. Oto analiza zmagań.

Quartararo wygrywa GP Wielkiej Brytanii Motogp 2021
Fot. Yamaha MotoGP

Bracia Espargaro na czele po starcie

Gdy o 14:00 zgasły światła nad torem na Silverstone to najlepszym startem popisał się Pol Espargaro. Co ciekawe, w sobotę Hiszpan mówił, że on sam spodziewa się utraty pierwszej pozycji po starcie. Natomiast za nim najlepiej ruszył jego brat – Aleix. Zawodnik Aprilii awansował na drugie miejsce przed Francesco Bagnaią, który próbował zaatakować go na pierwszych okrążeniach. Natomiast na trzecim okrążeniu Aleix Espargaro podjął próbę ataku na swojego brata.  Niestety starszy z braci przestrzelił zakręt Stowe i Pol Espargaro odzyskał prowadzenie.

Szybko z wyścigiem pożegnali się Marc Marquez i Jorge Martin. Obaj zawodnicy zaliczyli kontakt na pierwszym okrążeniu w zakręcie Stowe. Następnie ta sytuacja powtórzyła się na wyjściu z szykany Vale. To doprowadziło do upadku obydwu zawodników.

ZOBACZ TAKŻE
Morbidelli i fabryczna Yamaha razem jeszcze w tym sezonie?

Trudniejsze chwile fabrycznych zawodników Ducati i przebudzenie Quartararo

Na trzecim okrążeniu Francesco Bagnaia musiał zacząć bronić się przed Fabio Quartararo. Francuz na nieszczęście Bagnai zaatakował go do zakrętu Village. Okrążenie później Francuz wykorzystał błąd Aleixa Espargaro w trzecim zakręcie i przejął drugą pozycję. Okrążenie później Quartararo przypuścił skuteczny atak na pozycję lidera. Natomiast kilka pozycji niżej Joan Mir i Alex Rins wmieszali się pomiędzy Jacka Millera i Francesco Bagnaię. Australijczyk bronił się przed zawodnikami Suzuki aż do momentu błędu w zakręcie Copse. Wtedy były zawodnik Moto3 stracił dwie pozycje. Niedługo potem w podobnych okolicznościach dwie pozycje na rzecz Mira i Rinsa stracił Bagnaia.

GP Wielkiej Brytanii MotoGP 2021: Suzuki w górę, Espargaro w dół

Po starcie z czwartego rzędu obaj zawodnicy Suzuki wykonali spory awans w stawce. Na półmetku wyścigu obaj zawodnicy awansowali na trzecią i piątą pozycję. Natomiast Pol Espargaro w tym czasie spadł na czwarte miejsce. Nieco lepiej poradził sobie jego brat – Aleix. On w tym czasie nadal utrzymywał drugie miejsce za Quartararo. Jednakże na dziewięć okrążeń przed metą błąd popełnił Aleix Espargaro. To pomogło Rinsowi w przejęciu drugiej pozycji. Natomiast tuż za nimi znalazł się Pol Espargaro.

ZOBACZ TAKŻE
Ważne wieści z MotoGP. Przyszłość Petronas SRT i piątek na Silverstone

Odbudowa LCR Hondy w wyścigu

Mimo że Alex Marquez i Takagi Nakagami ruszali z połowy drugiej dziesiątki to nie przeszkodziło im to w progresie w wyścigu. Obaj zawodnicy na siedem okrążeń przed metą zdołali awansować na siódmą i dziewiątą pozycję. Wygląda na to, że charakterystyka toru Silverstone i chłodniejsze warunki pomagają zawodnikom Hondy. Mocny wyścig zaliczył także KTM.

Ostatnie sześć okrążeń stało pod znakiem walki o drugie miejsce. W tej grupie zdecydowanie prowadził Alex Rins przed braćmi Espargaro. Jednakże Pol wyjechał bardzo szeroko w zakręcie Stowe na pięć okrążeń przed metą. Tym samym mistrz świata Moto2 stracił drugie miejsce na rzecz Jacka Millera, który odzyskał wiatr w żaglach i walczył o podium z Aleixem Espargaro. Australijczyk na ostatnim okrążeniu zaatakował Hiszpana w trzecim sektorze. Jednakże zawodnik Aprilii zdołał skontrować ten atak i odzyskał trzecią pozycję, którą dowiózł do mety.

Fabio Quartararo wygrywa GP Wielkiej Brytanii MotoGP 2021

Francuz po przejęciu pierwszej lokaty na pierwszych pięciu okrążeniach jechał później niezagrożony. Tym samym Francuz umocnił się na pozycji lidera mistrzostw świata MotoGP. Drugie miejsce zajął Alex Rins, który wywalczył pierwsze podium w sezonie po trudnej pierwszej połowie sezonu. Podium uzupełnił Aleix Espargaro, który zdobył pierwsze podium dla Aprilii w erze czterosuwowej. Tuż za podium zameldowali się Jack Miller i Pol Espargaro, dla których to są jedne z najlepszych wyników w bieżącym sezonie. Szóste miejsce zdobył Brad Binder. Natomiast tuż za nim zameldował się Iker Lecuona, który ponownie finiszował w czołowej dziesiątce. Ósme miejsce zajął Alex Marquez, a za nim dojechał Joan Mir, który wyraźnie stracił tempo w drugiej połowie wyścigu. Czołową dziesiątkę zamknął Danilo Petrucci – drugi zawodnik Tech3. Zaś jedenaste miejsce zajął Johann Zarco przed Bastianinim i Nakqgamim. Dwa ostatnie punktowane miejsca to Bagnaia, który prawdopodobnie zmagał się dziś z oponami i Luca Marini.

Sytuacja w tabeli

W punktacji ewidentnie odskoczył Fabio Quartararo, który ma teraz sześćdziesiąt punktów przewagi nad Mirem i Zarco. Tym samym Francuz ma przewagę, która pozwala mu zachować prowadzenie nawet w przypadku nie startowania w dwóch najbliższych wyścigach. Następna runda odbędzie się za dwa tygodnie na torze Motorland Aragon. Tam w klasie Moto2 z dziką kartą wystartuje Piotr Biesiekirski. Tu znajdują się odnośniki do pełnej klasyfikacji wyścigu MotoGP. Jeśli chodzi o „generalkę”, zobaczycie ja klikając „Zobacz także” poniżej.

ZOBACZ TAKŻE
Klasyfikacja generalna MotoGP 2022. Aktualna sytuacja w tabelach

GP Wielkiej Brytanii MotoGP 2021: Fenati dopełnia dominację w Moto3

Włoch Romano Fenati nie dał szans swoim rywalom w ten weekend. Zawodnik Husqvarny wygrał z sekundową przewagą po starcie z pole position. Za nim znaleźli się dwaj inni byli juniorzy akademii Valentino Rossiego – Niccolo Antonelli i Dennis Foggia. Tuż za podium uplasowali się Izan Guevara, Tatsuki Suzuki i Jaume Masia, który delikatnie zbliżył się w punktacji do Pedro Acosty. Siódme miejsce zdobył Darryn Binder, którego typuje się do awansu do MotoGP. Natomiast Pedro Acosta i Sergio Garcia zajęli kolejno jedenastą i szesnastą pozycję. Tym samym Garcia nie zdobył dziś punktów.

ZOBACZ TAKŻE
Piotr Biesiekirski ponownie z dziką kartą już w najbliższych tygodniach

Tutaj można zapoznać się z pełnymi wynikami wyścigu klasy Moto3 i punktacją sezonu w tej klasie.

Oceń nasz artykuł!
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama