Nasze profile w mediach społecznościowych

Porady

Co ile wymiana oleju silnikowego? Najważniejsze informacje

Regularna wymiana oleju silnikowego jest jednym z najważniejszych elementów, o które należy dbać. Szczególnie w przypadku właścicieli stosunkowo nowych pojazdów, którzy muszą wymieniać olej na czas i korzystać z zalecanych produktów, ponieważ w przeciwnym razie mogą utracić gwarancję.

Opublikowano

w dniu

co ile wymiana oleju

Co ile wymiana oleju? Dawniej obowiązywała jedna prosta zasada

Dawniej każdy kierowca zapytany o częstotliwość wymiany oleju silnikowego, odpowiadał bez zawahania – 5 tys. km. Te czasy jednak już minęły, bowiem dzisiejsze samochody mogą przeżyć znacznie więcej bez wymiany oleju, a jedna odpowiedź dla wszystkich samochodów jest niemożliwa.

Z drugiej strony, niektórzy kierowcą lubią wymienić olej, zanim będzie to naprawdę konieczne. Czy przynosi to jakieś korzyści? Częstsza wymiana oleju niż zalecana nie przynosi żadnych korzyści, ale teoretycznie właściciel pojazdu nic nie traci. Oczywiście oprócz wydanych pieniędzy. Dodać należy także kwestie eco – takiego zużytego oleju trzeba się następnie pozbyć, co na pewno nie jest przyjazne dla środowiska.

W zależności od konkretnych czynników – które zostaną omówione poniżej – najczęściej wyróżnia się cztery okresy wymiany oleju:

– 1,5 tys. kilometrów lub co sześć miesięcy
– 5 tys. kilometrów
– 8 – 12 tys. kilometrów
– 15 – 25 tys. kilometrów lub co sześć miesięcy

Wymiana co 1,5 tys. kilometrów

Jeśli eksperci twierdzą, iż w obecnych czasach wymiana oleju silnikowego co 5 tys. kilometrów jest zbyt częsta, dlaczego ktokolwiek miałby go wymieniać co 1,5 tys. kilometrów. Taka wymiana ma jednak sens w konkretnych przypadkach, zależnych od nawyków jazdy i rutyny kierowcy. 

Jeśli codzienna jazda składa się z tras o długości 15 km albo mniej, zaleca się wymianę oleju częściej niż co 5 tys. kilometrów z dwóch powodów.

1. Jeśli nie jedzie się autostradą lub ze stałą prędkością, która nie jest powyżej średniej, wówczas silnik nie nagrzewa się wystarczająco, aby usunąć kondensat powstający w układzie. A to może spowodować szybszą degradację oleju.

2. Większość zużycia występuje podczas rozruchu zimnego silnika.

ZOBACZ TAKŻE
Jak jeździć automatem? Poradnik dla początkujących

Dlatego jeśli samochód nie jest używany na dłuższe trasy, a na podróże do centrum handlowego czy przejazd z dzieckiem do przedszkola i z powrotem, lepiej jest częściej wymienić olej, niż zaleca to producent. Taka czynność zmniejsza bowiem zużycie silnika.

Jeśli większość podróży stanowią te krótkie, ale regularnie zdarzają się także te dłuższe – np. do rodziców na niedzielny obiad – najlepiej po prostu wymienić olej dwa razy w roku. 

Wymiana co 5 tys. kilometrów

W przypadku samochodów, które regularnie podróżują na dłuższych trasach, niektórzy eksperci zalecają wymianę co 5 tys. kilometrów. Wydaje się to jednak być lobbing na rzecz lepszej sprzedaży środków smarnych. 

Co innego, jeśli mamy do czynienia ze starszym samochodem, w którym zalecana jest wymiana oleju właśnie w takim odstępie. Wtedy warto jej przestrzegać. 

Wymiana co 8 – 12 tys. kilometrów

W większości samochodów wymiana oleju silnikowego jest jednak wskazana co 8 – 12 tys. kilometrów. Niektórzy producenci oraz eksperci podkreślają jednak, że w tych przypadkach kluczowy jest styl jazdy kierowcy danego samochodu.

Na przykład, jeśli mamy do czynienia ze stosunkowo nowym samochodem, a podróż zazwyczaj trwa dłużej niż 20 minut i nie jest przesadnie rwana, można rozważyć nawet rzadszą wymianę oleju. Co innego, jeśli poruszamy się głównie po mieści i co chwilę musimy zatrzymywać samochód. Wtedy zdecydowanie należy spojrzeć na dolny zakres wskazanych widełek. 

Wymiana co 15 – 25 tys. kilometrów

Jeśli producent zaleca stosowanie oleju syntetycznego lub jeśli właściciel samochodu zdecyduje się go użyć samodzielnie, prawdopodobnie będzie w stanie pokonać co najmniej 15 tys. kilometrów bez wymiany oleju silnikowego. 

ZOBACZ TAKŻE
Przewodnik po rodzajach kabrioletów – do wyboru do koloru

Chociaż takie oleje są droższe niż oleje mineralne, mają również wiele zalet: lepszą wydajność i są bardziej przyjazne dla środowiska. Jeśli pojazd często znajduje się pod większym obciążeniem, olej syntetyczny pomoże zmniejszyć „wysiłek” silnika. Generalnie rzecz biorąc degradują się wolniej, więc mogą działać dłużej. 

Oleje syntetyczne mogą wytrzymać także bardziej ekstremalne temperatury, a ich właściwości pozostaną stabilne nawet w upalne letnie dni. Zimą oleje syntetyczne działają lepiej niż oleje mineralne, ponieważ tworzą warstwę na mechanicznych częściach silnika.

Co ile wymiana oleju? Czasami pomaga komputer w samochodzie

W nowszych samochodach system monitorowania żywotności oleju powiadamia kierowcę, kiedy nadszedł czas na serwis i wymianę oleju. System monitoruje przebieg i wykorzystuje dane z jazdy, które są analizowane przez komputer samochodu w celu ustalenia, kiedy należy wymienić olej.

Co ile wymiana oleju silnikowego? Wnioski

Aby wybrać producenta i lepkość oleju, należy spojrzeć na specyfikacje fabryczne samochodu. Olej jest najbardziej skuteczny w temperaturze roboczej. Jeśli jednak rocznie samochód pokonuje zaledwie do 4 tys. kilometrów rocznie na krótkich dystansach, a olej nie osiąga właściwej temperatury, wymiana oleju powinna być częstsza. 

Oleje mineralne nie powinny pozostawać w silniku dłużej niż 6 – 7 tys. kilometrów, półsyntetyczne do 15 tys. km, a syntetyczne mogą przetrwać nawet do 25 tys. km. Oczywiście dane te są przybliżone, a dokładny odstęp czasu zależeć będzie przede wszystkim od zaleceń producenta samochodu i stylu codziennej jazdy.

ZOBACZ TAKŻE
AdBlue - co to jest i dlaczego się stosuje? Wyjaśniamy

Co ważne, właściciel samochodu powinien stworzyć sobie nawyk sprawdzania poziomu oleju co najmniej raz w miesiącu. Wszystko, aby upewnić się, że wszystko jest w porządku i nie ma np. wycieków. Dobry olej powinien być czarno-brązowy, chociaż kolor nie jest jedynym wskaźnikiem jakości. Kiedy olej jest ciemny i nieprzezroczysty, prawdopodobnie nadszedł czas, aby go wymienić, a jeśli jest „mleczny”, możliwe jest, że płyn chłodniczy dostaje się do silnika. Jeśli mamy do czynienia z systemem monitorowania żywotności oleju, takie kontrole nie są potrzebne aż tak często.

W sytuacji, kiedy właściciel samochodu nie ma pewności, jak często trzeba wymieniać olej silnikowy, powinien skonsultować się z przedstawicielem serwisu. Rzetelny serwisant, dla którego interes pracodawcy nie jest jedyną wartością, powinien pomóc w diagnozie. 

4.4/5 (liczba głosów: 14)
10 komentarzy

10 Komentarzy

 1. michu

  5 listopada 2021 at 07:53

  po komentarzach juz wiem jakiego oleju NIE kupowac:) dzieki panowie

 2. Kuba

  22 maja 2021 at 17:25

  Ja na wszelki wypadek pomimo regularnych wymian leje zawsze zielonego TEC 2000 i mam pewność, że wszystko działać będzie jak należy.

 3. Daniel Mirkiewicz

  16 marca 2021 at 09:44

  Który to klient płaci za dodawanie komentarzy o tym samym co dzień w tym samym serwisie? 🙂

 4. margot

  15 marca 2021 at 22:06

  Wymiana najlepiej co dziesięć tysięcy kilometrów – brat jest mechanikiem wieloletnim i wiem że ma racje:) mój nissan super jeździ na oleju hyundai xteer, bardzo chwalony syntetyk, ma dobry skład, lepkość i zmniejsza awaryjność silnika:) polecam!

 5. Marcinos

  11 marca 2021 at 22:37

  wymieniam olej od lat regularnie tak co 10-13 tysiecy km maks. I to jest spoko, silnik dziala elegancko, żadnych zatarc itp No i olej mam taki lepszy, bo syntetycny z hyundai xteer

 6. nowyJarek

  10 marca 2021 at 21:14

  wymiana oleju musi być, regularnie co te 15 tysiecy KM maks!! plynnie sie jeździ na olejach syntetycznych, akurat od kilku lat uzywam tego z Hyundai xteer i mega sie sprawdza! nigdy żadnych zatarc, przegrzań, plynnie dziala!

 7. karolwnyk

  24 lutego 2021 at 22:35

  no od siebie powiem,że optymalnie jest do 15 tysiecy km, bo pozniej to już oże byc kiepsko. niezależnie od przebiegu i wieku auta warto lać syntetyk (u mnie Hyundai xteer), bo najlepiej chroni od temperatury, zatarć, silnik gładko na nim pracuje

 8. romek

  20 lutego 2021 at 21:53

  od znajomego mechanika wiem od lat że trzeba wymieniać co 12/15 tys kilometrow. no i ważne aby tez wymieniać na dobry olej. sam korzystam z hyundai xteer – rewelka,cacy dziala silnik, nie ma problemu z wysoką temperaturą

 9. MarcinKalisz

  23 stycznia 2021 at 23:51

  wymiana oleju to tak co 10 tysięcy KM, wiem to od dobrego mechanika i sersu z któregokorzystam od lat., Polecam Hyundai Xteer, świetna cena i jakośc jednocześnie, zabezpiecza silnik przed zanieczyszczeniami i zatarciem, wysokiej temp, no i syntetyk więc ma fajny skład!!

 10. Pingback: Jak często wymieniać olej w silniku samochodu? - Blog Szafirowy falbanek

 11. Marek Boczek

  14 października 2020 at 18:41

  Spytałem mechanika co poleca. Doradził mi Hyundai XTeer i tego się trzymam. Rzeczywiście silnik nie spala oleju i dobrze pracuje. Wymieniam u mechanika, sam się nie brudzę 😀

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama
Reklama