Czego szukasz?

Serie juniorskie F1

Formuła 2 i Formuła 3 potwierdziły wstępny kalendarz na 2022 rok

Wczoraj – 15 października – władze F2 i F3 wydały kalendarz na sezon 2022. Poza terminarzem kibice otrzymali odpowiedzi na wcześniejsze zapowiedzi.

NORTHAMPTON, ENGLAND - JULY 16: Juri Vips of Estonia and Hitech Grand Prix (8) drives during practice ahead of Round 4:Silverstone of the Formula 2 Championship at Silverstone on July 16, 2021 in Northampton, England. (Photo by Dan Istitene - Formula 1/Formula Motorsport Limited via Getty Images)

Największa ilość wyścigów w historii Formuły 2

28 – ta liczba przedstawia liczbę wyścigów, które ujrzymy w przyszłym sezonie Formuły 2. Niezwykle zasobny w starty sezon Formuły 2 rozpocznie się w połowie marca, na torze Sakhir. W marcu pozostaniemy na kontynencie azjatyckim, jednak tym razem zmagania zmienią lokalizację. Arabia Saudyjska ugości kierowców z zaplecza Formuły 1, by doszły do skutku zawody, zaplanowane na ostatni weekend marca.

Przenosiny do Europy

W kwietniu i maju zawody Formuły 2 zorganizują trzy europejskie kraje. Pomimo to pierwsza rywalizacja na starym kontynencie nie będzie miała miejsca w Monte Carlo, jak w obecnym sezonie. Według wstępnego kalendarza zmagania rozpoczniemy na dołączającej do puli torów włoskiej Imoli. Prawdopodobnie następna podróż będzie do Barcelony, gdzie kierowcy podejmą kolejne wyścigowe wyzwanie. Aczkolwiek w przypadku obu torów nie można być pewnym ich pozycji, ponieważ władze toru nie przedłużyły umowy. W przeciwieństwie do opisanych poprzedników o byt nie musi się martwić Monte Carlo, gdyż wyścig w Monaco na 100% zobaczymy w Formule 2.

Wakacje i zakończenie zmagań

Później w czerwcu nastąpi powrót do Azji. Kierowcy przyjadą do Baku, stolicy Azerbejdżanu. Sezon wakacyjny zostanie zapoczątkowany w lipcu. Podróż zacznie się od Silverstone w Wielkiej Brytanii, w pierwszy weekend lipca. Po tygodniu zmagania przeniosą się do Spielbergu w Austrii, zaś w ostatni weekend lipca zaplanowany jest tor Hungaroring w Budapeszcie. Po niecałym miesiącu przerwy zainicjowany zostanie trzytygodniowy maraton, który rozpocznie się w Belgii, następnie będzie kontynuowany na dodanym do harmonogramu Zandvoort, zaś zakończy je włoska Monza. Dwie ostatnie rundy sezonu odbędą się w Soczi, w Rosji, we wrześniu 23-25 oraz na torze Yas Marina Circuit w Abu Dhabi w dniach 18-20 listopada.

Powrót do sytuacji z 2020 roku

Warto jeszcze wspomnieć, że obydwie te serie wracają do poprzedniego formatu weekendu. W tym roku rozdzielono obydwie serie od siebie i jedynie w trakcie GP Rosji F2 i F3 odbyły się w trakcie jednego weekendu. Jednakże przez większość roku obydwa mistrzostwa osobno towarzyszyły F1, aby obniżyć koszty jakie ponosiły zespoły startujące w obydwu mistrzostwach na płaszczyźnie logistycznej oraz kadrowej. Od sezonu 2022 i F2 i F3 będą rozgrywać po dwa wyścigi poprzedzone jednym treningiem i jedną sesją kwalifikacyjną. Więcej wyjaśniamy w artykule poniżej.

ZOBACZ TAKŻE
F2 i F3 zmieniają format i znów będą razem towarzyszyć F1

Deklaracje szefa serii

Bezpośrednio do opisanych zmian odniósł się Bruno Michel. Dyrektor generalny FIA Formula 2 tak skomentował sytuację: 

– Cieszę się, że mogę zaprezentować największy kalendarz, jaki kiedykolwiek mieliśmy w Formule 2, składający się  z 14 rund i 28 wyścigów. Wynika to z silnej woli naszych udziałowców, aby F2 ścigało się obok tak wielu Grand Prix Formuły 1, jak to tylko możliwe – powiedział.

– Wiele torów wyraziło zainteresowanie dodaniem naszych mistrzostw do swojego programu weekendów wyścigowych, ale ze względu na koszty nie możemy zwiększyć liczby rund bardziej niż do tej pory – dodał.

– Ten kalendarz spowoduje wzrost budżetów naszych zespołów, ale będziemy je wspierać, aby były w stanie poradzić sobie z dodatkowymi kosztami – zakończył.

Kalendarz wyścigów Formuły 2:

1820 marcaSakhir, Bahrajn
2527 marca – 
Jeddah, Arabia Saudyjska
2224 kwietnia –
Imola, Włochy
2022 maja
Barcelona, Hiszpania
2729 maja –
Monte Carlo, Monako
1012 czerwca –
Baku, Azerbejdżan
0103 lipca –
Silverstone, Wielka Brytania
0810 lipca –
Spielberg, Austria
2931 lipca –
Budapeszt, Węgry
2628 sierpnia –
SpaFrancorchamps,  Belgia
0204 września –
Zandvoort, Holandia
0911 września –
Monza, Włochy
2325 września –
Soczi, Rosja
1820 listopada –
Yas Marina, Zjednoczone Emiraty Arabskie

9 rund walki w F3

Kampania Formuły 3 będzie obejmować łącznie dziewięć rund. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, po zmianie w formacie weekendu wyścigowego, każda runda w 2022 roku będzie składała się z dwóch wyścigów. Kierowcy batalie rozpoczną w Bahrajnie, który w ten sam weekend inauguruje Formułę 1 i Formułę 2. Jako drugi cel Formuła 3 obierze Europę, gdzie tutejszą przygodę pod koniec kwietnia zainicjuje włoska Imola. Zaś miesiąc później wystartuje GP Hiszpanii, rozgrywane w Barcelonie.

Intensywne 3 miesiące w Formule 3

Powrót do ścigania nastąpi na początku lipca, gdzie kierowców czeka intensywny czas. Wznowienie rywalizacji nastąpi na brytyjskim Silverstone w pierwszy weekend lipca. Natomiast tydzień później, podróżując wspólnie ze stawką Formuły 2 odjadą wyścig w austriackim Spielbergu. Najbardziej wypełniony okres w kalendarzu zakończy GP Węgier, poprzez wyścig w ostatni weekend lipca. Sezon 2022 F3 zakończy się po przerwie letniej, gdy do końca pozostaną trzy wyścigi. Rywalizacja rozpocznie się w Belgii, podczas ostatniego weekendu sierpnia. Seria będzie kontynuowana w pierwszy weekend września na holenderskim Zaandvoort. Następnie tydzień później Formuła 3 zakończy sezon na torze Monza we Włoszech.

Kilka słów od Bruno Michela

W paru zdaniach do sytuacji odniósł się Bruno Michel. Dyrektor generalny FIA Formula 3 wypowiedział się następująco:

– Nasz sezon 2022 Formuły 3 rozpocznie się na torze Bahrain International Circuit, podczas rundy otwierającej Mistrzostwa Świata FIA Formuły 1 oraz nową kampanię Formuły 2. To będzie bardzo ekscytujące, aby zacząć wszystko razem.

– Formuła 3 będzie obecna na dwóch Grand Prix Formuły 1 więcej w 2022 roku niż w 2021. Pozwoli to naszym kierowcom ścigać się na dodatkowych torach F1 w porównaniu z ostatnią kampanią, a także b z F2 i F1 na każdych zawodach – dodał.

– Zgodnie z tym, co ogłosiliśmy w zeszłym miesiącu, od przyszłego sezonu wprowadzimy nowy format weekendów wyścigowych, z dwoma wyścigami na imprezę, z Feature Race odbywającym się w niedzielę.

Kalendarz wyścigów Formuły 3:

1820 marca –  Sakhir, Bahrajn
2224 kwietnia
Imola, Włochy
2022 maja –
Barcelona, Hiszpania
0103 lipca
Silverstone, Wielka Brytania
0810 lipca –
Spielberg, Austria
2931 lipca –
Budapeszt, Węgry
2628 sierpnia –
SpaFrancorchamps, Belgia
0204 września – 
Zandvoort, Holandia
0911 września – 
Monza, Włochy

5/5 (liczba głosów: 1)
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama