Nasze profile w mediach społecznościowych

GT

IGTC Kyalami 9H – Gdzie oglądać wyścigi GT w Polsce? [Transmisja]

Internauci czasem szukają informacji, gdzie można oglądać wyścigi GT w Polsce. Niżej przedstawiamy informacje na temat transmisji tych serii.

Opublikowano

w dniu

Gdzie można oglądać wyścigi GT w Polsce?
Fot. SRO / Mark Horsburgh

Czasem pojawiają się pytania o to, gdzie można oglądać wyścigi GT takich serii jak GT World Challenge, ADAC GT Masters itp. Poniżej znajdziecie dokładny opis wszystkich dostępnych opcji śledzenia tego typu wyścigów w Polsce. Znajdują się tu opcje telewizyjne jak i internetowe.

Gdzie można oglądać wyścigi GT  World Challenge i IGTC?

Dla wyjaśnienia czym są te serie. GT World Challenge mistrzostwa GT na poziomie kontynentalnym. Występuje odmiana europejska, azjatycka, australijska czy też amerykańska. Podstawą formatu są dwa jednogodzinne wyścigi rozgrywane w trakcie weekendu. W serii europejskiej oba wyścigi mają swoje osobne kwalifikacje. Natomiast na przykład w Azji wyniki wyścigu pierwszego determinują ustawianie na starcie do drugiego. Dodatkowo w Europie w skład tych mistrzostw wchodzą też wyścigi Endurance. Wśród nich znajdziecie takie wyścigi jak 24h Spa, 1000km Nurburgring czy 3h Monza.

IGTC to nieoficjalne mistrzostwa świata producentów – nie ma tam klasyfikacji kierowców. Sezon składa się z wyścigów długodystansowych takich jak Bathurst 12h, 24h Spa czy 9h Kyalami. Jeśli chodzi o kierowców to najczęściej startują tam fabryczni zawodnicy z najwyższej półki.

Serie z cyklu GT World Challenge (Europe, Australia, Asia) i Intercontinental GT Challenge – w tym Bathurst 12h i Spa 24h – są transmitowane za darmo w internecie w serwisie YouTube na kanale GT World. Dodatkowo możemy tam także oglądać wyścigi British GT, którego promotorem do 2025 roku jest SRO. Warto jeszcze wspomnieć, że możemy tam także obejrzeć mistrzostwa European GT4, lub Puchar Alpine.

Jak w praktyce wygląda transmisja?

Podczas transmisji jest możliwość przewijania wyścigu (lub sesji kwalifikacyjnej, albo treningowej) do tyłu na żywo. Powtórki są dostępne do obejrzenia niemal niezwłocznie po zakończeniu wyścigu. Kilka dni po weekendzie wyścigowym na kanale pojawiają się blisko godzinne skróty całego weekendu. Wszystkie wspomniane zasady tyczą się zarówno wyścigów sprinterskich jak i wyścigów długodystansowych takich jak wspomniane Bathurst 12h, lub Spa 24h.

ZOBACZ TAKŻE
Transmisja ELMS 2021 z 4h Portimao - gdzie oglądać live? [online, stream]

Co jeszcze może się przydać przy oglądaniu wyścigów GT WC?

Oprócz transmisji live promotor oferuje także darmowy Live Timing. Można go znaleźć na stronie wybranej serii w zakładce „Live.” Serie SRO oferują także rozpiskę godzinową każdej rundy wraz z seriami towarzyszącymi, którą znajdziecie również w zakładce „Live” w „TV Schedule.”

Warto też mieć wgląd w listę startową danej rundy, aby być lepiej zorientowanym w składach załóg. Takową listę znajdziecie pod „Entry Lists” w zakładce „Results.” Jeśli chcemy regularnie śledzić daną serię to dobrze by było znać jej kalendarz. Znajdziecie go w zakładce „Calendar.”

Zwracam uwagę, że powyższe linki z Live Timingiem itp. odnoszą się do serii europejskiej. Każda odmiana GT WC (w tym IGTC i British GT) posiada osobną stronę internetową. Jednakże na każdej z nich znajdziecie niemal te same informacje i narzędzia,  a każda z nich ma identyczny interfejs i rozmieszczenie. Tu znajduje się link, pod którym znajdziecie wszystkie inne serie organizowane przez SRO.

GTWC – A co z telewizją?

Obecnie tej serii nie transmutuje się w polskiej telewizji. W przeszłości robił to Eurosport, który transmitował rundy europejskie. Warto dodać, że wówczas na kanał nie została nałożona geoblokada, której – w przypadku GT WC – nie stosuje się praktycznie nigdzie.

Gdzie można oglądać wyścigi GT w Polskiej telewizji?

Jest kilka serii GT, które są pokazywane na żywo w polskiej telewizji – dokładniej w Motowizji. Dwie z nich są seriami krajowymi o formacie opartym o dwa jednogodzinne wyścigi w trakcie weekendu. Są to GT Open i ADAC GT Masters. Trzecią serią, a właściwie wyścigiem samym w sobie jest Nurburgring 24h. Poniżej kilka słów na temat transmisji internetowej i dodatkowych informacji.

Nurburgring 24h

Jeden z najpopularniejszych wyścigów na świecie obok Le Mans i Indy500. Co roku na starcie pojawia się ponad setka samochodów. Od 2020 roku pokazuje go Motowizja. Można go też oglądać na YouTube na oficjalnym kanale dedykowanym tej imprezie

Gdzie można oglądać wyścigi GT w Polsce? Serie krajowe i regionalne – ADAC GT Masters, GT Open i Campionato Italiano GT

GT Masters to nic innego jak mistrzostwa Niemiec. Natomiast GT Open to nieoficjalne mistrzostwa półwyspu Iberyjskiego, choć często seria pojawia się także bliżej Europy Środkowej.

Wyścigi obydwu serii można oglądać na żywo na antenie Motowizji, a także na YouTube. To są odpowiednio kanały ADAC i GT Open. Dodatkowo zarówno GT Masters jak i GT Open posiadają strony internetowe, na których można zapoznać się z kalendarzami serii, listą startową i klasyfikacją generalną. Włoskie mistrzostwa to w Polsce można je obejrzeć wyłącznie na YouTube, na którym seria transmituje same wyścigi z włoskim komentarzem.

ZOBACZ TAKŻE
FIA WEC 2021 - gdzie obejrzeć 8H Bahrajnu? [transmisja, online, stream]

A gdzie można oglądać wyścigi serii DTM?

Eleven Sports ma w Polsce prawa do transmisji wyścigów DTM. Pokazują zarówno kwalifikacje jak i wyścigi. Zazwyczaj jest to kanał Eleven Sports 2. Co ciekawe, w tym roku znowu można oglądać wyścigi i kwalifikacje za darmo na kanale serii w serwisie YouTube. Gdy w zeszłym roku startował tam Robert Kubica to takie transmisje na żywo były niedostępne na terenie Polski. Warto też wspomnieć, że na ich kanale znajdziemy transmisję z zarówno angielskim jak i niemieckim komentarzem. Na tym kanale także śledzić serię towarzyszącą, czyli DTM Trophy.

Gdzie można oglądać wyścigi GT? Czas na puchary monomarkowe

Wśród fanów motorsportu nie brakuje także fanów pucharów monomarkowych takich jak Porsche SuperCup czy Ferrari Challenge. Są to bardzo ekscytujące zawody, w których możemy zobaczyć  uproszczone konstrukcje oparte GT3. Poniżej kilka informacji na temat możliwości śledzenia poszczególnych pucharów.

ZOBACZ TAKŻE
Transmisja ELMS 2021 z 4h Portimao - gdzie oglądać live? [online, stream]

Porsche Supercup

Porsche organizuje wiele serii pucharowych, w których stosowane jest Porsche 911 GT3 w specyfikacji pucharowej. Są to głównie serie krajowe, ale jest też  seria Supercup, która od 1993 roku towarzyszy F1.

Najwyższy szczebel serii pucharowych Porsche. Stanowi ważny przystanek na drodze karier takich zawodników jak Kevi Estre, Jakub Giermaziak, Rene Rast, Earl Bamber, czy Jaxon Evans. Format to 1 trening, 1 sesja kwalifikacyjna i wyścig na dystansie około 70km. Do 2022 roku wyścigi serii Supercup można oglądać na sportowych kanałach Polsatu. Natomiast w internecie są dostępne w ramach subskrypcji F1TvPro. Na YouTube seria zamieszcza podsumowania z każdej rundy.

Krajowe puchary Porsche w Europie

Tu na początek warto wspomnieć, że w seriach krajowych obowiązuje inny format. Z reguły są to dwa wyścigi, które trwają około pół godziny zamiast jednego jak w Supercup.

Niemiecka odmiana pucharu Porsche jest jedną z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych.  Wyścigi tej serii można oglądać w Motowizji, a także na YouTube na kanale Carrera Cup Germany. Czasami towarzyszy ona takim seriom jak FIA WEC, GT Masters czy F1. Francuską odmianę można śledzić na żywo na kanale Porsche France na YouTube. Warto wspomnieć, że ta seria również czasem towarzyszy innym popularnym seriom takim jak wspomniane WEC czy GT WC Europe. Warto jeszcze wspomnieć słowem o włoskim pucharze. Jednakże ta seria zamieszcza jedynie powtórki na kanale Carrera Cup Italia TV w serwisie YouTube.

Puchary Porsche także poza Europą

Warto też wyjść poza Europę i wspomnieć słowem o pucharze australijskim,  gdzie również startowało dawniej kilka młodych talentów jak wspomniany wcześniej Jaxon Evan czy Earl Bamber. Niestety ta seria na swoim kanale na YouTube zamieszcza głównie skróty weekendów. Jest też seria amerykańska, która czasem towarzyszy IMSA WeatherTech Sportscar Championship. Tutaj wyścigi na żywo można obejrzeć na IMSA TV. Później na kanale IMSA na YT  pojawiają się powtórki.

Ferrari Challenge

Ferrari również ma kilka swoich serii pucharowych takich jak puchar europejski, północnoamerykański, brytyjski i azjatycki. Serię europejską można oglądać w Polsce na żywo na antenie Motowizji. Dodatkowo na kanale Ferrari na YouTube są zamieszczane powtórki wszystkich wyścigów. Jeśli chodzi o format to należy wspomnieć, że w trakcie weekendu odbywają się dwa wyścigi po pół godziny. Obecnie w tych seriach stosuje się pucharową wersję Ferrari 488 GT3.

Lamborghini Super Trofeo

Jest jeszcze Lamborghini, które też ma kilka serii do zaoferowania. Jest to seria europejska, azjatycka i północnoamerykańska. Serię europejską i azjatycką można oglądać na YouTube na kanale Lamborghini Squadra Corse. Amerykański puchar – tak jak amerykański puchar Porsche – można oglądać na żywo na IMSA TV. Później seria udostępnia powtórki na kanale IMSA na YouTube.

5/5 (liczba głosów: 2)
Skomentuj

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama
Reklama