Przecież Corvette to nie jest byt osobny względem Chevroleta
Właśnie niekoniecznie. Chevrolet to oczywiście jedna z głównych marek koncernu General Motors. Natomiast Corvette to brand wspomnianego producenta z Detroit. Jednakże w tym konkretnym przypadku mówimy o Corvette Racing. To jest jeszcze osobny brand, który działa na licencji słynnego modelu Chevroleta. Natomiast w praktyce jego obsługą zajmuje się Pratt Miller Racing. To właśnie ten zespół od dwudziestu lat wystawia żółte samochody w serii ALMS, a obecnie w IMSA SportsCar Championship.
Jaki los czeka ten zespół po zniknięciu klasy GTLM?
Od stycznia tego roku spekulowało się o warunkowym dopuszczeniu C8.R do GTD Pro na najbliższe dwa sezony. Innym scenariuszem miało być przejście tego zespołu do mistrzostw świata FIA WEC. Otóż okazje się, że obydwa rozwiązania są prawdziwe.
Corvette Racing wystawi w przyszłym roku dwa samochody. Jeden z nich wystartuje w IMSA SportsCar Championship w ramach klasy GTD Pro. Tam oczywiście ta maszyna zostanie spowolniona, aby zbliżyć się osiągami do samochodów GT3, na których oprze się ta klasa. Natomiast drugą załogę zobaczymy w FIA WEC w klasie GTE Pro. Dodatkowo obydwa samochody spotkają się w 24H Le Mans.
Jeśli chodzi o załogi to w USA pojadą Antonio Garcia, Jordan Taylor i Nicky Catsburg. Zaś w MŚ endurance zobaczymy Tommyego Milnera, Nicka Tandy i Alexandra Simsa.
To nie koniec nowości
Model C8.R zadebiutował w GTLM oraz GTE Pro w 2020 roku. Natomiast najpóźniej w 2023 roku prawdopodobnie zakończy starty, ponieważ po tym roku platforma GTE zakończy swoje istnienie.
Dlatego też Chevrolet oraz Corvette ogłosili, że w 2024 roku wprowadzą nowy model, ale w specyfikacji GT3. Będzie to samochód oparty na modelu Corvette Z06, a jego pełna nazwa to Corvette Z06 GT3.R.
Co już wiemy o Corvette Z06 GT3.R?
Chociażby to, że jego konstrukcja oprze się o aluminiowe podwozie, które GM zastosuje w wersji drogowej. Oczywiście cała sylwetka oraz silnik 5.5 litra V8 mają również zostać zapożyczone z Z06.
Chevrolet zapowiada ten pojazd jako pierwsze w pełni „klienckie” GT3 zbudowane przez sam koncern. Oczywiście tu pojawiają się pytania o chociażby C7.R czy wcześniejsze modele w specyfikacji GT3. Otóż te samochody były budowane między innymi przez Pratt Miller Racing i raczej rzadko były udostępniane prywatnym zespołom. Model Z06 GT3.R ma położyć temu kres. To wielki krok dla całej platformy GT3. Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że oprócz tego jeszcze Ford rozważa budowę samochodu GT3. Ich pojazd miałby być oparty o Mustanga.