Czego szukasz?

Załóż konto w Betfan!

Porady

Kontrolka trójkąt z wykrzyknikiem – co oznacza, czy należy jej się obawiać?

Kontrolka trójkąt z wykrzyknikiem może pojawić się na panelu wskaźników z różnych powodów. Nie należy jej lekceważyć, gdyż sygnalizuje ona zwykle błędy w działaniu jakiegoś systemu. Wskazujemy na najczęstsze przyczyny pojawiania się tej kontrolki.

kontrolka trójkąt z wykrzyknikiem

Każda pomarańczowa kontrolka w samochodzie u większości kierowców budzi niepokój. Generalnie, im nowszy samochód, tym liczba różnych komunikatów i kontrolek jest większa, co wynika z wyposażania aut w coraz większą liczbę rozmaitych czujników. Zapewne mogliście się zetknąć kiedyś z kontrolką trójkąta z wykrzynikiem. W zależności od samochodu kontrolka trójkąt z wykrzyknikiem może też być ukazywana jako kółko z wykrzyknikiem. Podobnie jak w przypadku pozostałych pomarańczowych kontrolek, sygnalizuje ona niedomaganie jakiegoś układu, jednak nie wiąże się to z uniemożliwieniem jazdy.

Kontrolka trójkąt z wykrzyknikiem – powodów może być wiele

Znaczenie kontrolki trójkąta z wykrzyknikiem definiuje zazwyczaj sam producent danego pojazdu. Często w nowszych autach kontrolka trójkąt z wykrzyknikiem pojawia się w momencie awarii lub błędu któregoś z systemów bezpieczeństwa lub wsparcia kierowcy. Może ona dotyczyć np. ograniczonego działaniu układu Front Assist, aktywnego tempomatu, itp. Może się to wiązać np. z mechanicznym uszkodzeniem czujników parkowania lub też taką błahostką jak zabrudzenie radaru odległości, odpowiadającego za prawidłowe działanie systemu Front Assist (asystenta odległości). Często problem ten pojawia się zimą, gdy na drodze jest śnieg lub błoto pośniegowe.

ZOBACZ TAKŻE
Kontrolki w samochodzie - czy znasz je wszystkie i wiesz co znaczą?

Podobne problemy mogą generować czujniki deszczu i zmierzchu, jak również czujniki ciśnienia w oponach TPMS. Jeśli po wymianie opon pojawi się ikonka z wykrzyknikiem, być może któryś z czujników został uszkodzony lub nieprawidłowo zamontowany. Niekiedy rozwiązaniem problemu może być ponowna ich kalibracja. Kontrolka trójkąt z wykrzyknikiem może też oznaczać nieprawidłowe działanie układu elektrycznego. Przykładowo w Fiatach może się to wiązać z nieprawidłowym otwieraniem szyb i potrzebą ich ponownej kalibracji lub też problemami ze stykiem lub problemem z żarówkami, np. nieprawidłowym działaniem np. światła stopu. Co istotne, nie zawsze pojawienie się kontrolki oznacza spaloną żarówkę – czasami może wskazywać na wahania w układzie elektrycznym.

Przyczyny często błahe, ale nie zawsze

W nowszych samochodach bardzo często pojawieniu się ikonki z wykrzyknikiem towarzyszy odpowiedni komunikat, natomiast w starszych autach może być wymagane podpięcie komputera i odczytanie zapisanych błędów. Kontrolka trójkąt z wykrzyknikiem może też oznaczać awarię lub błąd systemu ESP. Niekiedy przytrafia się ona po wymianie akumulatora, jego rozładowaniu lub po długim postoju auta. Jeżeli kontrolka po przejechaniu kilku kilometrów nie zniknie, należy udać się wówczas na diagnostykę komputerową. Czasami może to być wyłącznie błąd w komputerze pokładowym, który można łatwo wykasować. Niekiedy jednak może się to wiązać z koniecznością wymiany czujnika.

Kontrolka trójkąt z wykrzyknikiem może jednak sygnalizować znacznie poważniejsze awarie, jak np. przegrzanie oleju w skrzyni biegów, połączoną zwykle ze stosownym komunikatem. Należy się udać wówczas do warsztatu na diagnostykę, by uniknąć poważniejszej awarii. Czasami pojawia się też trójkąt z wykrzyknikiem otoczony strzałką. Może on wskazywać na problemy z działaniem układu start&stop.

3.5/5 (liczba głosów: 2)
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama