Czego szukasz?

Formuła 1

Przedsezonowe testy F1 2022. Wszystko, co musicie o nich wiedzieć

Przedsezonowe testy F1 2022 w tym roku będą miały hybrydową formę. Przez wiele lat odbywały się one w Barcelonie, by przed rokiem przenieść się do Bahrajnu. W 2022 roku będą one trwać łącznie sześć dni i… odbędą się w obu powyższych miejscach. W tym materiale znajdziecie wszystkie najważniejsze informacje na temat tych wydarzeń.

przedsezonowe testy f1 2021

Kiedy odbędą się przedsezonowe testy F1 2021?

Przedsezonowe testy F1 2022 odbędą się w dwóch terminach i w dwóch lokalizacjach. Pierwsza tura będzie miała miejsce w dniach 23-25 lutego na Circuit de Barcelona-Catalunya pod Barceloną, a druga w dniach 11-13 marca na Bahrain International Circuit w Sakhirze. Data i miejsce zostały już potwierdzone przez włodarzy Formuły 1.

Organizacja testów 1,5 tygodnia przed rozpoczęciem sezonu oznacza oczywiście możliwość pobytu sprzętu i zespołów w Bahrajnie od testów aż do zakończenia pierwszego weekendu wyścigowego nowego sezonu. Co ciekawe, podczas pierwszego weekendu nowego sezonu wyścigowi towarzyszyć będzie także sprint kwalifikacyjny.

ZOBACZ TAKŻE
Kierowcy F1 2022. Przedstawiamy pełny skład na nowy sezon

Drugą turę testów zaplanowano dwa tygodnie po pierwszej i na 1,5 tygodnia przed pierwszym weekendem wyścigowym. Takie rozwiązanie wydaje się być optymalne. Zespoły nie powinny mieć żadnych problemów z przetransportowaniem się w dwa tygodnie z Hiszpanii do Bahrajnu, a dodatkowo jest to doskonały czas na ostateczne testy wielu rozwiązań, które będzie można sprawdzić na torze, na którym odbędzie się pierwszy wyścig nowego sezonu. 

Oczywiście taka sytuacja ma także swoje wady. Przywiezienie nowych części w trakcie samych testów czy już przed pierwszym weekendem wyścigowym oznacza o wiele większe komplikacje niż w przypadku testów w Europie. Sakhir znajduje się bowiem oczywiście zdecydowanie dalej od siedzib wszystkich dziesięciu zespołów niż Barcelona. Trudniej i dłużej będzie więc latać z częściami tam i z powrotem.

Dlaczego testy nie odbędą się tuż przed pierwszym weekendem wyścigowym?

Takie rozwiązanie było rozważane przez FIA przed sezonem 2021, jednak ostatecznie nie zostało wdrożone wtedy i wydaje się, że na razie porzucono taki pomysł. Przede wszystkim wymagałoby to zmiany regulaminu sportowego FIA, który określa, że test musi odbyć się co najmniej 10 dni przed pierwszym wyścigiem. 

ZOBACZ TAKŻE
Kalendarz F1 2022. Gdzie będą rywalizować najszybsi kierowcy świata?

Plusy i minusy takiego rozwiązania są oczywiste. Zaletami są niższe koszty, ale wad jest wiele więcej. To przede wszystkim niemożność wprowadzenia większych zmian przed pierwszym weekendem wyścigowym oraz nagromadzenie informacji, których przetworzeniem w fabrykach zespołów do pierwszego wyścigu nowego sezonu byłoby w wielu przypadkach niemożliwe. 

Przedsezonowe testy F1 2022. Sześć dni to dużo czy mało?

Przypomnijmy, że jeszcze niedawno zespoły miały do dyspozycji aż osiem dni testowych. Przed sezonem 2020 skrócono ten czas do sześciu dni w ciągu dwóch tygodni, a w 2021 roku zaplanowano zaledwie trzy dni. Decyzja ta miała jednak logiczne uzasadnienie. Bolidy w sezonie 2021 nie różniły się znacząco od tych z sezonu 2020. Dlatego F1 w porozumieniu z zespołami mogła ograniczyć testy do zaledwie trzech dni. 

W sezonie 2022 zespoły będą jednak ścigać się zupełnie nowymi maszynami, które z pewnością pomimo pracy wielu inżynierów i wielu godzin testów na początku przysporzą nieco kłopotów w rzeczywistych warunkach. Napisalibyśmy, że osiem dni byłoby optymalne, ale sześć to także niemało. Mówimy o perfekcyjnie zorganizowanych firmach z setkami pracowników. Dodatkowo dwie tury testów dzielą dwa tygodnie przerwy, które wydają się być absolutnie kluczowe w kontekście początku sezonu 2022. 

Kto może czuć się poszkodowany? Normalnie napisalibyśmy, że kierowcy którzy zmienili zespoły przed sezonem oraz konstruktorzy, którzy wprowadzili najwięcej zmian w swoich maszynach. W momencie tak dużej zmiany technologicznej wszyscy stoją jednak przed podobnym wyzwaniem i muszą wycisnąć maksimum potencjału przez sześć dni. 

Przedsezonowe testy F1 2022 – transmisja

Kompletną relację z testów w 2021 roku przeprowadziła F1 TV. Teraz jednak sytuacja wygląda inaczej, a kibice nie będą mogli w pełni śledzić testów. Według pojawiających się informacje, F1 TV przeprowadzi relacje na żywo wyłącznie z drugiej tury testów w Bahrajnie. 

Pierwsze trzy dni testów w Barcelonie mają nie być dostępne na żywo. Media i kibice każdego dnia mają dostać materiały podsumowujące dany dzień – cel w przypadku kibiców jest wiadomy, a media mają po prostu mieć co pokazać w telewizyjnych relacjach. Poza tymi aktywnościami niemal na pewno na F1 TV będzie miało miejsce dłuższe podsumowanie testów już po ich zakończeniu. 

ZOBACZ TAKŻE
James Hunt - nie tylko charyzma i ciężka praca | Legendy motorsportu

Na dokładne informacje trzeba jednak poczekać. Kiedy pojawi się dokładna ramówka transmisji związanych z testami F1 przed sezonem 2022, z pewnością zaktualizujemy tę informację. 

Gdzie oglądać F1 TV?

Przypomnijmy, że Formuła 1 proponuje dwa pakiety swojej telewizji – Pro oraz Access, jednak tak naprawdę sens ma tylko ten pierwszy. Tylko on zawiera transmisje na żywo wszystkich sesji oraz nielimitowany dostęp do kamer kierowców oraz komunikatów radiowych. W drugim znajdziemy zaledwie powtórki, więc w przypadku chęci oglądania przedsezonowych testów musicie zainteresować się tym pierwszym. Oba pakiety zawierają także rozbudowane archiwum wyścigów.

Cena za pakiet F1TV Pro wynosi 49,99 euro za rok albo 5,99 euro za miesiąc. Dostęp do usługi Access kosztuje natomiast 26,99 euro za rok albo 2,99 euro za miesiąc. Przed sezonem można się jednak spodziewać 35-procentowej promocji. Co najważniejsze, F1TV nie oferuje komentarza w języku polskim. Dostępnych jest kilka “podstawowych” języków z angielskim i niemieckim na czele.

Programy o testach prawdopodobnie zaplanuje także Eleven Sports. W 2021 roku specjalne wydania magazynu #ElevenF1 rozpoczynały się każdego dnia testów o 20:00 i trwały 55 minut.

Kto będzie jeździł podczas przedsezonowych testów w Bahrajnie?

Jest zdecydowanie za wcześnie na jakiekolwiek ustalenia dotyczące aktywności kierowców w poszczególnych dniach. W kontekście pierwszej tury testów w Barcelonie takowych możemy spodziewać się w połowie lutego. Wtedy zaktualizujemy też newsa, a poniżej pojawi się tabela z dokładnych rozkładem jazd kierowców w poszczególnych sesjach każdego dnia testów.

5/5 (liczba głosów: 17)
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama
Reklama