Connect with us

Czego szukasz?

MotoGP

Enea Bastianini zaskoczony wygraną. „Dedykuję ją Fausto Gresiniemu”

Enea Bastianini opowiedział o kulisach i emocjach towarzyszących jego pierwszej wygranej dla zespołu Świętej Pamięci Fausto Gresiniego. Dodatkowo Włoch zdradził, co pomogło mu w niedzielę.

bastianini enea wygrana losail dla gresini racing
Fot. MotoGP.com

To zdecydowanie był wyjątkowy dzień dla MotoGP

Włoski zespół przeszedł dość długą drogę od poprzedniej wygranej, która miała miejsce w 2006 roku na torze Estoril. Wtedy to Toni Elias wygrał na Hondzie o długość włosa przed Valentino Rossim. Ten wynik przyczynił się do ostatecznej porażki Valentino Rossiego w 2006 roku, a tytuł wywalczył wtedy Nicky Hayden. Natomiast wspomniane Gresini Racing w kolejnych latach pozostało przy motocyklach Hondy, ale mogli oni jedynie walczyć o punkty i pojedyncze podia.

ZOBACZ TAKŻE
Bastianini z triumfem. Słabe tempo Hondy podczas GP Kataru | Analiza

Jeszcze trudniejsze chwile przyszły, gdy zespół związał się z Aprilią i zajął się wystawianiem ich motocykli w MotoGP. Dopiero w sezonie 2019 zespół był znów w stanie regularnie punktować, a rok temu na Silverstone Gresini Racing zdobyło pierwsze podium od GP Francji 2014. Niestety wspomnianego podium z Aprilią nie dożył już założyciel zespołu. Fausto Gresini zmarł rok temu po przegranej walce z chorobą i od tego momentu trudno było powiedzieć, jaką przyszłość czeka zespół. Na szczęście tu z pomocą przyszła jego żona, Nadia Padavni, która przejęła ekipę. Natomiast Carmelo Ezepelata pomógł im w wynegocjowaniu umowy z Ducati na leasing motocykli GP21. Ten triumf to zdecydowanie ukoronowanie wielu wyzwań, jakie ta niewielka ekipa przeszła w ostatnim czasie

– Zwycięstwo dla Gresiniego to było coś fantastycznego. To zwycięstwo jest dla mnie niespodziewane, ponieważ myślałem, że stać nas jedynie na podium. Jednakże wszyscy wykazali się ogromną motywacją, która sprawiła, że to zwycięstwo było możliwe. Jestem bardzo podekscytowany tym, jaki potencjał pokazaliśmy na testach. Potem tu również wykonaliśmy dobrą pracę, także w obszarze elektroniki – opowiadał Enea Bastianini na briefingu.

ZOBACZ TAKŻE
Zawodnicy MotoGP 2022. Oto sylwetki motocyklistów królewskiej serii

Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o… opony

Włoch zdradził także swój przepis na sukces, który jak zwykle tkwi w oponach. Jednak to zdecydowanie nie wszystko. Istotnym czynnikiem, który pomógł Włochowi jest specyfikacja silnika, z której korzystają motocykle GP21. Te mają posiadać łagodniejszą charakterystykę względem ich kolegów z ekipy fabrycznej. Te czynniki złożyły się na pierwsze zwycięstwo Bastianiniego w MotoGP po starcie z drugiego pola.

– Najlepszym wyborem okazał się być pośredni tył, który dobrze się spisywał w rozgrzewce. Miękka opona mocno „pompowała” w zakrętach, a pośrednia opona była tu stabilniejsza. Sam wyścig nie był łatwy, ponieważ Pol Espargaro mocno naciskał po starcie. Jednakże zdołaliśmy o nie zadbać na tyle dobrze, że na ostatnich dziesięciu okrążeniach byliśmy w stanie zbudować przewagę nad resztą – zdradził Bastianini.

Oceń nasz artykuł!
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama