Zwycięski Sztuka!
Na taki początek sezonu czekał każdy fan polskiego kierowcy. Sztuka rozpędzał się z wyścigu na wyścig, a w trzecich zawodach jedynym, który mógł mu dorównać był Rafael Camara. Polak wystartował znakomicie i w Tamburello przebił się po zewnętrznej przed Ivana Dominguesa. Portugalczyk szybko tracił grunt, ale w lusterkach Polaka błyskawicznie pojawił się niezatapialny Brazylijczyk.
Pojedynek kierowców US Racing i Premy zdominował rywalizację trzeciego wyścigu – trzeci Alexander Dunne już po 1/3 wyścigu miał prawie sześć sekund straty. Camara metodycznie odrabiał stratę do Sztuki, kręcąc najszybsze okrążenie po najszybszym okrążeniu. W ciągu kilku okrążeń z 1,5 sekundowej przewagi pozostały jedynie trzy dziesiąte, ale Brazylijczyk, mimo że próbował wszystkiego i przez ponad połowę zawodów dosłownie siedział na skrzyni biegów Polaka, nie dał rady się przebić.
Równie solidną pracę w obronie, choć obarczoną nieco mniejszą presją, wykonał partner Sztuki z ekipy, Alexander Dunne. Irlandczyk prawie zakończył rywalizację po przygodzie w Tamburello, gdzie podbity na krawężniku, wyleciał w powietrze. Szczęśliwie zwycięzca drugiego wyścigu wylądował na czterech kołach i natychmiast zabrał się do odrabiania strat. Bez problemu wyminął Dominguesa oraz Whartona, szybko zabezpieczając trzecią pozycję, którą utrzymał przed zakusami Andrei Kimiego Antonelliego.
US Racing dominuje, R-ace GP na szarym końcu
W tej kategorii nie ma wątpliwości. Niemcy raz jeszcze rzucili rękawicę Premie i ponownie wyszli z tej walki zwycięsko. Włosi dysponowali prawdopodobnie lepszym tempem, ale kapitalna obrona w wykonaniu Kacpra Sztuki i Alexandra Dunne’a oznacza, że to US Racing zdobyło na Imoli najwyższe laury po raz drugi z rzędu. Zawodników włoskiej stajni też jednak wypada docenić – gdyby nie nadmierna ambicja Andrei Kimiego Antonelliego w ścisłej czołówce utrzymałby się też James Wharton. Na miarę swoich możliwości nareszcie zaprezentował się też Charlie Wurz – Austriak dowiózł do mety ósme miejsce.
Po drugiej stronie barykady plasują się ekipy R-ace GP oraz Jenzer Motorsport. Francuzi byli blisko punktów z Frederikiem Lundem, który tym razem uniknął kosztownych pomyłek. Ta sztuka nie udała się Marcosowi Flackowi, który zderzył się z Ivanem Dominguesem. Z kolei Szwajcarzy od początku nie liczyli się w walce i trudno na ich temat powiedzieć coś dobrego. Wyróżnić można solidne 14. miejsce Oleksandra Partysheva. Ukrainiec dysponował na Imoli sporym potencjałem, ale kilkukrotnie stracił koncentrację i punktów w żadnym z wyścigów nie zdobył. Jego partner z ekipy, Ethan Ischer, był kompletnie niewidoczny.
Największe zaskoczenie: Martinius Stenshorne
Norweg ponownie z tylnego siedzenia zapewnił sobie godziwe punkty. Bez wątpienia najszybszy kierowca Van Amersfoort Racing odjechał kolejny spokojny wyścig, meldując się na mecie na znakomitej, szóstej lokacie. Postawa Norwega odcina się na tle jego partnerów z ekipy, którzy wciąż nie mogą dostosować się do wymagań Włoskiej F4. Emerson Fittipaldi Jr. nie dał rady wyciągnąć wniosków z poprzednich rund i ukończył zawody na 17. pozycji.
Obraz swego weekendu poprawił też Nikita Bedrin. Kierowca PHM Racing dzielnie utrzymywał siódmą pozycję na dystansie całego wyścigu, ratując pozycję ekipy po błędach Jonasa Rieda i Viktorii Blokiny. Równie dobrze zaprezentował się jego kolega ze stajni, Taylor Barnard. Brytyjczyk w pierwszej fazie wyścigu uwikłał się w walkę z kierowcami Premy i Ivanem Dominguesem i wyszedł z niej z przyzwoitymi, 10 punktami.
Największe rozczarowanie: Ivan Domingues
Portugalczykowi należały się pochwały za rozegranie poprzedniego wyścigu, ale w ostatniej rundzie weekendu kompletnie się pogubił. Prowadzenie stracił już na starcie, a następne pozycje tracił niemal co okrążenie. Na ostatnim kółku dodatkowo stał się ofiarą kolizji z Marcosem Flackiem. Utrata tempa przez kierowcę Iron Lynx jest zastanawiająca – w czasówkach osiągał niezłe czasy (był 12. i 3.), ale na dystansie całego wyścigu kompletnie nie mógł dogadać się ze swoją maszyną.
Trudno również znaleźć usprawiedliwienie dla Andrei Kimiego Antonelliego. Włoch co prawda tym razem walczył o punkty i zajął czwarte miejsce, ale w międzyczasie katapultował w żwir swojego zespołowego kolegę, Jamesa Whartona. Australijczyk odbił kilka miejsc i finiszował dziesiąty, ale szalony atak Antonelliego w Rivazzie mógł zakończyć się znacznie gorzej. Aż do czasu wyjazdu samochodu bezpieczeństwa Włoch nie miał też podejścia do Alexandra Dunne’a, a gdy już niemal zrównał się z Irlandczykiem, ten zdołał heroicznie obronić lokatę. Lider klasyfikacji ADAC F4 z pewnością liczył na więcej na swym „domowym” obiekcie – urodził się bowiem w Bolonii.
Klasyfikacje generalne po weekendzie na Imoli
Z prowadzeniem wśród kierowców wyjeżdża z Imoli Alexander Dunne, który jako jedyny trzykrotnie stawał na w ten weekend na podium. Irlandczyk ma 58 punktów na koncie. Nieco dalej, za jego plecami ustawiają się Rafael Camara z 47 i Kacper Sztuka z 43 „oczkami”. Piątkę uzupełniają dość niespodziewanie Martinius Stenshorne i Nikita Bedrin, którzy mają odpowiednio 28 i 23 punkty.
Wśród ekip prowadzenie powiększa US Racing – Niemcy mają już 105 punktów. Na drugiej pozycji umacnia się Prema, która zapisała ich na swoim koncie 86. Niezłym dorobkiem może się też pochwalić PHM Racing z 42 punktami i bazujący na świetnych wynikach wspomnianego Norwego Van Amersfoort. Holendrzy opuszczą Imolę z 28 punktami.
Następna runda: Misano
Kolejna runda Włoskiej Formuły 4 odbędzie się za niespełna miesiąc, dokładnie 3-5 czerwca, na torze Misano. Do tego czasu wielu kierowców zaliczy różne testy lub też weźmie udział w wyścigach innych serii. Niewykluczone, że część zawodników, która rozpoczęła sezon F4 od niemieckiej edycji, wystartuje w połowie maja na torze Hockenheimring. Póki co, nie wiemy, czy znakomite występy Kacpra Sztuki na Spa-Francorchamps oraz Imoli zaowocują kolejnymi dodatkowymi startami w ADAC F4.
Ciasna i techniczna nitka, standardowa dla MotoGP, zwiastuje ciekawe ściganie, choćby ze względu na obecność dwóch długich prostych. W F4 struga aerodynamiczna jest naturalnie o wiele słabsza niż w F1 czy nawet F2, ale efekt ten i tak da się zauważyć. Włoska wersja tej kategorii ściga się tutaj od 2015 roku, kiedy wyścigi wygrywali Estończyk Ralf Aron oraz Rosjanin Robert Schwartzman.
Wśród tegorocznych faworytów tradycyjnie upatrywać należy Premę, zwłaszcza Andreę Kimiego Antonelliego, który będzie chciał odrobić straty po koszmarze Imoli. W czołówce nie powinno też zabraknąć jego kolegów z ekipy, a natarcie na podium poprowadzą z pewnością zawodnicy niemieckich stajni US Racing i PHM Racing. Czekają nas zatem ciekawe zmagania. Warto też wspomnieć, iż juniorska seria towarzyszyć będzie kilku innym zawodom, choćby Włoskiej serii GT, Porsche Carrera Cup czy rywalizacji samochodów turystycznych.
Uwaga! Osoby zainteresowane wspieraniem kariery Kacpra Sztuki zapraszamy na stronę polskiego zawodnika w serwisie Patronite. Każdy z was może przyczynić się do dalszego rozwoju naszego kierowcy w seriach juniorskich i nie tylko.
Wyniki 3. wyścigu Włoskiej F4 na torze Imola