Connect with us

Czego szukasz?

Formuła 1

Pierwsze jazdy bolidami F1 w Polsce to już historia. I edycja „Formula Drive” już za nami

W dniach 2-4 czerwca na Torze Silesia Ring odbyła się pierwsza tura wydarzenia „Formula Drive – Poprowadź Bolid F1”. Miłośnicy motorsportu mieli niezwykłą okazję, aby pierwszy raz w Polsce usiąść za kierownicą bolidu F1. Oprócz jazd modelem Williams FW29, można było skorzystać także z jazdy BMW Sauber F1.06 X2 w roli pasażera.

przód williams f1 mod fw29 2007 formula drive pit lane
Fot. Adrian Drozdek

Bolidy w akcji

Na tym niecodziennym wydarzeniu motoryzacyjnym pojawiły się aż 3 typy bolidów jednomiejscowych, wywołując spore emocje entuzjastów szybkiej jazdy. Uczestnicy po przejściu profesjonalnych szkoleń realizowali jazdy bolidami Formuły Renault 2000, a na zwieńczenie dnia mogli samodzielnie poprowadzić bolid F1 Mod Williams FW29 z 2007 roku. Odczucia z jazdy lekką i zaawansowaną maszyną o mocy 650 koni mechanicznych był niezapomniane. Dokładnie takimi samymi egzemplarzami bolidów jeździli w przeszłości Nico Rosberg i Alexander Wurz.

deszcz bmw sauber x2

Fot. Adrian Drozdek / 3. dzień był pod znakiem zmiennej pogody. Kamil Franczak przejechał się BMW Sauberem F1.06 X2 na deszczówkach

Podczas wydarzenia dostępny był także dwumiejscowy bolid BMW Sauber F1.06 X2. Maszyna powstała na bazie konstrukcji BMW Sauber F1.06 z 2006 roku i Lola T97/30 z 1997 r. Konstrukcją typu co-drive przewoził wszystkim Kamil Franczak, z którym mieliśmy okazję porozmawiać. Efekty rozmowy z kierowca wyścigowym i pilotem Sił Powietrznych RP zaprezentujemy już niebawem. Dodatkową atrakcją na miejscu eventu był również symulator stworzony na bazie McLarena MP4-30 z sezonu 2015. Każdy uczestnik miał też możliwość sprawdzenia swojej szybkości reakcji i koordynacji nerwowo-mięśniowej na interaktywnym systemie treningowym. 

ZOBACZ TAKŻE
Wynajem i jazda bolidem F1. Co trzeba zrobić?

Sukces I edycji eventu

– Duże emocje i bardzo entuzjastyczne reakcje uczestników zarówno odbywających jazdy bolidami, jak również oglądających legendarne maszyny wyścigowe w akcji na torze Silesia Ring pokazały, że warto realizować w Polsce wydarzenie dla fanów F1 i stworzyć dla nich niezwykłą możliwość poprowadzenia bolidu F1 – powiedział Grzegorz Rożalski, inicjator i twórca wydarzenia Formula Drive.

formula drive williams fw29 meta czerwiec

Fot. Adrian Drozdek

Pomysł na realizację wydarzenia umożliwiającego miłośnikom motoryzacji spełnienie marzeń o poprowadzeniu bolidu F1 w naszym kraju narodził się w głowie Grzegorza Rożalskiego już kilka lat temu. Wizyta na torze Anderstorp w Szwecji i rozwijana od kilkunastu lat pasja do doświadczania ekstremalnych wrażeń za kierownicą m.in. podczas wyścigów Time Attack Poland, European Time Attack Masters oraz GSMP, zaowocowały podjęciem decyzji o przygotowaniu wydarzenia Formula Drive w Polsce. Długoterminowa praca nad tym wyzwaniem i nawiązanie efektywnej współpracy z zespołem Johana Rajamäki ze Szwecji oraz determinacja w dążeniu do celu zdobyta także w roli kierowcy wyścigowego sprawiły, że jesteśmy w Polsce po pierwszej turze wydarzenia „Formula Drive – Poprowadź Bolid F1”. Z pomysłodawcą eventu rozmawialiśmy jeszcze przed 2 czerwca, efekt możecie zobaczyć klikając w link poniżej. Jeśli chodzi o instruktora i byłego triumfatora BOSS GP wkrótce możecie spodziewać się wciągającej lektury.

ZOBACZ TAKŻE
Grzegorz Rożalski o kulisach "Formuły Drive". Specjalnie dla motohigh.pl | WYWIAD

przygotowania do jazdy f1

Fot. Adrian Drozdek

Kiedy kolejna tura „Formula Drive”?

Przed nami druga i ostatnia w 2022 roku w Polsce tura wydarzenia „Formula Drive – Poprowadź Bolid F1”. Event odbędzie się na Torze Silesia Ring w dniach 9-11 lipca.  Miłośnicy motoryzacji i sportów motorsportowych będą mogli ponownie zobaczyć bolidy w akcji. Za to część będzie miała okazję przekonać się o wyzwaniu, jakie stwarzają. poprzez czynne uczestnictwo. Niewiele trzeba, aby móc poczuć się jak kierowcy F1, tacy jak Max Verstappen czy Lewis Hamilton. Szczegóły odnośnie tegoż przedsięwzięcia przedstawialiśmy wam jakiś czas temu na łamach motohigh.pl (link poniżej).

ZOBACZ TAKŻE
Formula Drive – spełnij marzenie o poprowadzeniu bolidu F1

Galeria zdjęć

Nasza redakcja miała okazję uczestniczyć w wydarzeniu „Formula Drive” w sobotę, 4 czerwca. Do południa nie rozpieszczała nas pogoda, co dobrze obrazuje pierwsza fotografia w środku artykułu. Wszystko jednak skończyło się dobrze, a po południu kierowcy wkroczyli do akcji i obejrzeliśmy ciekawe zmagania. Jak na pierwszy raz w bolidach wszyscy radzili sobie dość przyzwoicie. Poniższą galerią zdjęć chcemy wam oddać ten wyjątkowy klimat doświadczenia F1 w Polsce.

Reklama