Czego szukasz?

Załóż konto w Betfan!

MotoGP

Franceco Bagnaia na pole position do GP Niemiec MotoGP | Analiza

Niemal wszystkie motocykle Ducati zakwalifikowały się dziś do drugiego segmentu kwalifikacji. Daleko wystartuje jutro Joan Mir – jedyny reprezentant Suzuki.

Fot. MotoGP.com

Ducati i Bagnaia w topowej dyspozycji

Przed tym weekendem zastanawiano się jak GP21 i GP22 mogą sobie radzić na tak krętym obiekcie. W przeszłości to był jeden z najgorszych torów dla Ducati w kalendarzu. Jednak w ostatnich latach można było zaobserwować, że włoska maszyna poprawiła się w zakresie skręcania i zmiany kierunku. Dlatego też nie powinno nikogo dziwić to, że tylko Bastianini nie wszedł dziś do Q2. Na to złożyły się nie tylko prace Ducati nad aerodynamiką, ale i nad optymalizacją ustawień silnika i elektroniki. Dzięki temu to Francesco Bagnaia wywalczył pole position do GP Niemiec w MotoGP. Obok niego w pierwszym rzędzie zobaczymy jutro Fabio Quartararo i Johanna Zarco. Natomiast w drugim rzędzie wystartuje jutro Aleix Espargaro przed Di Giannantonio i Jackiem Millerem.

Słowem można powiedzieć, że Ducati jest w doskonałej pozycji wyjściowej przed wyścigiem. Bagnaia może jutro odrobić cenne punkty do Quarataro i Espargaro, którzy będą musieli oglądać się za siebie. Natomiast wcześniej wymieniony Bastianini ma ponownie przed sobą trudne zadanie. Włoch będzie musiał odrobić jak najwięcej pozycji i jednocześnie nie dopuścić do kolejnego upadku w wyścigu. Można powiedzieć, że na Włochu będzie ciążyć jutro ogromna presja.

ZOBACZ TAKŻE
Gdzie oglądać GP Wielkiej Brytanii MotoGP w Polsce? [transmisja]

Quartararo i Espargaro muszą cieszyć się z tego, co mają

Spodziewano się, że w ten weekend to właśnie ten duet będzie nadawał tempo podczas kwalifikacji, treningów i kwalifikacji. W końcu to te dwie maszyny obecnie gwarantują najlepsze prowadzenie w zakrętach, co stanowi tu klucz do sukcesu. Jednak okazało się, że Ducati miało inne plany o czym pisaliśmy powyżej. Quartararo zmagał się dziś z kłopotami z przyczepnością tyłu, co oznaczało, że trudno będzie mu wykorzystać atut Yamahy w postaci prędkości w zakrętach. Dlatego też jego drugie pole startowe można postrzegać w kategoriach sukcesu. Francuz będzie jutro w całkiem dobrej pozycji do ataku, pod warunkiem, że nie przegra startu z Johannem Zarco. Nawet jeśli jutro ukończy on wyścig na drugiej pozycji to nie powinno to stanowić powodów do zmartwień.

Aleix Espargaro również nie powinien być szczególnie zawiedziony swoją pozycją w kwalifikacjach. Czwarte pole startowe po wywrotkach w treningach to całkiem dobra odbudowa. Niestety jeśli weźmiemy pod uwagę to jak wyglądają starty w wykonaniu Hiszpana to wówczas może on mieć powody do zmartwień. Espargaro zazwyczaj traci kilka pozycji na pierwszych metrach, co potem odrabia. Jednak tym razem zadanie będzie trudniejsze, ponieważ tor Sachsenring nie sprzyja wyprzedzaniu. Warto wspomnieć, że dziś nie najgorzej, bo na dziewiątej pozycji zakwalifikował się Maverick Vinales.

Suzuki z ograniczonym składem

Japoński producent pracujący nad opuszczeniem MotoGP po tym roku ma przed sobą niezbyt łatwą niedzielę. Po trzech treningach z dalszej jazdy zrezygnował Alex Rins, który dalej odczuwa skutki kontuzji po kolizji z Nakagamim z Barcelony. Hiszpan próbował pokonać ból, ale niestety ten go pokonał i Rins wróci do ścigania dopiero od TT Assen.

Optymizmu nie dodaje także pozycja Joana Mira po kwalifikacjach. Suzuki przyzwyczaiło nas do pozycji startowych w trzecim rzędzie, które w niedzielę pozwalają im na walkę o pierwszą piątkę. Niestety samotny Mir był dziś najwolniejszy w Q2, co oznacza dla niego start z dwunastego pola. Jako, że Sachsenring to obiekt, na który trudno się wyprzedza to jego walka o podium może być jutro niemożliwa. Wprawdzie w Katalonii niewiele zabrakło do takowej pozycji, ale tam Hiszpanowi sprzyjały dodatkowe okoliczności jak dobry start i zamieszanie w pierwszym zakręcie. Z racji, że tutaj dojazd do pierwszego zakrętu jest znacznie krótszy to ten pierwszy czynnik może być mało możliwy. Na to najprawdopodobniej złożyły się nie tylko wysokie temperatury w Niemczech, ale i brak rozwoju motocykla GSXRR.

ZOBACZ TAKŻE
Oficjalnie: Jack Miller w KTM-ie po odejściu z Ducati. Oliveira traci miejsce

Taka Nakagami nadal broni honoru Hondy

Wobec fatalnej sytuacji Hondy, jedyną nadzieją na dobry wynik dla tej marki jest obecnie Taka Nakagami. Japończyk jako jedyny zawodnik na RC213V zakwalifikował się do Q2, w którym wywalczył X pozycję. Niestety patrząc po jego ostatnich wynikach należy się spodziewać, że zawodnik LCR spędzi wyścig w okolicach drugiej piątki.

Jeszcze gorzej wyglądała dziś postawa pozostałej trójki. Pol Espargaro zakwalifikował się trzynasty, a Alex Marquez i Stefan Bradl ruszą jutro z szóstego rzędu. Jedynie tego ostatniego można jakkolwiek usprawiedliwić, ponieważ Niemiec zastępujący Marqueza ponownie wykonuje tu prace rozwojowe na rzecz Hondy. Czy ktoś poza Nakagamim może jutro zapunktować dla Hondy? Teoretycznie Pol Espargaro powinien być w stanie dojechać w czołowej piętnastce. Jednak ostatnie wyścigi pokazały, że trudno będzie mu to osiągnąć.

ZOBACZ TAKŻE
Oficjalnie: Fabio Quartararo pozostaje na Yamasze. Koniec spekulacji

Co czeka nas jutro?

Na pewno można się spodziewać wysokich temperatur powietrza oraz toru. Te najprawdopodobniej skłonią zawodników do założenia twardych opon z tyłu i pośrednich, lub twardych opon z przodu. Balans sił pomiędzy Ducati, a Yamahą będzie prawdopodobnie zależał od wspomnianych temperatur. Jeśli te będą zbyt wysokie to motocykle M1 mogą mieć problemy z przyczepnością tyłu, co powinno zagrać na korzyść maszyn Desmosedici GP21 i GP22. Wyścig kategorii MotoGP wystartuje o godzinie 14:00 czasu polskiego.

Wyniki kwalifikacji do GP Niemiec MotoGP

Fot. MotoGP

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Reklama
Reklama