Czego szukasz?

Załóż konto w Betfan!

Samochody

Dacia Jogger 2022 – wszystko, co powinniście wiedzieć. Silniki, wersje, ceny, problemy

Dacia Jogger jest reklamowana jako połączenie kombi, minivana i SUV-a. Z pewnością więc wyróżnia się na tle rynkowych rywali, zwłaszcza że jest dostępna w 5- i 7-osobowej wersji. Jakie silniki i wersje wyposażenia są w ofercie i ile to wszystko kosztuje? W tym artykule znajdziecie najważniejsze informacje na temat samochodu, także rynkowe problemy, które spotkały go wkrótce po rozpoczęciu sprzedaży w Polsce.

dacia jogger
Fot. Dacia

Dacia Jogger to jeden z najnowszych modeli rumuńskiej marki, którym chce podbić rynek w 2022 roku. Dostępny w wersji 5- i 7-osobowej samochód ma 4 547 mm długości, 1 784 mm szerokości, 1 632 mm wysokości oraz 2 897 mm rozstawu osi. Pojemność zbiornika na benzynę we wszystkich wersjach wynosi 50 litrów, a tego na LPG 40 litrów pojemności napełniania. Bagażnik może pomieścić 607 litrów w wersji 5-osobowej i 160 litrów w wersji 7-osobowej. Po złożeniu wszystkich siedzeń oprócz kierowcy (tak, to możliwe) wzrasta ona do 1819 litrów.

Jakie jednostki napędowe?

Producenci samochodów od lat dają swoim klientom coraz mniejsze możliwości wyboru, jeśli chodzi o wybór silników. Dacia Jogger nie jest w tym trendzie więc niczym wyjątkowym, ale rumuński producent oferuje klientom jedynie… dwie jednostki napędowe. W 2023 roku do sprzedaży ma trafić Jogger z napędem hybrydowym, ale do tego czasu klienci zainteresowani tym modelem mają niewielki wybór.

Składa się on z dwóch silników benzynowych, przy czym w drugim mamy do czynienia z fabryczną instalacją LPG. Nie do końca wiemy jak to nazwać, bo to dwa silniki w jednym albo i jeden silnik w dwóch wersjach. W każdym razie ECO-G ma litr pojemności moc maksymalną na poziomie 100 KM, która spada do 90 KM bez LPG. Wariant w pełni benzynowy to jednostka TCe, której moc maksymalna wynosi 110 koni mechanicznych.

W obu wariantach do wyboru (a w zasadzie bez-wyboru) jest jedynie 6-biegowa manualna skrzynia biegów.

dacia jogger

Fot. Dacia

Wersje wyposażenia

Dacia Jogger dostępna jest w trzech wersjach wyposażenia – Essential, Comfort i SL Extreme.

Nie jest żadną tajemnicą ani nowością, że samochody Dacii są produktami budżetowymi, skierowanymi do klientów, którzy nie poszukują luksusu i wyrafinowanych rozwiązań. Z tego też powodu nie sposób oczekiwać cudów od bazowej wersji Joggera – Essential.

Znajdują się w niej m.in. elektryczne szyby przednie, światła dzienne i mijania w technologii LED oraz kilka podstawowych asystentów bezpieczeństwa. Najgorsze w niej jest jednak co innego – nie zawiera ona żadnego ekranu systemu info-rozrywki ani nawet osobnego radia. Steruje się nim przyciskami na kierownicy, a komunikaty pojawiają się na ekranie komputera pokładowego.

Nieco lepiej jest w wersji wyposażenia Comfort. Znajdziemy tam już elektryczne lusterka, tylne szyby elektryczne, a także wspomaganie parkowania tyłem. Na pokładzie jest także dostępna klimatyzacja manualna i 8-calowy ekran dotykowy systemu informacyjno-rozrywkowego. Jest on kompatybilny z Apple CarPlay i Android Auto (oczywiście przewodowo).

Klimatyzacja automatyczna jest domeną najbogatszej wersji wyposażenia – SL Extreme. Poza nią Jogger w tej wersji ma kamerę cofania, bezkluczykowy dostęp czy antenę w kształcie płetwy rekina. We wszystkich wersjach samochód jest dostępny jedynie z 16-calowymi kołami – w wersji Essential jedynie stalowymi. Aluminiowe są standardem w SL Extreme, a opcją w Comfort.

dacia jogger

Fot. Dacia

Dacia Jogger 2022 – problemy

Jeśli jesteście fanami badań bezpieczeństwa samochodów i organizacji Euro NCAP, to nie mamy dla was dobrych informacji. Dacia Jogger otrzymała bowiem zaledwie jedną gwiazdkę w testach zderzeniowych tej organizacji. Jej wynik to 70% za ochronę dorosłych pasażerów, 69% za ochronę dzieci, 41% za ochronę pieszych i 39% za asystentów bezpieczeństwa.

Niska ocena wynika chociażby z braku systemu przypominającego o zapięciu pasów w trzecim rzędzie. Jeśli samochód dysponowałby takowym, dostałby dwie gwiazdki. Co ciekawe, Euro NCAP nie rozbijało Joggera, a wyniki ustaliło na bazie bardzo zbliżonego konstrukcyjnie Sandero Stepway, wprowadzając drobne korekty w ocenie ze względu na specyfikę Joggera.

ZOBACZ TAKŻE
Dacia Jogger - nowa, modna, wygodna i... z jedną gwiazdką. Specjaliści Euro NCAP byli bezlitośni

Jakie możliwości personalizacji?

Samochód dostępny jest w sześciu kolorach – pięciu metalizowanych (Brązowy Terracotta, Szary Moonstone, Szary Comete, Czarna Perła oraz Niebieski Iron) oraz jednym niemetalizowanym – Biel Alpejska. Niebieski nie jest dostępny w wersji Extreme.

Najważniejszą z punktu widzenia potencjalnego klienta opcją są podgrzewane przednie fotele, w które w ogóle nie można wyposażyć samochodu w wersji Essential, a w dwóch pozostałych wersjach kosztuje to 700 złotych.

Dostępne są także cztery opcjonalne pakiety – Komfort, City, Komfort Plus i Komfort Premium. Generalnie polegają one na doposażeniu „biedniejszych” wersji w elementy z „bogatszych” wersji wyposażenia. Komfort Premium w cenie 2 500 zł obejmuje m.in. system kontroli martwego pola, automatyczny hamulec ręczny czy system wspomagania parkowania przodem.

Z ciekawostek dotyczących doposażania samochodu warto zauważyć, że kamera cofania jest dostępna tylko i wyłącznie w wersji SL Extreme, a właściciele Joggera Essential nie mogą doposażyć go w klimatyzację automatyczną, a jedynie manualną.

dacia jogger wnętrze

Fot. Dacia

Dacia Jogger 2022 – ceny

Cennik Dacii Jogger rozpoczyna się od 69 900 zł za 5-miejscowy samochód z silnikiem ECO-G 100 w wersji Essential. Za Comfort trzeba zapłacić 78 100 zł, a za SL Extreme 82 100 zł. 5-miejscowa wersja z benzyniakiem TCe o mocy 110 KM kosztuje natomiast w zależności od wersji od 71 900 zł do 84 100 zł.

Dacia wyceniła dwa dodatkowe miejsca w samochodzie na 4 tysiące złotych. Taka jest bowiem różnica w wersjach samochodu w wersji 5- i 7-osobowej. Essential z silnikiem ECO-G kosztuje więc 73 900 zł, Comfort 82 100 zł, a SL Extreme 86 100 zł. 7-osobowa wersja w poszczególnych wersjach kosztuje odpowiednio 75 900 zł, 84 100 zł i 88 100 zł.

4.2/5 (liczba głosów: 6)
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Reklama