Connect with us

Czego szukasz?

Biznes

Co oznacza akronim BMW? Wbrew pozorom historia nie jest taka prosta

Co oznacza akronim BMW? Bayerische Motoren Werke – wszyscy to wiedzą, ale droga do tej nazwy wcale nie jest tak oczywista, jak się wydaje.

akronim bmw logo

Akronim BMW – jego historia nie jest powszechnie znana

Akronim BMW oznacza Bayerische Motoren Werke GmbH, co można luźno przetłumaczyć jako bawarska fabryka silników. Nazwa odnosi się do terytorium, na którym powstała firma – niemieckiego kraju związkowego Bawaria. Jednocześnie wskazuje na oryginalną gamę produkowanych wyrobów: silniki do różnych zastosowań.

Dzisiejsze BMW AG ma swoje korzenie w Rapp-Motorenwerke GmbH, które rozpoczęło produkcję silników lotniczych w 1913 roku. Podczas I wojny światowej Rapp dostarczał swoje produkty do Cesarstwa Niemieckiego. W tamtych czasach samochody nie były przecież towarami produkowanymi masowo, a znacznie częściej wykorzystywane do podróży były pociągi.

ZOBACZ TAKŻE
BMW Z3 (1995-2002) - Bawarczyk z Ameryki Północnej | Klasyka gatunku

Rapp Motorenwerke miał swoją siedzibę w stolicy Bawarii, Monachium – podobnie jak Gustav Otto Flugmaschinenfabrik, gdzie montowano silniki lotnicze. Kiedy Otto zbankrutował w 1916 roku, firma została następnie przemianowana na Bayerische Flugzeugwerke AG (BFW). Wkrótce potem Rapp zmienił również nazwę: w 1917 roku stał się znany jako Bayerische Motoren Werke GmbH. 

Nazwa BMW zniknęła na krótki czas

W sierpniu 1918 roku Bayerische Motoren Werke GmbH zostało przekształcone w spółkę akcyjną. Jednak koniec I wojny światowej spowodował zaprzestanie produkcji silników lotniczych, ponieważ traktat wersalski zakazał Niemcom uzbrojenia się. Dlatego też BMW skupiło się na produkcji hamulców kolejowych i silników elektrycznych.

Sukces był tak wielki, że większościowy pakiet udziałów w BMW przejął w 1920 roku berliński koncern hamulcowy Knorr-Bremse AG, który włączył BMW do swojego portfolio i przeniósł się do Monachium. Bayerische Motoren Werke GmbH, jako niezależna firma, tymczasowo zniknęła ze sceny – choć nie na długo.

Dlaczego za narodziny BMW uważa się 1916 rok?

W 1922 roku głównym udziałowcem Knorr-Bremse AG był Camillo Castiglioni, największy inwestor i pionier w dziedzinie budowy samolotów. Kupił nazwę BMW i przejął działalność związaną z budową silników. Przeniósł swoich pracowników, zakłady produkcyjne i logo firmy do Bayerische Flugzeugwerke AG (BFW).

ZOBACZ TAKŻE
BMW Serii 3 E46 (1998 - 2007) – czy warto kupić? [opinie, problemy]

W tym samym roku firma przeniosła się do budynków fabrycznych BFW przy Lerchenauer Strasse i zmieniła nazwę na Bayerische Motoren Werke AG. I tak nazwa BMW po raz drugi weszła do rejestru przedsiębiorców.

Oznacza to, że BMW AG jest następcą prawnym BFW. Siedziba firmy i fabryka macierzysta BMW Group nadal znajdują się w dawnej fabryce BFW w Milbertshofen w Monachium. Ponadto jest coś, co pozostawili w spadku producenci samolotów BMW AG: za oficjalne narodziny BMW uważa się datę 7 marca 1916 r., kiedy powstała firma BFW.

4.5/5 (liczba głosów: 6)
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama