Czego szukasz?

Załóż konto w Betfan!

Samochody

Suzuki Vitara 2022 – wszystko, co powinniście wiedzieć. Silniki, wersje, ceny, hybryda

Co oferuje i ile kosztuje Suzuki Vitara w 2022 roku w Polsce? Przyjrzeliśmy się ofercie coraz popularniejszego małego SUV-a japońskiej marki. Przeanalizowaliśmy silniki, wersje wyposażenia, opcje dodatkowe i oczywiście ceny.

suzuki vitara 2022
Fot. Suzuki

Suzuki Vitara to w 2022 roku w Polsce mały SUV zdobywający coraz większą popularność, podobnie jak cała marka. Jego wyróżnikiem jest przede wszystkim możliwość napędu na cztery koła w przeciwieństwie do rywali z segmentu. Pojazd ma 4 175 mm długości, 1 775 mm szerokości i 1 610 mm wysokości. Rozstaw osi wynosi natomiast dokładnie 2 500 mm. Pojemność bagażnika wynosi 375 litrów, a maksymalnie można ją zwiększyć do 1 120 litrów. Zbiornik paliwa we wszystkich wersjach ma 47 litrów.

Suzuki Vitara 2022 – wersje wyposażenia

Japoński mały SUV jest dostępny w czterech wersjach wyposażenia – Comfort Plus, Premium, Elegance i Elegance Sun.

W podstawowej wersji Comfort Plus samochód jest już naprawdę przyzwoicie wyposażony. Przede wszystkim na pokładzie znajduje się automatyczna klimatyzacja 0raz adaptacyjny tempomat z ogranicznikiem prędkości. Standardem w tej wersji są 16-calowe, stalowe koła. Samochód jest wyposażony w kilku asystentów dostępnych u rywali w wyższych wersjach wyposażenia. To m.in. system rozpoznawania znaków drogowych, system reagowania przed kolizją z kamerą monoskopową i czujnikiem laserowym, a także system przeciwdziałający zjeżdżaniu z właściwego pasa ruchu. Do największych minusów należą ledwie 4,2-calowy wyświetlacz wielofunkcyjny z… odtwarzaczem CD, co jest w dzisiejszych czasach już niemal niespotykane. Na szczęście istnieje możliwość sparowania smartfona za pomocą Bluetooth.

W wersji wyposażenia Premium jest dużym udoskonaleniem bazowej wersji. Przede wszystkim samochód jest już wyposażony w 17-calowe, aluminiowe felgi. Poza tym systemem informacyjno-rozrywkowym steruje się już za pomocą 7-calowego dotykowego ekranu. Można go też sparować z Android Auto i Apple CarPlay. Grono asystentów bezpieczeństwa w tej wersji zostało uzupełnione m.in. o system ostrzegania o ruchu poprzecznym z tyłu pojazdu czy system monitorowania martwego pola.

W wersji wyposażenia Elegance dochodzą czujniki parkowania z tyłu i przodu, kierunkowskazy w obudowach lusterek czy składane lusterka zewnętrzne. Wersja Elegance Sun to natomiast minimalne uzupełnienie powyższej, przede wszystkim o przeszklony dach panoramiczny.

suzuki vitara 2022

Fot. Suzuki

Silniki

Suzuki Vitara w 2022 roku w Polsce jest dostępny z dwoma rodzajami napędów. Pierwszy to turbodoładowany, 4-cylindrowy 1.4 BoosterJet o mocy maksymalnej 129 KM uzupełniony tzw. miękką hybrydą, a więc instalacją elektryczną 48V, która obniża zużycie paliwa i emisję CO2.

Ta jednostka napędowa jest dostępna zarówno w wersji z napędem na dwa koła, jak i na wszystkie koła (dołączany napęd tylnej osi). Tym samym jest to jeden z nielicznych małych SUV-ów na polskim rynku, który można mieć z napędem na cztery koła.

W wersji z napędem 2WD pojazd jest dostępny zarówno z 6-biegową manualną, jak i automatyczną skrzynią biegów o 6 przełożeniach. Z napędem 4×4 AllGrip Select obecnie można go skonfigurować natomiast jedynie z manualem.

ZOBACZ TAKŻE
TEST | Suzuki Swace 2022 1.8 Hybrid Elegance - dla pragmatyków

Drugim napędem jest pełna hybryda. Składa się ona z 4-cylindrowego, 1.5-litrowego silnika Strong Hybrid o mocy maksymalnej 102 KM, który po połączeniu z silnikiem elektrycznym daje 116 koni mechanicznych mocy całego układu napędowego.

Strong Hybrid – podobnie jak BoosterJet – jest dostępny zarówno w wersji z napędem na dwa, jak i na cztery koła. Zasadnicza różnica polega na tym, że można go sparować jedynie z automatyczną, 6-biegową skrzynią biegów AGS.

suzuki vitara 2022

Fot. Suzuki

Opcje dodatkowe

Suzuki przygotowało dla klientów łącznie siedem kolorów lakierów nadwozia. Dwa zwykłe (biały Superior White oraz czerwony Bright Red) i pięć metalizowanych. To biały Cool White Pearl, srebrny Silky Silver Metallic, szary Galactic Grey Metallic, czarny Cosmic Black Pearl Metallic oraz turkusowy Atlantic Turquoise Pearl Metallic.

Samochód można skonfigurować także z białym albo czarnym dachem, a co istotne, w tym przypadku do wyboru pojawiają się kolejne kolory. To jasno niebieski Ice Grayish Blue Metallic (z czarnym dachem), Savanna Ivory Metallic w kolorze kości słoniowej (z czarnym dachem), Solar Yellow Pearl Metallic (z białym albo czarnym dachem), a także znane już Galactic Grey Metallic (z czarnym dachem), Atlantic Turquoise Pearl Metallic (z białym albo czarnym dachem) oraz Bright Red (z czarnym dachem).

Japoński producent przygotował poza tym pakiety stylizacyjne – Outdoor i Miejski, które najlepiej świadczą o ich wyglądzie. Stanowią przede wszystkim zmiany w wyglądzie zewnętrznym – kolory, specjalne przetłoczenia czy dodatkowe elementy ozdobne. Dla fanów detali powstały także dwa specjalne zegary – Tough i Kanji – który można udekorować wnętrze.

Do tego dochodzą dekoracyjne listwy ozdobne kraty wlotu powietrza albo przedniego zderzaka i błotnika. Ogólnie rzecz biorąc, Suzuki bardzo mocno postawiło na personalizację. Można bowiem także zmienić obramowanie ozdobne świateł do jazdy dziennej, nakładki lusterek bocznych, tylny spojler czy centralną listwę tylnego zderzaka. Mało? Możecie także mieć ozdobne naklejki z motywem Safari.

We wnętrzu można natomiast spersonalizować m.in. ramki wylotów wentylacyjnych i wykończenie konsoli centralnej w ulubionym kolorze do wyboru (naprawdę wiele możliwości). Jeśli chcecie, możecie także mieć kolorową dźwignię zmiany biegów czy… kolorowe pedały. Niestety, Suzuki ukrywa ceny swoich opcji dodatkowych, więc w razie zainteresowania musicie dopytać dealera.

suzuki vitara 2022 wnętrze

Fot. Suzuki

Suzuki Vitara 2022 – cennik

Ceny Suzuki Vitary w Polsce startują od 87 900 zł. W tej cenie otrzymamy samochód w wersji wyposażenia Comfort Plus z napędem na przód 1.4 BoosterJet i manualną skrzynią biegów. Ceny wersji wyposażenia Premium startują od 93 900 zł, a Elegance od 101 900 zł. W wersji z napędem na dwa koła i automatyczną skrzynią biegów, Vitara jest dostępna tylko w jednej wersji wyposażenia – Premium, której ceny startują od 101 900 zł.

Szczytem oferty z tym silnikiem jest oczywiście samochód z napędem 4×4 i manualną skrzynią biegów. Ceny 1.4 BoosterJet w wersji wyposażenia Premium startują od 104 900 zł, Elegance od 112 900 zł, a Elegance Sun od 117 900 zł.

Cennik pełnej hybrydy 1.5 Strong Hybrid startuje znacznie wyżej od BoosterJet. Samochód z napędem na dwa koła można otrzymać w wersjach wyposażenia Premium (od 108 900 zł) albo Elegance (od 116 900 zł). Vitara z napędem 4×4 AllGrip kosztuje natomiast od 119 900 zł za Premium i od 132 900 zł za Elegance Sun.

5/5 (liczba głosów: 4)
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Reklama