Czego szukasz?

ELMS i AsLMS

Kalendarz ELMS 2023. Miejsca i daty wyścigów

W tym newsie dowiecie się, jak wygląda kalendarz ELMS na sezon 2023. Ten zawiera między innymi nowy tor oraz nową godzinę startu wyścigu, bowiem jeden z nich odbędzie się …w nocy, aby uniknąć kolizji z wyścigiem Formuły 1.

ACO zaprezentowało kalendarz ELMS na sezon 2023
Fot. ELMS

Drobne zmiany względem sezonu 2022

Kalendarz ELMS na sezon 2023 delikatnie różni się względem terminarza z poprzedniego sezonu, ale nie jakoś szczególnie. Poza wypadnięciem 4h Monza na rzecz 4h Aragon, zmiany dotyczą głównie kolejności rozgrywania wyścigów. Przykładowo w 2023 roku, Prolog oraz otwarcie sezonu odbędą się w Barcelonie, zamiast Le Castellet, które z kolei będzie trzecią rundą mistrzostw. Drugie miejsce w kalendarzu utrzyma 4h Imola. Zaś dwie ostatnie rundy zgodnie z kilkuletnią tradycją rozegrane zostaną na Spa-Francorchamps oraz Portimao.

Największą zmianą będzie debiut 4h Aragon w ELMS, ale  nie z racji tego, że jeszcze nigdy europejska seria nie ścigała się na tym torze. Najważniejszym urozmaiceniem przy tej rundzie będą godziny, w jakich ten wyścig miałby się odbyć. Wprawdzie nie podano jeszcze dokładnych godzin startu każdego z wyścigów. Jednak już przy prezentacji terminarza, ACO zapowiedziało, że runda w Aragonii wystartuje w godzinach nocnych czasu polskiego. Sam pomysł może niekoniecznie brzmieć atrakcyjnie dla europejskich kibiców serii.

Jednak należy pamiętać, że od kilku lat wiele serii wyścigowych zmaga się z problemem w postaci kolizji terminów w F1. W przypadku drugiej rundy w Hiszpanii będzie ona kolidować z GP Holandii. ACO planując start 4h Aragon na sobotę w godzinach wieczornych podjęło próbę uniknięcia kolizji godzinowej ze wspomnianym wyścigiem. Czy ten pomysł ma prawo się sprawdzić? To się okaże. Oprócz tego, jeszcze dwie inne rundy European Le Mans Series zaliczą kolizje z Formułą 1. 4h Imola oraz 4h Spa „spotkają się” odpowiednio z GP Miami oraz Japonii. Jednak tu również nie dojdzie do bezpośredniego nałożenia się godzin wyścigów.

ZOBACZ TAKŻE
Transmisja 4h Portimao ELMS - gdzie oglądać live? [stream]

Kalendarz ELMS na sezon 2023

Poniżej znajduje się tabela z aktualnym terminarzem ELMS na 2023 rok. Dla przypomnienia dodajmy, że poza 4h Aragon, każdy z wyścigów odbędzie się w niedzielę, a kwalifikacje w sobotę. W przypadku wspomnianej rundy „czasówka” najprawdopodobniej odbędzie się w sobotni poranek przed wyścigiem. Każdy z wyścigów jest punktowany prawie tak samo, jak w Formule 1. Jedyną różnicą jest to, że dodatkowy punkt można wywalczyć w kwalifikacjach za zdobycie pole position, a nie uzyskanie najszybszego czasu okrążenia w wyścigu.

Kalendarz ELMS 2023

Nr. rundyNazwa rundyTorData
-PrologCircuit Barcelona-Catalunya19-20 kwietnia
1.4h BarcelonaCircuit Barcelona-Catalunya23 kwietnia
2.4h ImolaAutodromo Enzo e Dino Ferrari7 maja
3.4h Le CastelletCircuit Paul Ricard16 lipca
4.4h AragonMotorland Aragon26 sierpnia (sobota)
5.4h SpaSpa-Francorchamps24 września
6.4h PortimaoAutodromo Internacional do Algarve22 października

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama