Connect with us

Czego szukasz?

Samochody

Kia Sorento 2023 – wszystko, co powinniście wiedzieć. Silniki, wersje, opcje, ceny

Kia Sorento to jeden z najpopularniejszych dużych SUV-ów w Polsce. Sprawdzamy, ile kosztuje i co oferuje w 2023 roku. Przeanalizowaliśmy ofertę modelu i zebraliśmy najważniejsze informacje w jednym miejscu. Poniżej znajdziecie kluczowe dane na temat silników, wersji wyposażenia, opcji dodatkowych i cen.

kia sorento 2023
Fot. Kia

Kia Sorento 2023 to jedna z największych propozycji koreańskiej marki, której IV generacja pojawiła się na rynku w 2020 roku. Można go kupić zarówno w wersji 5-, jak i 7-osobowej. Samochód ma 4 810 mm długości, 1 910 mm szerokości i 1 700 mm wysokości, a rozstaw osi wynosi 2 815 mm. Pojemność bagażnika wynosi od 902 litrów dla wersji 5-osobowej i od 185 litrów dla wersji 7-osobowej (813 litrów dla złożonego 3. rzędu).  Zbiornik paliwa ma natomiast 67 litrów. Nowy samochód jest standardowo objęty gwarancją na 7 lat albo 150 000 km.

Kia Sorento 2023 – silniki

Kia Sorento w 2023 roku w Polsce dostępna jest tylko w jednej konfiguracji, choć z wieloma możliwościami. To pełna hybryda (HEV) bazująca na silniku 1.6 T-GDI. W przeszłości dostępna była także hybryda plug-in (PHEV) bazująca na tej samej jednostce (możliwe, że wróci do oferty) oraz Diesel 2.2 CRDi. Tego drugiego raczej już nie uświadczymy. 

1,6 T-GDI PHEV jest dostępny zarówno z napędem na dwa koła (2WD), jak i na wszystkie koła (AWD). Samochód można skonfigurować jedynie z automatyczną skrzynią biegów, która ma sześć przełożeń. 

Maksymalna moc układu hybrydowego wynosi 230 KM, na co składa się 180 KM z silnika spalinowego i 60 KM z silnika elektrycznego. Maksymalny moment obrotowy wynosi natomiast 350 Nm. 

Zużycie paliwa Kii Sorento 2023 dla poszczególnych wersji według WLTP prezentuje się następująco:

  • 1.6 T-GDI HEV 2WD – 6,4-6,8 l/100 km w cyklu mieszanym;
  • 1.6 T-GDI HEV AWD – 6,8-7,5 l/100 km w cyklu mieszanym.
kia sorento 2023

Fot. Kia

Wersje wyposażenia

Kię Sorento czwartej generacji można obecnie skonfigurować w czterech wersjach wyposażenia – M, L, XL oraz specjalnej Prestige Line. Na wstępie warto zauważyć, że wersja 7-miejscowa Sorento w każdej wersji wygląda tak samo pod względem trzeciego rzędu siedzeń. Jest on dzielony 50/50, ma podłokietniki dla pasażerów, dodatkowe gniazda USB oraz klimatyzację manualną z osobnym sterowaniem. 

Bazę w tym modelu stanowi wersja M, która jest już wyposażona naprawdę dobrze. Znajdziecie w niej dwustrefową klimatyzację automatyczną, 12,3-calowe cyfrowe zegary z kolorowym ekranem czy 8-calowy ekran systemu informacyjno-rozrywkowego. Jest też kamera cofania, system automatycznego hamowania z trybem wykrywania pojazdów, pieszych czy rowerzystów, a także czujniki parkowania z przodu i tyłu. Standardem są 17-calowe felgi aluminiowe oraz zapasowe koło dojazdowe, co nie jest dzisiaj już powszechnie spotykane. Już w bazie znajdziecie także aktywny tempomat z inteligentnym ogranicznikiem prędkości czy światła i kierunkowskazy LED. Ogólnie rzecz biorąc Sorento startuje z naprawdę wysokiego poziomu. 

Wersja wyposażenia L to głównie ulepszenia w zakresie technologii, choć nie tylko. Do najbardziej zauważalnych należą już 19-calowe felgi aluminiowe, podgrzewana kierownica i przednie fotele, a także 10,25-calowy ekran systemu informacyjno-rozrywkowego. Do grona asystentów w tej wersji dołączają natomiast m.in. system monitorowania martwego pola z funkcją korekty toru jazdy, system monitorowania ruchu pojazdów podczas cofania z funkcją automatycznego hamowania czy asystent jazdy po autostradzie i w korkach. 

ZOBACZ TAKŻE
Używana Kia Sorento III - silniki. Wyłącznie solidne propozycje. Wady, zalety, opinie

Co w najlepiej wyposażonych wersjach?

Najbardziej rozbudowana standardowa wersja wyposażenia XL jest uzupełnieniem L. Znajdziecie tam skórzaną tapicerkę foteli, funkcję podgrzewania skrajnych foteli w drugim rzędzie, przyciemniane tylne szyby czy rolety przeciwsłoneczne dla pasażerów drugiego rzędu. Jest też indukcyjna ładowarka do telefonu. Ogólnie rzecz biorąc zmiany nie są aż tak znaczące niż pomiędzy dwoma poprzednimi wersjami. 

Wersja Prestige Line to pełnia luksusu w Kii Sorento. Objawia się ona chociażby wentylowanymi fotelami przednimi, systemem audio Bose z 12 głośnikami czy wyświetlaczem przeziernym. Jest też specjalna skórzana tapicerka, fotele kierowcy i pasażera z rozbudowanymi funkcjami kierunkowymi czy tylne zawieszenie z funkcją poziomowania bez elektroniki. Pakiet asystentów uzupełniono jeszcze o kamerę 360 stopni, system monitorujący przestrzeń za pojazdem podczas cofania z funkcją automatycznego hamowania czy funkcję sterowania autem za pomocą pilota. System monitorowania martwego pola rozszerzono natomiast o funkcję wyświetlania obrazu z kamer bocznych na wyświetlaczu centralnym. 

kia sorento 2023

Fot. Kia

Możliwości personalizacji i dodatkowe opcje

Samochód dostępny jest w dziesięciu kolorach. To Clear White, Snow White Pearl, Mineral Blue, Steel Gray, Platinum Graphite, Runway Red, Essence Brown, Silky Silver, Aurora Black Pearl oraz Gravity Blue. Ten pierwszy dostępny jest bez dopłaty, wszystkie pozostałe kosztują 3 000 zł. 

Standardowe wyposażenie samochodu jest tak rozbudowane, że Kia tak naprawdę nie oferuje żadnych pakietów „doposażających”. Są jednak oczywiście opcje, które można dokupić. Dla wersji XL i Prestige Line najciekawszą możliwością jest sterowany elektrycznie panoramiczny dach z elektrycznie regulowaną roletą za 5 000 zł. 

Jakie są inne opcje dodatkowe dla Kii Sorento IV? Warto wymienić też systemy zabezpieczające przed kradzieżą lub uruchomieniem samochodu. Kia może je zamontować fabrycznie za 1 457 zł. 

Dla modelu można kupić także pakiet przeglądów na 4 lata albo 60 tysięcy km w cenie 5 538 zł. 

kia sorento 2023 wnętrze

Fot. Kia

Kia Sorento 2023 – ceny

Cennik Sorento w 2023 roku w Polsce rozpoczyna się już od naprawdę wysokiej kwoty. To jednak pochodna bardzo bogatego wyposażenia w standardzie, które opisaliśmy wyżej. Ceny 5-miejscowego Sorento z napędem 2WD startują od 186 900 zł w wersji wyposażenia M. Za wyposażenie L trzeba zapłacić od 201 900 zł, XL od 212 900 zł, a Prestige Line od 231 900 zł.

5-miejscowa Kia Sorento z napędem na wszystkie koła kosztuje natomiast od 195 900 zł (wersja M). We wszystkich wersjach jest ona droższa o 9 tysięcy złotych od tej z napędem na przód. Wersja L kosztuje więc od 210 900 zł, XL od 221 900 zł, a Prestige Line od 240 900 zł. 

Za 7-miejscową Sorento czwartej generacji z napędem na przód trzeba zapłacić od 189 900 zł za wersję M. Za dodatkowy rząd siedzeń trzeba każdorazowo dopłacić 3 tysiące złotych. Tym samym cennik wersji L startuje od 204 900 zł, XL od 215 900 zł, a Prestige Line od 234 900 zł. 

Hybrydowa Kia Sorento AWD z siedmioma miejscami kosztuje natomiast od 198 900 zł (wersja M). Ceny wersji L rozpoczynają się od 213 900 zł, XL od 224 900 zł, a Prestige Line od 243 900 zł. 

3.7/5 (liczba głosów: 55)
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama