Connect with us

Czego szukasz?

Formuła 1

Haas zacznie kopiować Red Bulla? Szykuje się zmiana podejścia

Guenther Steiner przyznał, że Red Bull wykonał świetną pracę i rywale nie powinni szukać winy w przepisach. Szef Haasa zasugerował jakoby jego ekipa miała spróbować obrać ścieżkę Czerwonych Byków. Czyżby już przestali naśladować Scuderię Ferrari?

haas 2023 vf-23 australia hulkenberg forma
Fot. MoneyGram Haas F1 Team

Haas nie będzie już tak wpatrzony w Ferrari?

Przypomnijmy, że amerykański zespół od początku swoich startów w Formule 1 patrzy bardziej w kierunku kolegów z Maranello. Właśnie też tam Haas ma wydzielony swój dział techniczny, korzysta z jak największej ilości podzespołów Ferrari. Jednakże obecnie Włosi też mają swoje problemy, przez co ten ruch nie okazał się dla Amerykanów tak dobry jak jeszcze w zeszłym roku. Co prawda, wydaje się, że forma VF-23 jest dobra, ponieważ punktowali oni w Arabii Saudyjskiej i Australii. Niewiele brakowało, aby w Bahrajnie też dali radę, gdyby nie pech „Hulka” po starcie z bardzo dobrej pozycji. Za to Ferrari ma za sobą najgorszy start kampanii od sezonu 2009.

ZOBACZ TAKŻE
Haas "tylko" korzysta z tunelu aero Ferrari. Nie mogą pracować razem

Red Bull straci przewagę przez karę

Wielu zauważyło, że Aston Martin dość mocno zainspirował się zeszłoroczną konstrukcją Red Bulla. Niektórych zaskoczyło to tym bardziej, ponieważ tajnia z Silverstone wynajmuje tunel aero od Mercedesa. Trzeba jednak podkreślić, że nie tak dawno przyciągnęli do siebie kilku inżynierów z obozu Czerwonych Byków. I dlatego żartobliwie mówiło się o trzech bliźniaczych konstrukcjach w Top 3 podczas pierwszych 2 weekendów wyścigowych. Według Guenthera Steinera, Haas powinien robić swoje i czerpać inspirację w celu poprawy osiągów. Jakby tego było mało wkrótce aktualni mistrzowie wyhamują z rozwojem przez liczne ograniczenia w tunelu aero i CFD, będące efektem kary za złamanie limitu budżetowego w 2021 roku.

Powiedziałbym, że one [zasady – przyp. red.] działają. Oczywiście w tej chwili Red Bull ma przewagę, ale nie powiedziałbym, że utrzymają tę przewagę teraz przez następne 20 wyścigów. Nie jestem tego taki pewien, ponieważ wszyscy dogonią ich. Mam nadzieję, że dowiemy się, w jaki sposób Red Bull osiągnął tę przewagę i będziemy mogli to skopiować lub zrobić coś podobnego – przyznał Włoch.

ZOBACZ TAKŻE
"Surviving to drive". Książka Günthera Steinera w Polsce tuż po globalnej premierze!

Wszyscy będą ciężko pracować, a wtedy nigdy nie będziesz musiał zapominać, że Red Bull otrzymał karę, którą dostał w zeszłym roku. W tym roku mogą poczynić mniejsze kroki w rozwoju w tunelu aerodynamicznym. Teoretycznie nie mogą już dużo posunąć się do przodu. Musisz zobaczyć. Wykonali jednak fantastyczną robotę. Dlatego nie można winić za to przepisów. Ponieważ jeśli ktoś wykonuje lepszą robotę niż ktokolwiek inny, powinien uzyskać przewagę – dodał Steiner.

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama