Connect with us

Czego szukasz?

F4

Euro 4: Sztuka bliski triumfu. Ugochukwu objął prowadzenie na ostatnim kółku | Analiza 1. wyścigu na Mugello

Ugo Ugochukwu wygrał inaugurację sezonu 2023 w Euro 4 Championship. Amerykanin stoczył zacięty bój z Kacprem Sztuką, z którego wyszedł zwycięsko na finałowym okrążeniu podczas pierwszej potyczki na torze Mugello. Podium uzupełnił Akshay Bohra.

kacper sztuka 1 wyścig mugello 2023 euro 4 analiza wyniki klasyfikacja generalna
Fot. Kacper Sztuka Racing / Facebook

Najlepszy kierowcy: Ugo Ugochukwu i Kacper Sztuka

Dwaj wymienieni byli dziś zdecydowanie lepsi od reszty stawki. Kacper Sztuka zaliczył świetny start i odjechał wszystkim na 1,7 s, ale potem jego przewaga topniała. Ugo Ugochukwu po uporaniu się z Akshay’em Bohrą odrobił straty do Polaka i jechał cały czas blisko jego skrzyni biegów. Sztuka umiejętnie się bronił i od czasu do czasu uciekał rywalowi z USA. Niestety pod koniec Ugochukwu miał lepsze tempo i szykował się do manewru w końcówce. Nasz rodak wybronił się na początku ostatniego okrążenia, ale już w szykanie lepiej ustawił się Amerykanin z Premy.

ZOBACZ TAKŻE
Kalendarz Euro 4 Championship 2023. Gdzie i kiedy startuje Kacper Sztuka?

Zwycięstwo Kacpra Sztuki było blisko, ale tym razem nieco zabrakło. Warto jednak zauważyć, że tempo obu liderów było tak mocne, że od trzeciego kierowcy w dół nie było mowy o zagrożeniu. Walka o wiktorię trwała cały dystans i pomiędzy Sztuką a Ugochukwu wszystko rozegrało się w duchu fair play. Nieco inaczej było przy walce zespołowego kolegi Polaka, Akshaya Bohry, z Arvidem Lindbladem. Junior Red Bulla napierał na reprezentanta Singapuru i w pewnym momencie omal nie skończył wyścigu. Bohra zamykał dość późno drzwi i otrzymał ostrzeżenie w postaci czarno-białej flagi. 

Najlepszy zespół: Prema Racing

Wydawało się, że tym razem US Racing będzie górą po zajęciu pierwszej linii. Ostatecznie 2. Sztuka i 3. Bohra zdobyli 33 punkty. Za to 1. Ugochukwu i 4. Lindblad dali Premie 37 „oczek”. Różnice nie tak duże, ale patrząc na liczbę kierowców obu ekip i stosunek 3:6, widać jeszcze dysproporcje. Mimo że niemiecka ekipa rzuca wyzwanie rywalom z Włoch wciąż czegoś brakuje. Natomiast Prema robi swoje i odjeżdża nawet w nowej serii.

ZOBACZ TAKŻE
Euro 4: Sztuka najszybszy w treningach | Analiza

Największe zaskoczenia: Bohra i Lacorte

Mimo że Akshay Bohra stawał na podium we Włoskiej Formule 4, tak często też marnował okazje. Dziś wykorzystał szansę na podium po starcie z 2. pola i zatrzymał szalejącego Lindblada, który ruszał z 5. pozycji. Obok niego pozytywnie zaskoczył 5. Nicola Lacorte. Włoch pokonał – wydawałoby się lepszych – Jamesa Whartona i Tuukkę Taponena. Widać, że ten nastolatek odzyskuje pewność siebie po kilku weekendach, kiedy jego forma była „w kratkę”. 

ZOBACZ TAKŻE
Jazda bolidem Formuły Renault 2.0. Wrażenia z 2. edycji "Formula Drive"

Największe rozczarowania: Wharton, Taponen i Badoer

James Wharton miał walczyć nawet o zwycięstwo, a tymczasem po przegraniu walki z Arvidem Lindbladem posypał się. Australijczyk ruszał z P4 i śmiało mógł walczyć o podium i robić to, co Ugochukwu i Lindblad. Ponownie nie udało się to juniorowi Ferrari. Obok niego zawiódł nieco Tuukka Taponen, który miał awansować po starcie z P6, a spadł o dwie lokaty. Tuż za nim był Brando Badoer z Van Amersfoort Racing. Włoch zyskał tylko jedno miejsce, ponieważ nie miał tempa na więcej. Dla niego 9. lokata nie jest wynikiem na miarę jego ambicji. 

Klasyfikacje generalne zgodnie z kolejnością inauguracji

Jako że jesteśmy dopiero po inauguracji nowej serii, tak kolejność w klasyfikacjach jest zgodna z tym, co widać w tabeli wyników. System punktowy jest identyczny jak we Włoskiej Formule 4, nie ma więc rewolucji. Na prowadzeniu „generalki” Euro 4 znalazł się Ugo Ugochukwu, który ma 7 punktów przewagi nad Kacprem Sztuką. Trzeci jest Akshay Bohra. Dopiero 4. jest aktualny lider Włoskiej F4.

Jeśli chodzi o klasyfikację zespołową to dzięki wynikom Ugochunwu i Lindblada na czele znajduje się zespół Prema Racing. Cztery punkty traci do niego ekipa US Racing, którą reprezentuje m.in. Kacper Sztuka. Trzeci z dużą stratą jest Van Amersfoort Racing – tylko 2 „oczka”.

Przed nami jeszcze dwie kolejki

Już jutro, 9 lipca, odbędą się kolejne dwa wyścigi serii Euro 4 Championship na torze Mugello. Drugie zawody zaplanowano na godz. 11:20 czasu polskiego. Kacper Sztuka przystąpi do nich z 5. pola i zapewne jego celem będzie walka o podium. Patrząc na dyspozycję Polaka jest to realny cel. Po tych zawodach przyjdzie nam czekać aż do godz. 18:15 na finał, podczas którego będzie nas czekać sporo walki. Tor Mugello nie sprzyja wielu manewrom wyprzedzania, ale w kilku miejscach da się pokusić o skuteczny manewr pod warunkiem, że przewaga tempa jest już dość wyraźna.

ZOBACZ TAKŻE
Gdzie oglądać Euro 4 Championship z Kacprem Sztuką? [stream, live]

Szczegóły odnośnie transmisji nowej serii wyścigowej znajdziecie w osobnym wpisie – link powyżej.

Wyniki 1. wyścigu Euro 4 Championship na torze Mugello

Wyniki euro 4 Mugello 2023 1 wyścig

Fot. ACI Sport

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama