Connect with us

Czego szukasz?

F4

Euro 4: Sztuka na podium | Analiza 3. wyścigu na Mugello

James Wharton obronił pole position i pognał do mety po premierową wiktorię w Euro 4 Championship. Australijczyk popisał się lepszym tempem od Ugo Ugochukwu, który dominował niemalże przez cały weekend. Podium ostatecznie uzupełnił Kacper Sztuka, który awansował na 3. miejsce po karze czasowej dla Arvida Lindblada.

sztuka 2023 mugello euro 4
Fot. ACI Sport

Kacper Sztuka wrócił na podium

Kierowca z Cieszyna dobrze rozpoczął rywalizację w 3. wyścigu Euro 4 na torze Mugello. Polak obronił się przed Bohrą i wykorzystał problemy Zachary’ego Davida, który startował z 4. pola. Zawodnik reprezentujący Filipiny i Maltę miał duże kłopoty, ponieważ został na swojej pozycji i spadł na koniec stawki. Kacper Sztuka awansował za to z 5. na 4. miejsce i wywierał presję na Arvidzie Lindbladzie. Junior Red Bulla początkowo próbował złapać Ugo Ugochukwu, ale Amerykanin zdołał mu odjechać dość szybko. Nasz rodak postanowił więc pomęczyć Brytyjczyka i próbował wielokrotnie atakować pod koniec prostej i przed szykaną. Niestety dwa razy lider Włoskiej Formuły 4 przesadził i wypchnął Sztukę poza tor, Sędziowie przeanalizowali wszystkie sytuacje po wyścigu i doliczyli do czasu Lindblada pięć sekund, które zepchnęły go z 3. na 5. miejsce. 

Na pewno szkoda, że odbyło się to po zawodach, jak i ceremonii dekoracji na podium. Mimo wszystko Sztuka może czuć satysfakcję, że sędziowie w końcu byli konsekwentni. Finalnie z Mugello Polak wyjedzie z podniesioną głową, ponieważ wywalczył 2., 8. i 3. miejsce. Oczywiście niedosyt po drugim wyścigu pozostaje, ponieważ mogło to się potoczyć zupełnie inaczej. Inauguracyjny weekend Euro 4 można uznać jednak za udany. 

Najlepszy kierowca: James Wharton

Tym razem Australijczyk wykonał wszystko jak należy. W wyścigach nr 1 i 2 był on daleki od walki o triumfy, ale w trzecich zawodach po starcie z pole position nie miał sobie równych. James Wharton miał świetny start, dzięki któremu odskoczył od świetnie dysponowanego Ugo Ugochukwu. Amerykanin próbował wywierać presję, ale ostatecznie ani razu nie podjął się ataku na juniorze Ferrari. Na pewno podium w 2. wyścigu dla Whartona zrobiło swoje, pozwalając mu bardziej uwierzyć we własne możliwości.

ZOBACZ TAKŻE
Euro 4: Sztuka bliski triumfu. Ugochukwu objął prowadzenie na ostatnim kółku | Analiza 1. wyścigu na Mugello

Obok triumfatora można wyróżnić wspomnianego juniora McLarena. Ugochukwu wywalczył dwa zwycięstwa i jedno drugie miejsce, co jest fenomenalnym rezultatem na przestrzeni całego weekendu i daje mu to prowadzenie w „generalce”. Obok wspomnianej dwójki wyróżniał się też Kacper Sztuka, który poza najniższym stopniem podium na koniec weekendu miał też drugie miejsce w pierwszym wyścigu. Polak był tym, który miał świetne tempo niemalże przez cały weekend. Gdyby pozycje startowe do wyścigów nr 2 i 3 były wyższe niż P5, mogłoby być o wiele lepiej. 

Najlepszy zespół: Prema Racing

Prema Racing poprawiła osiągnięcia z dwóch pierwszych wyścigów. Tym razem jej dwóch najlepszych kierowców wywalczyło dublet, który dał im 43 punkty. James Wharton i Ugo Ugochukwu byli nie do złapania podczas finałowej rywalizacji na torze Mugello. Dla porównania US Racing dzięki 3. Sztuce i 6. Bohrze wywalczyło 23 punkty. Najlepszy do tej pory występ w Euro 4 miała ekipa Van Amersfoort Racing, która uzbierała 13 punktów za 4. Dominguesa i 10. Badoera. Jak widać wciąż są to duże dysproporcje między najlepszymi ekipami F4, już nie mówiąc o pozostałych.

ZOBACZ TAKŻE
Euro 4: Sztuka najszybszy w treningach | Analiza

Największe zaskoczenia: Domingues, Taponen i Liu

Ivan Domingues miał dość trudny weekend na torze Mugello. Po rozczarowaniach w dwóch pierwszych wyścigach przyszło mu powalczyć w czołówce. Portugalczyk z Van Amersfoort Racing przebił się z 9. na 5. miejsce, co trzeba uznać za niezły wyczyn. Później kara nałożona na Lindblada dała mu finalnie wysokie 4. miejsce. Obok niego bardzo dobrze poradził sobie Tuukka Taponen. Fin po starcie z 14. pola dysponował dobrym tempem i przebijał się do przodu, co zaowocowało punktami za 8. lokatę. Poza nim trzeba jeszcze wymienić Ruiqiego Liu z US Racing, który wywalczył pierwsze punkty w Euro 4. Chińczyk ruszał z 12. pola, które zamienił na 9. lokatę i 2 „oczka”.

ZOBACZ TAKŻE
Jazda bolidem Formuły Renault 2.0. Wrażenia z 2. edycji "Formula Drive"

Największe rozczarowania: Badoer i Al Dhaheri

Brando Badoer był wymieniany jako jeden z tych, który może namieszać w nowej serii. Tymczasem Włochowi nie wyszły kwalifikacje, raz był dziewiąty, miał awarie, a weekend zakończył punktem za 10. lokatę. Syn wieloletniego testera Ferrari i ich kierowcy na przestrzeni sezonu 2009 nie popisał się, ponieważ nie poprawiał się znacząco w wyścigach. W porównaniu do zespołowego kolegi, Ivana Dominguesa, wypadł wręcz blado. Obok niego rozczarowaniem był Rashid Al Dhaheri. Zawodnik Premy miał udany 2. wyścig i wydawało się, że może przekuć 8. pole w coś więcej. Jednakże zawodnik z ZEA przepadł i finalnie wypadł poza punktowaną strefę (P11).

ZOBACZ TAKŻE
Kalendarz Euro 4 Championship 2023. Gdzie i kiedy startuje Kacper Sztuka?

Klasyfikacje generalne: Ugochukwu przed Whartonem i Bohrą

Ugo Ugochukwu objął zdecydowane prowadzenie w „generalce” Euro 4 po weekendzie na torze Mugello. Amerykanin wywalczył w sumie aż 68 punktów. Drugi w punktacji jest jego zespołowy kolega z Premy, James Wharton. Australijczyk zgromadził 48 punktów. Trzecie miejsce zajmuje Akshay Bohra, który traci do wicelidera 7 „oczek” (41). Na czwartym miejscu plasuje się Kacper Sztuka, który zebrał 37 punktów. Dopiero piąty jest Arvid Linblad, który nie gościł ani razu na podium, ale zebrał 34 „oczka”. Pozostali zawodnicy mają już dość spore straty.

ZOBACZ TAKŻE
Gdzie oglądać Euro 4 Championship z Kacprem Sztuką? [stream, live]

W klasyfikacji zespołowej Prema Racing (120) ma już dość dużą przewagę nad US Racing (84). Niemiecka ekipa może być za to bezpieczna jeśli chodzi o 2. miejsce, ponieważ Van Amersfoort Racing zebrało tylko 21 punktów.

Następna runda: Monza

Na kolejne zmagania Euro 4 Championship przyjdzie nam poczekać ponad dwa miesiące. Dopiero 15-17 września stawka zawita na legendarny tor Monza, gdzie rozegrane zostaną kolejne 3 wyścigi. Jeśli forma Kacpra Sztuki z Włoskiej Formuły 4 na tym obiekcie zostanie przeniesiona, możemy oczekiwać włączenia się go do walki o zwycięstwa. Rywale w postaci Ugo Ugochukwu, Arvida Lindblada, Jamesa Whartona, Akshaya Bohry zapewne nie ułatwią mu jednak zadania. Niewykluczone, że do czołówki zawita ktoś jeszcze.

ZOBACZ TAKŻE
Euro 4: Sztuka najszybszy w treningach | Analiza

Szczegóły dot. kalendarza Euro 4 na sezon 2023 w osobnym wpisie – link powyżej.

Wyniki 3. wyścigu Euro 4 Championship na torze Mugello

wyniki 3 wyścig mugello euro 4 2023

Fot. ACI Sport

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama