Connect with us

Czego szukasz?

Formuła 1

Najstarsi mistrzowie świata F1. Alonso i Hamilton z szansami na Top 5

Odkąd w Formule 1 pojawiali się 19-latkowie, a wkrótce potem mieliśmy debiut 17-letniego Maxa Verstappena, mało prawdopodobne wydaje się nawiązanie walki o mistrzowskie laury, mając na karku co najmniej 39 lat. Fernando Alonso i Lewis Hamilton wciąż pokazują jednak, że w odpowiednim samochodzie mogliby sięgnąć po kolejne MŚ i nawiązać do tzw. starych, dobrych czasów.

El Maestro Fangio ksywy kierowców f1 najstarsi mistrzowie świata
Zdjęcie archiwalne / Juan Manuel Fangio

Najstarsi mistrzowie świata F1

W przeszłości mieliśmy mistrzów, którzy sięgali po trofea w wieku 43 czy nawet i 46 lat. Swego czasu niektórzy wierzyli, że Michael Schumacher, który wrócił do Formuły 1 po 3 sezonach przerwy, mając już prawie 40-tkę na karku, nawiąże do Giuseppe Fariny czy Juana Manuela Fangio. Tak, to dwaj najstarsi mistrzowie świata F1 w historii. Ostatecznie 7-krotny czempion nie dołączył do nich, ponieważ po powrocie tylko raz stanął na podium.

Jeśli nie „Schumi” czy do niedawna jeszcze Kimi Raikkonen opuszczający F1 w wieku 41 lat, to fani raczej nie łudzili się, że komuś może się udać. Jednakże Lewis Hamilton, po przegranej walce z Maxem Verstappenem w 2021 roku, wciąż wydaje się głodny 8. tytułu. Obecnie 38-letni weteran nie chce składać broni i pracuje jeszcze ciężej, aby przywrócić Mercedesa na szczyt. Jeśli w sezonie 2024 byłby on zdolny wywalczyć mistrzostwo, wówczas mógłby wejść do Top 5, spychając Nigela Mansella. Swojej szansy szuka jednak też 42-letni Fernando Alonso, który stara się wyciągnąć Astona Martina na mistrzowską ścieżkę. Hiszpan pragnie 3. korony, która zwieńczyłaby jego wysiłki w motorsporcie. W najbliższych dwóch latach mógłby przepić Jacka Brabhama, a nawet i Giuseppe Farinę pod względem „wiekowości”.

1. Juan Manuel Fangio – 46 lat i 41 dni

Neubauer Daimler AG i Fangio najstarsi mistrzowie świata f1

Stopklatka z dokumentu o Fangio

Do sezonu 2002 „El Maestro” był najbardziej utytułowanym kierowcą w historii F1. Juan Manuel Fangio to pięciokrotny mistrz świata, do którego sukcesów zdołali nawiązać jedynie Michael Schumacher i Lewis Hamilton. Niemiec i Brytyjczyk mają na swoim koncie po 7 tytułów, co przesunęło Argentyńczyka na 3. miejsce w klasyfikacji wszech czasów. Żaden z wymienionych nie sięgał jednak po swoje laury aż tak późno. Fangio piąty tytuł zdobywał w 1958 roku, kiedy miał już 46 lat i 41 dni. Raczej trudno wyobrazić sobie, że w klasyfikacji najstarszych mistrzów ktoś zdoła go przebić.

ZOBACZ TAKŻE
"Fangio: człowiek, który poskromił maszyny" - rywalizacja to nie wszystko | RECENZJA

Najstarsi mistrzowie świata F1. 2. Giuseppe Farina – 43 lata i 308 dni

Nino Farina 1950 champion historia F1 najkrótsze sezony

Giuseppe Farina jako pierwszy zdobył pole position w F1

Pierwszy w historii mistrz świata Formuły 1, dokonując wielkiego wyczynu, miał już na karku 43 lata i 308 dni. Włoch reprezentujący Alfę Romeo stoczył zażarty pojedynek z Juanem Manuelem Fangio i Luigim Fagioli. Warto zaznaczyć, że jeszcze przed II wojną światową, „Nino” Farina święcił sukcesy w ME Grand Prix. Na początku istnienia F1 mieliśmy sporo kierowców z taką przeszłością w motorsporcie, którzy wznowili swoje kariery. Dlatego też ich pierwsze sukcesy przypadały już na można by powiedzieć co najmniej „średni wiek”.

ZOBACZ TAKŻE
GP Wielkiej Brytanii 1950, czyli jak wystartowały MŚ Formuły 1

3. Jack Brabham – 40 lat i 155 dni

Bruce McLaren i Jack Brabham

Fot. McLaren / Mistrz i uczeń – Bruce McLaren i Jack Brabham

Dwa lata przed Grahamem Hillem, swój trzeci zarazem ostatni tytuł wywalczył Jack Brabham. Wielki mistrz i konstruktor F1 zdobył ostatnią koronę, mając 40 lat i 155 dni. To czyni go do dziś trzecim najstarszym czempionem w historii królowej motorsportu. Niewiele brakowało, aby rok później – w 1967 roku – wyśrubowałby rekord jeszcze bardziej, ale wówczas pokonał go Denny Hulme. 

ZOBACZ TAKŻE
Liderzy klasyfikacji generalnej F1, którzy zginęli w trakcie sezonu

Najstarsi mistrzowie świata F1. 4. Graham Hill – 39 lat i 262 dni

Graham Hill Mr Monaco

Fot. F1 / Graham Hill

W 1968 roku Graham Hill wywalczył swoje drugie mistrzostwo świata w królowej motorsportu. Brytyjczyk czekał na druga koronację od sezonu 1962, czyli 6 lat. To sprawiło, że tym razem miał już dość poważny wiek, ponieważ miał 39 wiosen i 262 dni. Ojciec późniejszego czempiona z 1996 roku, Damona Hilla, jak do tej pory jest jedynym zdobywcą Potrójnej Korony Motorsportu. Graham Hill wygrał GP Monako F1 i to wielokrotnie, 24h Le Mans oraz Indy 500. 

ZOBACZ TAKŻE
Damon Hill: Nie warto unikać trudnej walki

5. Nigel Mansell – 39 lat i 8 dni

Nigel Mansell

Fot. Williams

Niemal od zawsze Nigel Mansell był uważany za zawodnika zdeterminowanego, który ma szanse na kilka mistrzowskich tytułów. Brytyjczyk mierzył się z wieloma uznanymi nazwiskami oraz przeciwnościami losu. Raz przegrał niemal pewne MŚ z Alainem Prostem z powodu awarii po stronie opony. Finalnie wszystko jednak zaskoczyło w 1992 roku, rok po powrocie do Williamsa. Mansell zdominował rywalizację, wykorzystując dominujący bolid. Ostatecznie, w 1992 roku wywalczył on swoją jedyną koronę w wieku 39 lat i 8 dni. Od tamtej pory nikt ze zdobywających tytuły nie zbliżył się do jego wieku.

ZOBACZ TAKŻE
GP Portugalii 1991: Mechanicy pozbawili Nigela Mansella szansy na tytuł?

5/5 (liczba głosów: 1)
Reklama