Connect with us

Czego szukasz?

F4

Włoska F4: Mistrzowski Sztuka | Analiza 2. wyścigu na Vallelundze

Kacper Sztuka odniósł swoje 8. zwycięstwo w sezonie 2023 we Włoskiej Formule 4. Polak po raz pierwszy triumfował na torze Vallelunga pod Rzymem, pokonując po drodze Tukkę Taponena i Brando Badoera. Uwzględniając pozycje głównych rywali w walce o tytuł, 4. Ugochukwu i 11. Lindblada, 17-latek z Cieszyna już w sobotę zapewnił sobie mistrzostwo.

sztuka us racing wygrana 2 wyścig vallelunga 2023 włoska f4 wyniki analiza
Fot. ACI Sport

Kacper Sztuka mistrzem Włoskiej Formuły 4

Drugi wyścig Włoskiej F4 na torze Vallelunga rozpoczął się dość dobrze dla Kacpra Sztuki. Polak wyciągnął lekcję z pierwszych zawodów i tym razem obronił prowadzenie przed Taponenem i Ugochukwu. Mało tego, tym razem to jego najgroźniejszy rywal w walce o tytuł zaliczył spadek na 4. miejsce. Brando Badoer wykorzystał zamieszanie między kierowcami Prema Racing i zdołał ich rozdzielić, co utrudniało zadanie juniorowi McLarena. Niestety po około połowie okrążenia doszło do wielkiego karambolu, w wyniku którego doszło do przerwania zawodów czerwoną flagą. Dystans został skrócony do 25 minut plus 1 okrążenia. Niestety służby na torze oraz sędziowie mieli sporo roboty, ponieważ w zamieszaniu brało udział przynajmniej 10 bolidów. Całe zajście rozpoczęło się od utraty przyczepności przez Freddiego Slatera. Brytyjczyk startujący z 6 pola miał tutaj namieszać w walce o podium, tymczasem wywołał efekt domina. Mimo to jeden z nowych debiutantów wrócił do walki.

ZOBACZ TAKŻE
Włoska F4: Sztuka trzeci. Polak utrzymał prowadzenie w "generalce" | Analiza 1. wyścigu na Vallelundze

Wznowienie wyścigu nastąpiło po około 50 minut od rozpoczęcia zawodów. Sędziowie zdecydowali się na restart za samochodem bezpieczeństwa. Postanowiono tez zmodyfikować kolejność, przez co Badoer spadł za Ugochukwu. Włoch szybko po restarcie wziął się za próbę ataku, co mu się udało. Później jednak Taponen go skutecznie blokował, co przywróciło juniora McLarena na wirtualne podium. Natomiast Kacper Sztuka realizował swój plan, broniąc prowadzenia i próbując uciekać. Niewiele brakowało, aby na około 16 minut przed końcem został staranowany przez Tuukkę Taponena, który uderzył do w tylne lewe koło w sektorze nr 3. Nieco dalej Badoer próbował wrócić do gry, ustanawiając najszybsze okrążenia. Za jego plecami nieźle radził sobie Freddie Slater, który ograł Alexa Powella, a potem bronił 5. lokaty. Następnie 9 minut przed końcem czasu syn Lucki Badoera udanie zaatakował Ugo Ugochukwu i pognał za liderami.

Absolutna dominacja Polaka

Finalnie Kacper Sztuka podkręcał tempo i unikał zagrożenia ze strony rywali. Na pewnym etapie wypracowane zostały ponad 5 sekund. Polak mógł jednak odetchnąć z ulgą, gdy po wycofaniu się Matteo Quintarrellego nie wywołano samochodu bezpieczeństwa na kilka minut przed końcem. Dalej Brando badoer próbował jeszcze naciskać na Tuukkę Taponena, ale nie przyniosło to skutku. Czwarty Ugo Ugochukwu musiał bardziej pilnować 4. lokaty przed Freddie’m Slaterem. Arvid Linblad walczył o symboliczny punkt. Wszystko więc układało się dobrze dla polskiego zawodnika, który pojechał po 8. triumf w sezonie i przypieczętowanie mistrzostwa.

Najlepszy zespół: US Racing

Niemiecka ekipa mogła świętować kolejne zwycięstwo Kacpra Sztuki. Do ich dorobku dorzucił się jeszcze 7. Zachary David, co dało w sumie 1 punktów. Tym razem Prema Racing była gorsza o… punkt. Drugi Taponen i czwarty Ugochukwu wywalczyli 30 „oczek”. Całkiem solidnie zapunktował Van Amersfoort Racing, który miał najlepszych kierowców na pozycjach nr 3 i 5, co oznaczało 25 pkt.

ZOBACZ TAKŻE
Sztuka po kwalifikacjach. "Wszystko poszło jak po maśle"

Największe zaskoczenia: Powell, Elkin i Egozi

Alex Powell pojechał niezły wyścig, a to dopiero jego 5. start we Włoskiej F4. Jamajczyk wywalczył świetne 6. miejsce i utrzymywał się w walce ze ścisłą czołówką. Poza nim wyróżnić należy 9. Elkina i 10. Egoziego, którzy po raz drugi z rzędu wywalczyli punkty dla siebie i ekipy Jenzer Motorsport i PHM Racing. Wielkie brawa, aż szkoda, że nie radzili sobie tak dobrze i skutecznie na przestrzeni całej kampanii.

ZOBACZ TAKŻE
Ostatnia bitwa Sztuki | Zapowiedź finału sezonu Włoskiej F4

Największe rozczarowania: Linblad, Bohra i Beeton

Arvid Linblad ponownie nie zachwycił, ponieważ zupełnie nie liczył się w walce o czołowe lokaty. Co prawda atak z 12. pola nie należał to najprostszych, ale po tym kierowcy mogliśmy spodziewać się awansu w górę tabeli o co najmniej kilka pozycji. Tak się nie stało, przez co był jedynie jedenasty i mógł pożegnać się z walką o mistrzostwo. Podobny los spotkał Ugo Ugochukwu, jednakże w jego przypadku było widać determinację do walki z Kacprem Sztuką w ten weekend. Poza wymienionymi należy wspomnieć Akshaya Bohrę i Jacka Beetona z US Racing, którzy powinni liczyć się w walce o lokaty w Top 8, a tymczasem zupełnie nam przepadli.

Klasyfikacje generalne Włoskiej F4 po 2. wyścigu na Vallelundze

Kacper Sztuka dzięki zwycięstwu w drugim wyścigu na torze Vallelunga nie tylko odjechał rywalom, ale też nie pozostawił ich złudzeń w kwestii mistrzostwa. Polak przypieczętował zdobycie tytułu na jeden wyścig przed końcem. Niezależnie już od tego, co się stanie po usunięciu 5 najgorszych występów z punktacji. Ugo Ugochukwu i Arvid Linblad powalczą o wicemistrzostwo, a Tuukka Taponen spróbuje jutro dopaść Jamesa Whartona. Pełną klasyfikację generalną znajdziecie w osobnej sekcji, do której odsyłamy was poprzez „zobacz także” poniżej.

ZOBACZ TAKŻE
Klasyfikacja generalna Włoskiej F4 2023. Sprawdź pozycję Kacpra Sztuki

W klasyfikacji zespołowej Prema Racing już jakiś czas temu zapewniła sobie miano najlepszej. Za nimi US Racing i Van Amersfoort Racing przypieczętowali miejsce na podium. Pozostałe ekipy były wyraźnie z tyłu w tym sezonie. 

Przed nami jeszcze jedne zawody

Na torze Vallelunga odbędzie się jeszcze jeden wyścig Włoskiej Formuły 4. Trzecie zmagania zaplanowano na jutro, 15 października, godz. 11:00 czasu polskiego. Tutaj również Kacper Sztuka wyruszy z pierwszego pola i postara się o 9. triumf w sezonie. Mimo że kwestia mistrzostwa została rozstrzygnięta, 17-latek z Cieszyna zapewne postara się o mocne zakończenie przygody z włoską serią.

ZOBACZ TAKŻE
Gdzie oglądać Włoską Formułę 4 z Kacprem Sztuką? [stream, live]

Szczegóły dotyczące transmisji Włoskiej Formuły 4 znajdziecie w osobnym wpisie, do którego link zamieściliśmy powyżej.

Wyniki 2. wyścigu Włoskiej Formuły 4 na torze Vallelunga

wyniki 2 wyścig vallelunga 2023 włoska f4 mistrzostwo sztuka

Fot. ACI Sport

Aktualizacja, godz. 21:30: Kacper Sztuka został ukarany na długo po zakończeniu 2. wyścigu pod Rzymem. Polak został zgłoszony przez zespół Prema Racing za zachowanie przy restarcie, który rozpoczął się jeszcze przy żółtych flagach. Sędziowie podjęli się długiej analizy i dopatrzyli się tego, ale nie uznali to za takie wykroczenie, które miałoby wpłynąć na bezpieczeństwo czy też mające wpływ na sam wynik. 17-latek otrzymał jednak 5 sekund kary i dzięki przewadze nieco ponad 5,3 s zachował swoje zwycięstwo. W ten sposób oficjalnie zawodnik US Racing został mistrzem serii. 

Poza naszym rodakiem ukarano jeszcze kilku kierowców. Szósty Alex Powell stracił pierwsze punkty w sezonie, a US Racing uszczupliło swój dorobek przez spadek 7. Zacharego Davida. Obaj panowie otrzymali aż 25 sekund za nieprawidłowe zachowanie na torze. Spadek zaliczył też Nicola Lacorte, co jednak nie wpływało na jego dorobek, ponieważ przed karą był 12. Poniżej oficjalna klasyfikacja opisywanego wyścigu.

Oficjalne wyniki 2. wyścigu Włoskiej F4 na torze Vallelunga

wyniki oficjalne 2 wyścig vallelunga 2023 włoska f4

Fot. ACI Sport

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama