Connect with us

Czego szukasz?

F4

Włoska F4: Dominacja Kacpra Sztuki | Analiza 3. wyścigu na Vallelundze

Kacper Sztuka potwierdził swoją dominację w finałowym wyścigu sezonu na torze Vallelunga. Polak wywalczył 9. triumf w sezonie 2023 w swoim ostatnim występie we Włoskiej Formule 4. Podium uzupełnili Ugo Ugochukwu i Tuukka Taponen z Premy.

kacper sztuka 3 wyscig vallelunga włoska f4 2023 wyniki analiza
Fot. ACI Sport

Kacper Sztuka z 9. zwycięstwem na zakończenie sezonu

Polski kierowca perfekcyjnie realizował swój plan. Kacper Sztuka po zapewnieniu sobie mistrzostwa Włoskiej Formuły 4 po 2. wyścigu na torze Vallelunga chciał po prostu cieszyć się jazdą. Bez obciążenia psychicznego nasz rodak zdominował rywalizację w 3. zmaganiach. Co prawda sam start nie do końca wyszedł, ponieważ Ugo Ugochukwu i Tuukka Taponen byli bardzo blisko bolidu US Racing na pierwszych metrach. Jednakże po 5 zakrętach, 17-latek z Cieszyna opanował sytuację i po powrocie z defensywnej linii zaczął odskakiwać rywalom. Dość szybko udało się oddalić od Ugo Ugochukwu na sekundę, a potem ta przewaga rosła do ok. 3,8 s. Między kierowcami wyrobiły się dość duże odstępy jak na standardy Formuły 4. Jedynie Brando Badoer walczący z Jamesem Whartonem o 4. lokatę i Zachary David w walce o P6 z Freddie’m Slaterem jechali blisko siebie, szukając okazji.

ZOBACZ TAKŻE
Włoska F4: Mistrzowski Sztuka | Analiza 2. wyścigu na Vallelundze

Warto zaznaczyć, że 3. wyścig na Vallelundze został przejechany dość spokojnie. Na tor nie wyjeżdżał ani razu samochód bezpieczeństwa. To oczywiście działało na korzyść Kacpra Sztuki, który miał sporą przewagę i nie musiał przejmować się potencjalnymi restartami. Polak pojechał po swoje 9. zwycięstwo w sezonie 2023, czym uhonorował swoje mistrzostwo. Żaden inny zawodnik nie zbliżył się do tak pokaźnej liczby triumfów w tym roku. Prawdziwy pokaz skuteczności i świetnej jazdy, ponieważ od Paul Riccard, 17-latek wygrał 8 wyścigów i 9 razy z rzędu był na podium. W niedzielę na tym ostatnim „pudle” Polaka we Włoskiej F4 stanęli Ugo Ugochukwu i Tuukka Taponen, którzy byli największym zagrożeniem w ten weekend.

Najlepszy zespół: Prema Racing

Włoski zespół pokazał to, do czego nas przyzwyczaił. Tym razem byli lepsi punktowo od US Racing, ponieważ wywalczyli 33 punkty. Niemiecka ekipa natomiast wywalczyła 25 za zwycięstwo Kacpra i 8 za 6. miejsce Zacharego Davida. To łącznie dało im 31 „oczek”, co oznacza, że ustępowali minimalnie. Prema jednak miała aż 3 kierowców w Top 4, tylko że wynik tego trzeciego (Jamesa Whartona) nie liczył się do „generalki”. Obok tych dwóch ekip należałoby wyróżnić Van Amersfoort Racing. Brando Badoer za P5 i Freddie Slater za P8 wywalczyli 14 pkt. Oprócz nich 2 „oczka” za 9. miejsce Jamesa Egoziego wywalczyła ekipa PHM Racing.

ZOBACZ TAKŻE
Sztuka po mistrzostwie. "Druga część sezonu wszystko zmieniła"

Największe zaskoczenia: Wharton i Egozi

James Wharton ponownie zaliczył spory awans względem pozycji startowej. Junior Ferrari ruszał z 7. pola, a ukończył jako czwarty. Dzięki temu nie musiał się on martwić o utratę pozycji w „generalce” na rzecz rozpędzonego kolegi z akademii, Tuukki Taponena. Oczywiście ten sezon miał być inny dla doświadczonego kierowcy Premy, ponieważ to on miał walczyć o mistrzostwo. Tymczasem poza dobrą serią na Spa, spisywał się w kratkę. 

ZOBACZ TAKŻE
Włoska F4: Sztuka trzeci. Polak utrzymał prowadzenie w "generalce" | Analiza 1. wyścigu na Vallelundze

Obok wspomnianego zawodnika warto wyróżnić Jamesa Egoziego. Zawodnik PHM Racing ponownie był konkurencyjny i zdołał zapunkować. Tym razem po starcie z 12. pola minął dwóch rywali i ukończył na 9. lokacie.

Największe rozczarowania: Linblad i Powell

Arvid Lindblad po raz drugi z rzędu nie wywalczył punktów na torze Vallelunga. Junior Red Bulla był w ten weekend nieswój i nie spisywał się tak dobrze jak nas do tego przyzwyczaił. Od kolizji z Badoerem na Mugello coś jakby ograniczało możliwości Brytyjczyka. Tym razem ruszał on z 10. pola i mógł pokusić się o awans, aby zdobyć więcej „oczek”, próbując nawiązać jakąś walkę o wicemistrzostwo. Jednakże tak się nie stało. Jakby tego było mało, zawodnik Premy nie obronił 10. lokaty i spadł na P14. Nie taki koniec sezonu zapewne marzył się samemu zainteresowanemu, którego na początku weekendu dzieliło tylko 1,5 punktu od Kacpra Sztuki.

Poza członkiem akademii Red Bulla rozczarowany może być Alex Powell. Debiutant z Jamajki wczoraj otrzymał karę 25 sekund i stracił punkty za 6. miejsce. Tymczasem dzisiaj mogąc być piąty spadł aż na 10. lokatę i wywalczył jedynie punkt. Oczywiście widać potencjał w tym zawodniku, podobnie jak w 8. dziś Freddie’m Slaterze, który też może czuć niedosyt. Brytyjczyk z Van Amersfoort Racing obronił pozycję startową, ale na pewnym etapie był nawet szósty. Wszystko stracił na ostatnim kółku, kiedy kierowcy US Racing, Zachary David i Akshay Bohra, wyprzedzili go.

Klasyfikacje generalne Włoskiej F4 po 3. wyścigu na Vallelundze

Kacper Sztuka po wywalczeniu mistrzostwa serii w sobotę dziś postawił kropkę nad „i”. Dzięki trumfowi w ostatnim wyścigu Polak zwiększył przewagę nad wicemistrzem Ugo Ugochukwu do aż 35 punktów. Trzecie miejsce zachował Arvid Linblad, który nie zapisze ostatnich dwóch rund do udanych. Czwarty James Wharton obronił się o 9,5 pkt. przed rozpędzonym Tuukką Taponenem. Dalej w tabeli także nie doszło już do prztasowań. Pełną klasyfikację generalną znajdziecie w osobnej sekcji, do której odsyłamy was poprzez „zobacz także” poniżej.

ZOBACZ TAKŻE
Klasyfikacja generalna Włoskiej F4 2023. Sprawdź pozycję Kacpra Sztuki

W kontekście klasyfikacji zespołowej to tutaj wszyscy pozostali na swoich miejscach. W finale punktowały tylko 4 ekipy, US Racing, Prema Racing, VAR i PHM, co potwierdziło, że byli najlepsi w tym roku.

To już koniec, ale… nie do końca

Runda na torze Vallelunga zakończyła sezon 2023 we Włoskiej Formule 4. Nie oznacza to jednak, że Kacper Sztuka i czołówka F4 będzie miała wolne. Najprawdopodobniej sporą część stawki obejrzymy za tydzień w finale Euro 4 Championship, czyli Mistrzostwach Europy F4. Nowa seria poza wyścigami we Włoszech zaplanowała też takowe w Hiszpanii. Dlatego też już 20-22 października kierowcy i zespoły znani nam z włoskiej edycji wezmą udział w zmaganiach na torze Catalunya. Dla wielu będzie to świetna okazja, aby poznać kolejny tor F1, którego nie było w kalendarzu Włoskiej F4.

Jeszcze przed finałowym wyścigiem nie byliśmy pewni uczestnictwa naszego rodaka. Jednakże podczas wywiadu Sztuka został zapytany o nastawienie przed wyzwaniem w Euro 4 pod Barceloną, na co odpowiedział: „Jedziemy!”.  Oczywiście priorytetem są starty w Formule 3 w sezonie 2024, a to będzie wymagało solidnego budżetu. Mistrz Włoskiej Formuły 4 zapewne był zachęcany przez ACI Sport i US Racing, aby wystartować w Katalonii. Jakby nie patrzeć tam szanse na mistrzostwo również są dość spore. Kacper Sztuka plasuje się na 5. pozycji ze stratą 18 punktów do lidera. Do zdobycia pozostało 75 „oczek”. Jeszcze nie wiadomo, czy FIA i władze serii nie zrobią czegoś z zamrożonymi wynikami 2. wyścigu na Monzy. Ewentualne uwzględnienie błędów marshalli dałoby 17-latkowi z Cieszyna punkty za miejsce w Top 3.

Biorąc jednak pod uwagę, że nic z powyższym nie zostanie poczynione, Kacper Sztuka może powalczyć z dobrze znanymi rywalami. Przed nim są Ugo Ugochukwu, Arvid Linblad, Akshay Bohra i James Wharton. Przy czym do Top 3 strata to nie 18 pkt. a 4 „oczka”. Jeśli wysoka forma Polaka utrzymałaby się, to mógłby zostać mistrzem kolejnej serii. Po Formule Winter Series, Włoskiej F4, przyszłaby Euro 4. To też mogłoby pomóc w pozyskaniu kolejnych partnerów, sponsorów oraz kokpitu w konkurencyjnej ekipie F3.

ZOBACZ TAKŻE
Kalendarz Euro 4 Championship 2023. Gdzie i kiedy startuje Kacper Sztuka?

Szczegóły dotyczące kalendarza Euro 4 Championship na sezon 2023 znajdziecie w osobnym wpisie, do którego link zamieściliśmy powyżej.

Wyniki 3. wyścigu Włoskiej Formuły 4 na torze Vallelunga

wyniki 3 wyścig vallelunga 2023 włoska f4

Fot. ACI Sport

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama