Connect with us

Czego szukasz?

F4

Pokaz mocy Sztuki w nowej serii | Podsumowanie Euro 4 2023

Kacper Sztuka po wywalczeniu mistrzowskich tytułów w Formule Winter Series oraz Włoskiej Formule 4 miał realne szanse na pokonanie rywali w jeszcze jednej serii. Mowa tutaj o Euro 4 Championship, czyli poniekąd Mistrzostwach Europy F4, które ostatecznie padły łupem Ugo Ugochukwu. Amerykanin wykorzystał brak Polaka na starcie w finałowej rundzie oraz dołek formy Arvida Linblada. Pora co nieco opowiedzieć o sezonie 2023 w Euro 4.

kacper sztuka euro 4 2023 podsumowanie wyniki sezonu
Fot. ACI Sport / Kacper Sztuka przewodzący stawce Euro 4 na torze Monza

Sezon 2023 w Euro 4 Championship

Tegoroczna rywalizacja w europejskim czempionacie Formuły 4 była premierowa. Z inicjatywy władz Włoskiej Formuły 4, ACI Sport oraz WSK Promotion oraz poparcia FIA powstały ME F4. Wszyscy byli ciekawi jak to wszystko wyjdzie, dlatego nie podjęto ryzyka z wielkim kalendarzem. Organizatorzy Euro 4 Championship postawili na trzy rundy, które miały nie kolidować z większością krajowych edycji F4, aby umożliwić start wielu czołowym kierowcom. Zainteresowanie było spore, chociaż zapewne finał wzbudzał niedosyt ze względu na stawkę, która skurczyła się do 18 uczestników. Zespoły i kierowcy z F4 w ramach ME rywalizowali na torach Mugello (7-9 lipca), Monza (15-17 września) i Catalunya (20-22 października). Tutaj skupimy się na występach Kacpra Sztuki, który nie wystartował w ostatniej rundzie, oraz na pełnym przebiegu rywalizacji.

ZOBACZ TAKŻE
Kalendarz Euro 4 Championship 2023. Gdzie i kiedy startuje Kacper Sztuka?

Ósme miejsce Sztuki na koniec startów w F4

Kacper Sztuka zajął 8. miejsce na koniec sezonu 2023 w Euro 4. Polski kierowca zebrał 74,5 pkt. Jeśli chodzi o kierowców, którzy nie mogli wystartować w ostatnich 3 wyścigach, które były punktowane podwójnie, zawodnik US Racing był najlepszy. Poniekąd szkoda, że do mistrzostwa Włoskiej Formuły 4 oraz Formuły Winter Series nie było kolejnego tytułu. Pod kątem formowania planów na 2024 rok oraz postawienia na testy FIA F3 taki ruch był konieczny. Warto jednak wspomnieć, że przed wyścigami na torze Catalunya, Sztuka tracił zaledwie 11,5 pkt. do lidera.

kacper sztuka euro 4 monza 1 wyścig analiza wyniki 2023

Fot. Kacper Sztuka Racing / Facebook

Nasz rodak mógł pochwalić się 2 zwycięstwami z Monzy oraz 2. i 3. miejscem z Mugello. Nieudany był dla Sztuki 2. wyścig w trakcie inauguracji, kiedy wypychający go z toru Nicola Lacorte ograniczył jego szanse na lepszy wynik i zakończyło się 8. lokatą. Obok tego ostatni start w Świątyni Prędkości, kiedy po starcie z pole position bolid US Racing stanął w miejscu. 17-latek z Cieszyna miał świetne tempo i po spadku na ostatnie miejsce przebijał się do przodu. Kiedy był blisko Top 10 doszło do kolizji z Alfio Spiną. Włoch popełnił błąd i zepchnął Kacpra Sztukę, doszło do kontaktu, w wyniku którego uszkodzeniu uległo przednie skrzydło. Szkoda, ponieważ przy neutralizacji mistrz Włoskiej F4, mógł mieć atuty, aby zakończyć rywalizację w Top 5.

ZOBACZ TAKŻE
Euro 4: Sztuka wygrał w świetnym stylu | Analiza 1. wyścigu na Monzy

Świetne tempo nie zawsze oznaczało dominację

Wszyscy mogli mieć niedosyt po drugiej rundzie w Euro 4. Kacper Sztuka stracił triumf na Mugello w samej końcówce pierwszego wyścigu, a na Monzy doszło do dużego zamieszania. Najpierw rozpoczęło się od atomowego startu z P4 i świetnej jazdy, a w 2. wyścigu doszło do kuriozum. Początkowo triumfatorem wspomnianej rywalizacji był Freddie Slater, który wykorzystał zamieszanie z żółtymi flagami i SC. Brytyjczyk w przeciwieństwie do Sztuki, Linblada i Badoera nie zwolnił i wyprzedził liderów.

Komunikaty kierowane przez marshalli zostały uznane za najważniejsze, przez co wyniki najpierw zamrożono, a potem poddano analizie. To w jej wyniku  przywrócono kolejność sprzed przedostatniej neutralizacji oraz przyznano połowę punktów. I w ten sposób 17-latek z Polski został zwycięzcą wyścigu dopiero przy stoliku sędziowskim. Sytuacja była dziwna i szkoda, że długo zwlekano z rozpatrzeniami. Trwało to aż miesiąc. Mimo to raczej szybka reakcja nie zmieniłaby planów startowych Polaka. Po świetnych startach i zapewnieniu tytułu we Włoskiej Formule 4, Kacper Sztuka mógł być bardzo konkurencyjny w Hiszpanii. Czy i tam pokonałby Ugo Ugochukwu? Bardzo możliwe.

ZOBACZ TAKŻE
Polski upragniony triumf | Podsumowanie sezonu FWS 2023

Ugo Ugochukwu pierwszym mistrzem Euro 4

Junior McLarena był pierwszym liderem Euro 4 po pierwszej rundzie na torze Mugello i pomimo utraty P1 na Monzy, zdołał wywalczyć mistrzostwo. Po tym, jak we Włoskiej Formule 4 słabł Arvid Linblad, było niemal pewne, że Brytyjczyk nie zdoła obronić prowadzenia w drugiej serii. Jak potwierdziło się, że Kacper Sztuka, który był trzeci w „generalce” Euro 4, nie wystartuje na Catalunyi, faworytem był wicemistrz włoskiej edycji F4. 

ZOBACZ TAKŻE
Euro 4: Sztuka bliski triumfu. Ugochukwu objął prowadzenie na ostatnim kółku | Analiza 1. wyścigu na Mugello

ugo ugochukwu euro 4 2023 mistrz

Fot. Euro 4 Championship

Ugo Ugochukwu tracił zaledwie 3 punkty do Arvida Linblada przed wylotem do Barcelony. Finalnie Amerykanin zdobył tytuł, pokonując Jamesa Whartona o 24 „oczka” i Akshaya Bohrę o aż 48 pkt. A co z niedawnym liderem Euro 4? Linblad spadł aż na 4. miejsce, tracąc 21 punktów do podium. Spadek formy juniora Red Bulla kosztował go dwa mistrzostwa w sezonie 2023. Na pewno Brytyjczyk ma nad czym myśleć przed przyszłorocznymi startami w Formule 3.

Jeśli chodzi o mistrza Euro 4 2023, to wygrał on 3 wyścigi. Dwa razy Ugochukwu był najlepszy na Mugello oraz wygrał finałowy wyścig na torze Catalunya. Poza tym był dwa razy drugi i czwarty, raz siódmy oraz nie ukończył 3. wyścigu na Monzy. Pełną klasyfikację Euro 4 2023 znajdziesz w osobnym materiale – link poniżej.

ZOBACZ TAKŻE
Klasyfikacja generalna Euro 4 2023. Sprawdź pozycję Kacpra Sztuki

Podsumowanie sezonu 2023 w Mistrzostwach Europy F4

Dla porównania wicemistrz serii, James Wharton, też może mówić o niezłym finale. Po tym, jak junior Ferrari nieco zawiódł 4. miejscem we Włoskiej F4, druga lokata wygląda nieźle w CV. Kluczem do sukcesu Australijczyka była mocna forma na torze Catalunya, gdzie był trzeci, pierwszy i czwarty. A warto dodać, że gdyby nie kara czasowa po pierwszym wyścigu, byłby on podwójnie zwycięski. Pomimo tego należałoby docenić jeszcze P3 i P1 z Mugello oraz jedno P3 z Monzy.

podsumowanie euro 4 2023 sezon

Fot. Euro 4 Championship

Pozytywnym zaskoczeniem okazał się Akshay Bohra, który po absencji Kacpra Sztuki w finałowej rundzie, stał się liderem US Racing. Zawodnik reprezentujący kilka nacji 4-krotnie stawał na podium w Euro 4, z czego raz wygrał (1. wyścig na Catalunyi). Podium w „generalce” dla każdego kierowcy spoza Premy to świetny wynik. Nieco więcej można było oczekiwać od Tuukki Taponena czy Brando Badoera, którzy zajęli kolejno 5. i 6. miejsce w klasyfikacji generalnej. Fin i Włoch popisywali się świetnym tempem i stali się bardziej regularni w końcówce sezonu 2023 we Włoskiej Formule 4 oraz Euro 4. Gdyby obaj mieli mniej pecha i wpadek, mogli mieć jeszcze lepsze wyniki.

ZOBACZ TAKŻE
Wielkie boje, niespodzianki i polski akcent | Podsumowanie Włoskiej F4 2022

Ostatecznie w ME Formuły 4 brało udział 28 kierowców. Punkty zdobyło 19. Wyścigi wygrało 5 zawodników: Ugo Ugochukwu, James Wharton, Akshay Bohra, Arvid Linblad i Kacper Sztuka. Śmiało można więc przyznać, że czołówka włoskiej edycji F4 była najlepsza także w europejskim czempionacie. Ciekawie będzie śledzić plany dotyczące sezonu 2024 w Euro 4 Championship. W naszym podsumowaniu znajdziecie też przydatne linki („zobacz także”), za którymi kryją się najważniejsze informacje dotyczące tegorocznych batalii w nowej serii.

Oceń nasz artykuł!
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama