Connect with us

Czego szukasz?

F2

F2: Doohan zwyciężył w Abu Zabi, Pourchaire mistrzem | Analiza wyścigu głównego

Wszystko, co dobre, dobiega końca. Nie inaczej stało się z sezonem 2023 w Formule 2, którego finał oglądaliśmy w Abu Zabi. W wyścigu głównym nie było może walki o zwycięstwo, ale otwarta była sprawa tytułów mistrzowskich w obu klasyfikacjach. Rywale w tej walce, Pourchaire i Vesti, starli się nawet na torze. Wyścig wygrał Jack Doohan, uprzedzając Victora Martinsa. Trzecie miejsce zajął Frederik Vesti, jednak jego starania nie wystarczyły i to Theo Pourchaire został mistrzem Formuły 2 w sezonie 2023.

Pourchaire tytuł F2 2023 Abu Zabi
Fot. Formula 2 / Twitter

Theo Pourchaire mistrzem F2 w sezonie 2023

Theo Pourchaire wreszcie dowiódł swego i zdobył tytuł mistrzowski Formuły 2. Droga do tego nie była taka prosta, bowiem w Abu Zabi startował z dalekiej, 14. pozycji. Tymczasem Vesti zaczynał na dziewiątym polu startowym. Pourchaire przebił się na 11. miejsce i bardzo wcześnie, na szóstym kółku, zjechał do alei serwisowej na zmianę opon. Tymczasem Duńczyk zastosował zupełnie odwrotną strategię i startował na twardszej mieszance, trzymając się na niej jak najdłużej. Kierowca Premy wyjechał zaraz za liderem punktacji. Potrzebował jednak wiele więcej, bo co najmniej miejsca na podium, przy słabym wyniku Francuza. Pourchaire nie ułatwił zadania rywalowi i byliśmy świadkami świetnej walki, w którą wmieszał się też Kush Maini. Ostatecznie junior Mercedesa wykorzystał przewagę opon i wyprzedził kierowcę ART. Zdołał nawet przebić się przez stawkę i na ostatnim kółku zabrał pozycję na podium. Jednak przy 5. pozycji Pourchaire’a na mecie nie dało mu to upragnionego tytułu.

 

 

Najlepszy kierowca: Jack Doohan

Jack Doohan w drugiej części sezonu F2 pokazał się z genialnej strony. Kierowca akademii Alpine swoją świetną formę przypieczętował trzecim zwycięstwem w tym sezonie. Australijczyk startował z pole position i bez problemu utrzymał prowadzenie, od razu uciekając rywalom. Na miękkich oponach pojechał świetny stint i wyrobił sobie sporą przewagę. Po wczesnym pit stopie wyprzedził kilku rywali, którzy zostali na torze, a po zjeździe wszystkich wrócił na pierwsze miejsce. Jack Doohan pozostał niepokonany, a do kompletu punktów zabrakło mu jedynie najszybszego okrążenia wyścigu. Triumf ten był o tyle ważny, że Australijczyk przesunął się na trzecie miejsce w klasyfikacji kierowców.

Jack Doohan Abu Zabi 2023 wyścig główny zwycięstwo

Fpot. Formula 2 / Twitter – Doohan wygrał trzy z pięciu ostatnich wyścigów głównych F2

Podium ostatniego wyścigu uzupełnili Victor Martins i Frederik Vesti. Obydwaj pojechali świetne zawody. Francuz mimo startu na wolniejszych, twardych oponach, był w stanie utrzymać się w ścisłej czołówce na początku. Po pit stopie wrócił na tor na drugiej pozycji, ze sporą stratą, ale także sporą przewagą nad walczącymi za nim Iwasą i Maloneyem. Ostatecznie żadnemu z tej dwójki nie udało się stanąć na podium. Uprzedził ich Frederik Vesti, który pojechał bardzo dobry wyścig a ostatecznie podium zdobył na ostatnim okrążeniu.

ZOBACZ TAKŻE
Vesti najlepszy w sprincie F2 w Abu Zabi. Walka o tytuł wciąż trwa | Analiza

Najlepszy zespół: ART

Francuska ekipa przypieczętowała tytuł mistrzowski. Duża w tym zasługa Victora Martins, który pojechał naprawdę dobre zawody i ukończył wyścig na drugim stopniu podium. Pourchaire, dzięki solidnemu tempu i dobrej strategii, przebił się z 14. pozycji na polach startowych na 5. miejsce na mecie. Tymczasem kolega Vestiego z Premy, Bearman, okazał się być wielkim pechowcem, gdyż miał awarię silnika w drugiej części wyścigu. Duńczyk samodzielnie bronił honoru utytułowanej ekipy i zajął miejsce na podium. Dobrą niedzielę zaliczył zespół DAMS – Iwasa ukończył zaraz za podium, a Arthur Leclerc dojechał do mety szósty. Dwóch kierowców w punktach miał też Hitech, gdzie Hadjar był ósmy a Crawford zamknął punktowaną dziesiątkę.

ZOBACZ TAKŻE
Andrea Kimi Antonelli w F2 już w 2024 roku. Szalony ruch Mercedesa

Największe zaskoczenie: Arthur Leclerc

Junior Ferrari zaliczył bardzo trudny sezon, ale przynajmniej zakończył go pozytywnym akcentem. Kierowca DAMS skorzystał z odwróconej strategii i startu na twardej mieszance. Nie przebił się co prawda z 13. miejsca, ale utrzymał je i jego bardzo długi przejazd pozwolił na szarżę na ostatnich okrążeniach na miękkim ogumieniu. Leclerc zdołał wyprzedzić kierowców Hitecha, Mainiego, oraz Haugera, a dzięki obrotowi Maloneya dojechał na szóstej pozycji. W dodatku dopisał na swoje konto punkcik za najszybsze okrążenie wyścigu. Szóste miejsce to dla kierowcy akademii Ferrari wyrównanie osiągnięcia z Bahrajnu i drugi najlepszy wynik w wyścigu głównym, zaraz za podium w Australii.

Największe rozczarowanie: Zane Maloney

Barbadoszczyk jechał przez cały wyścig raczej o tytuł największego zaskoczenia wyścigu. Kierowca Carlin miał naprawdę dobre tempo, a ponadto dostarczał sporo emocji swoją walką na torze. Najostrzejsza i najdłuższa z nich odbywała się z Ayumu Iwasą, o wirtualne trzecie miejsce w wyścigu. Juniorzy Red Bulla raz za razem wymieniali się pozycjami, ale szybszy Maloney nie był w stanie przez długi czas uporać się z Japończykiem. Ponadto narzekał na jego manewry obronne i wyjazdy poza tor – te nie zostały jednak ukarane.

Wicemistrz F3 zdołał w końcu wyrwać trzecią pozycję, ale pojawił się za nim Frederik Vesti, na lepszych oponach. Przy zużytym ogumieniu w bolidzie Carlina, Maloney na ostatnim okrążeniu wydawał się łatwym celem. Ten nie dał jednak za wygraną i ostatecznie zemściło się to na nim. Junior Red Bulla bronił się agresywnie w 9. zakręcie. Na wyjściu dały o sobie znać zużyte opony i kierowca Carlina obrócił się nieomal doprowadzając do kolizji z Vestim. Zamiast trzeciego lub czwartego miejsca, Maloney kończy sezon 2023 poza punktami.

ZOBACZ TAKŻE
6 lat oczekiwania - F2 odsłoniła nowy bolid. Co o nim wiadomo?

Klasyfikacje generalne F2 po finale w Abu Zabi

Theo Pourchaire został mistrzem, a jego przewaga nad drugim Vestim wyniosła ostatecznie 11 punktów. Na podium klasyfikacji generalnej rzutem na taśmę załapał się Jack Doohan, który wyprzedził Ayumu Iwasę dzięki swojemu zwycięstwu. Piąty Victor Martins został za to najlepszym debiutantem sezonu, pokonując w tej klasyfikacji Olivera Bearmana i Zane’a Maloneya. Pomiędzy tą dwójką, czyli na pozycjach 7, 8 i 9, znaleźli się Fittipaldi, Hauger i Verschoor. Drugą dziesiątkę otwierają Hindusi – Maini i Daruvala, zaś zamyka ją Amaruy Cordeel, czyli ostatni kierowca, który punktował w sezonie 2023 Formuły 2. W klasyfikacji zespołowej mistrzem zostało ART, które wygrało walkę o tytuł z Premą. Trzecie miejsce zdołał utrzymać Carlin, a zespołowi DAMS zabrakło zaledwie 5 punktów, aby wskoczyć na pozycję na podium. Virtuosi przesunęli się na 5. miejsce. Obrońcy tytułu, MP Motorsport, spadli na pozycję szóstą. Pełne klasyfikacje generalne Formuły 2 znajdziecie w osobnym artykule, do którego odnośnik podany jest poniżej.

ZOBACZ TAKŻE
Klasyfikacja generalna F2 2023. Sprawdź aktualną sytuację

Koniec sezonu

Spośród serii juniorskich Formuła 2 najdłużej zwlekała z zakończeniem sezonu 2023. Mimo wszystko warto było czekać, ponieważ walka o tytuły w klasyfikacji kierowców i zespołów trzymały w napięciu do samego końca ostatniego wyścigu głównego. Ostatecznie Theo Pourchaire i ART Grand Prix przypieczętowali podwójne mistrzostwo F2, pokonując Frederika Vestiego i Premę. Po sezonie 2023 powoli należałoby myśleć nad kolejnym – 2024 – który startuje wraz z F1 od 2 marca.

ZOBACZ TAKŻE
Serie towarzyszące F1 odkrywają kalendarz na przyszły sezon. Mamy ciekawą nowość

Wiele wskazuje na to, że nikt z czołówki przedsionka F1 nie awansuje do królowej motorsportu. Mistrz serii ponownie będzie „grzał” ławkę rezerwowych. Jednakże wiele wskazuje na to, że Pourchaire i Iwasa nie będą odpoczywać i trafią do Super Formuły. Jeśli chodzi o Vestiego, to w jego przypadku Mercedes wciąż próbuje przekonać Williamsa. Stajnia z Grove rozważa zwolnienie swojego juniora, Logana Sargeanta, który miał dość trudny sezon, mimo kilku przebłysków. Po tym, jak kandydatura Micka Schumachera nie przekonała Jamesa Vowlesa, Srebrne Strzały chcą spróbować z innym podopiecznym. Może się jednak okazać, że Frederik Vesti nie zostanie kierowcą Williamsa, ponieważ zespół ten postawi na dalszy rozwój Amerykanina, dając mu jeszcze jeden rok kredytu zaufania.

Wyniki wyścigu głównego F2 w Abu Zabi

Wyniki Abu Zabi F2 2023 wyscig główny

Fot. FIA

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama