Connect with us

Czego szukasz?

FRECA

FROC: Biliński bliski kolejnego triumfu | Analiza 2. wyścigu na Taupo

Gerrard Xie wygrał drugi wyścig Formula Regional Oceania Championship. Chińczyk objął prowadzenie na trzy okrążenia przed końcem i później zdołała obronić się przed szalejącym zespołowym kolegą, Romanem Bilińskim. Podium uzupełnił Alex Crosbie.

popis biliński 2 wyścig taupo froc 2024 wyniki analiza
Fot. Toyota Gazoo Racing New Zealand / Roman Biliński na torze Taupo International Motorsport Park

Roman Biliński bliski zwycięstwa

Polski kierowca startował z 8. pola do drugiego wyścigu na Taupo International Motorsport Park. Jako że lista startowa była układana według odwróconej kolejności Top 8 z poprzednich zawodów, trzeba było przebijać się przez stawkę. Już po starcie Biliński zyskał dwie pozycje, a następnie zabrał się za Sceatsa i Smitha, aby już być w Top 3. Ciekawiej robiło się z przodu i nieco kolizje innych kierowców oraz żółte flagi czy neutralizacje przeszkadzały.

Alex Crosbie i Gerrard Xie walczyli między sobą o triumf, aż dołączył do nich nasz rodak. Finalnie niewiele Nowozelandczykowi zabrakło, ponieważ zawodnicy M2 Competition przechytrzyli lidera dopiero pod sam koniec rywalizacji. Później zabrakło jednak okrążeń, aby Xie i Biliński powalczyli koło w koło, choć może gdyby nie zamieszanie pod koniec, to byłby jakiś atak zawodnika Tridentu we FRECA. Zakończyło się to odstępem na poziomie 1,5 sekundy. Wielu jednak uznało Romana Bilińskiego za tego, który zrobił najwięcej. Kiedy jego groźny rywal – Christian Mansell – znów tracił pozycje na pierwszym okrążeniu i nie mógł nikogo wyprzedzić, to Polak piął się w górę. Biorąc pod uwagę odpadnięcie Australijczyka z zawodów po kolizji z Ngatoą, różnice w „generalce” wzrosły dość wyraźnie.

Najlepszy kierowca: Gerrard Xie

Mistrz Chińskiej Formuły 4 startował z 3. pola i wykorzystał okazję do wywalczenia świetnego wyniku. Chińczyk wyraźnie był szybszy od Smitha, Sceatsa czy Crosbiego. Ten ostatni stawiał jednak największy opór, ale 3 okrążenia przed końcem udało się go wyprzedzić. Później Xie musiał uważać na najszybszego dziś na torze Romana Bilińskiego. Polak trzymał się blisko zespołowego kolegi, ale finalnie nie podjął ryzyka na ostatnim okrążeniu wyścigu. Po tym, jak Gerrard Xie był szósty w pierwszym wyścigu i wygrał zawody nr 2 stał się kolejnym groźnym rywalem dla zawodnika Tridentu we FRECA w klasyfikacji generalnej.

ZOBACZ TAKŻE
FROC: Biliński wygrał w Taupo | Analiza

Podium uzupełnił Alex Crosbie, który po starcie z pole position był bliski wygrania. Australijczyk chciał zastosować strategię Carlosa Sainza z GP Singapuru 2023, ale finalnie nie wytrzymał ciśnienia i uległ dwójce z M2 Competition. Mimo wszystko, raczej podium w 2. wyścigu na Taupo brałby przed samym startem w ciemno.

Najlepszy zespół: M2 Competition

Aż trzech kierowców w Top 4 to wynik godny pochwały. Gerrard Xie i Roman Biliński sprawili ekipie M2 Competition dublet, z czego cały personel był bardzo szczęśliwy. Wydaje się, że to oni najlepiej przygotowują bolidy, ponieważ mimo dalszych pozycji np. polski kierowca, który ich reprezentuje, jest w stanie naciskać i jednocześnie zadbać o opony. Co prawda, we FROC nie ma klasyfikacji zespołowej, ale i tak cały zespół może świętować tak udany początek inauguracyjnego weekendu. W trzecim wyścigu stać ich będzie co najmniej na powtórkę wyniku.

ZOBACZ TAKŻE
FROC: Co musisz wiedzieć o serii Romana Bilińskiego?

Największe zaskoczenie: Patrick Woods Toth i Landan Matriano Lim

Kanadyjczyk i Amerykanin przystępowali do wyścigu z pól nr 16 i 15, a obaj zakończyli w Top 10. Woods Toth był nawet piąty, a Matriano Lim dziesiąty. Dla nich to rewelacyjne wyniki, ponieważ pierwszych zawodów nie było im dane ukończyć. Obaj mają więc powody do radości, ponieważ głównie oni oraz Roman Biliński pokazali wszystkim, że na Taupo można się przedzierać do przodu.

Największe rozczarowania: Ngatoa i Mansell

Zawodnicy, którzy startowali z pól nr 5 i 7 zakończyli z bardzo kiepskimi wynikami. Ngatoa uderzył w zespołowego kolegę, kończąc swój i jego udział w tym wyścigu. Szkoda, ponieważ w końcówce mogli walczyć o dobre miejsca i solidne punkty. Niestety pozostały im 2 i 1 „oczko” na pocieszenie, dzięki sklasyfikowaniu w Top 15. Reprezentanci Giles Motorsport skrócili nam walkę o triumf, ponieważ przez żółte flagi i nie tylko, inni musieli zwolnić w dwóch sektorach.

Klasyfikacja generalna. Biliński odjechał rywalom

Po 2. miejscu w drugich zmaganiach, Roman Biliński umocnił się w mistrzostwach. Polak zebrał już 53 punkty. Z racji, że startuje 17 zawodników, to do tej pory każdy kierowca (poza 16. i 17. mógł zdobyć punkty). Niestety dla 4 z kierowców nieukończony wyścig oznaczał brak punktów, a dla 2 nic nie zmieniło sklasyfikowanie w Top 15. Pełną klasyfikację generalną kierowców FROC 2024 znajdziecie w osobnym materiale – odnośnik poniżej.

ZOBACZ TAKŻE
Klasyfikacja FROC 2024. Sprawdź pozycję Romana Bilińskiego

Co dalej?

Do rozegrania na Taupo International Motorsport Park został jeszcze jeden wyścig, który zaplanowano na dziś – 21 stycznia – na godz. 4:04 czasu polskiego. Zmagania możecie obejrzeć tutaj. Roman Biliński wyruszy do nich z 4. pola i zapewne powalczy o awans na podium, a kto wie, może i włączy się do walki o drugie zwycięstwo w ten weekend. 

Powtórkę drugich zawodów FROC możecie obejrzeć tutaj.

Wyniki 2. wyścigu w Taupon 

 

wyniki r2 taupo froc bilinski drugi

Fot. Motorsport.tv / Wyniki 2 . wyścigu FROC na torze Taupo

wyniki r2 taupo froc bilinski drugi czesc 2

Fot. Motorsport.tv / Wyniki 2 . wyścigu FROC na torze Taupo

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama